2.3/5
3رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

تقاضای داخلی هر چند ضعیف اما موجود، همراه با تغییر ماهیت تدریجی از هیجانی به منطقی

گروهی از فعالان بازار معتقد هستند که تقاضا نیست و عامل اصلی کاهش قیمت ها نبود تقاضاست. این نظریه تا حدودی درست است؛ چرا که تقاضای مصرفی بازار آهن آلات کشور این روزها به مراتب کم تر از مدت مشابه در سال گذشته دیده شده و در کل حال و روز حوزه‌‌ های ساخت و ساز مسکن که عامل اصلی تقویت بازار تقاضای مقاطع طویل فولادی محسوب می شود؛ این روزها تعریفی ندارد. اما از سوی دیگر کافی است که نیم نگاهی به حجم تقاضای اولیه وارد شده به بورس کالا انداخته شود، خواه این تقاضا، تقاضای مصرف‌کننده واقعی بازار باشد؛ یا تقاضای غیر مستقیم بنکداران فعال در بازار؛ در این صورت نمی توان بطور مطلق بر نبود تقاضای داخلی فولاد کشور همچنان پافشاری نمود.

به عنوان مثال، روز یک شنبه در مجموع شاهد ورود بیش از ۵۷،۰۰۰ تن تقاضا برای محصولات فولادی عرضه شده در بورس کالا با نرخ پایه بودیم که این حجم از تقاضای اولیه می تواند نشان دهنده این موضوع باشد که علی رغم این که حجم تقاضای بازار خارج از بورس کالا تا حد زیادی تقلیل پیدا کرده؛ حجم کلی تقاضا برای نرخ پایه عرضه ‌های صورت گرفته در بورس کالا هنوز وجود داشته و چه بسا تغییر محسوسی هم در حجم کلی آن دیده نمی شود، کما این که همچنان هم این عرضه ها در بورس کالا رقابتی معامله می‌شوند؛ این وضعیت نشان دهنده این واقعیت است که بر خلاف ظاهر بازار؛ حجم کلی تقاضا، هر چند ضعیف اما همچنان در بازار وجود دارد اما از شکل و ماهیت “هیجانی و غیر منطقی” به تدریج در حال تغییر ماهیت به وضعیت “منطقی و حساب شده ” است.

تحلیل بازار آهن

در واقع هنگامی که تقاضا، میلگرد مرغوب کارخانجات نیمه دولتی را در کف نرخ های پیشنهادی موجود در بازار داخلی، در دسترس و به مراتب پایین تر از نرخ پیشنهادی کارخانجات بخش خصوصی در بازار خارج از  بورس کالا می ‌بیند؛ حساب شده تر از قبل عمل نموده و به نظر می رسد که نگاه خود را به سمت معاملات شفاف بورس کالا، بیش از گذشته متمایل نموده است؛ در حالی که کمتر از چند سال پیش، عکس این موضوع صادق بود؛ همچنین تقاضای خُرد بازار که اقبال کمتری در شرکت و خرید از بورس کالا دارد؛ متاثر از قیمت های معاملاتی بورس کالا، جذب عرضه های ارزان قیمت کف نرخ های پیشنهادی بازار گردیده که این عرضه ها هم عمدتا از کانال عرضه ‌های ثانویه بورس کالا و از طریق بنکداران صورت می ‌گیرد. در واقع این بخش از تقاضای بازار هم به نوعی در حال کانالیزه شدن با منشاء معاملات صورت گرفته در بورس کالا می باشد.

عامل مهم اثر بخش دیگری که در جهت تشویق تقاضای بازار به سمت خرید از بورس کالا در این روزها موثر واقع گردیده؛ تمهیدات دولت در جهت تلاش در شفاف سازی معاملات با استفاده از ابزارهایی همچون اعمال محدودیت و اجبار به شفافیت در صدور بارنامه ها با استفاده از الزام درج کدپستی مشخص و به تبع آن اجباری شدن معاملات با فاکتور رسمی بوده است. همین یک عامل به تنهایی کافی بود تا موجبات کوچک تر شدن سفره خصوصی ها و تمایل تقاضا به سمت معاملات شفاف بورس را بیشتر نماید؛ همان طوری که پیش ترها عنوان شد، یکی از دلایل اصلی گرایش تقاضا به سمت بازار بخش خصوصی، علی رغم نرخ پیشنهادی بالاتر آن، توانایی مانور این حوزه به فعالیت در بازار زیرزمینی و فرار از صدور فاکتور رسمی در روزهای پیش از این بازار بود که به نظر می رسد با توجه به وضع قوانین جدید و محدودیت های به وجود آمده در حوزه حمل و نقل؛ این امتیاز بخش خصوصی در حال کم‌ رنگ تر شدن و کوچک تر شدن از روزهای گذشته باشد.

بدیهی است که تقاضای منطقی در شرایط آرام و غیر اضطراری و عاری از هرگونه هیجانات کاذب، به سمت بهترین انتخاب موجود بازار گرایش پیدا می کند. این انتخاب منطقی در شرایط برابر؛ انتخاب محصول ارزان و در عین حال مرغوب خواهد بود، چرا که اختلاف کرایه حمل شمال تا جنوب ایران نهایتا ممکن است رقمی حدود کیلویی ۱۰۰ تا نهایتا ۱۵۰ تومان باشد، در حالی که تفاوت قیمت های بازار خارج از بورس کالا، با نرخ های معاملاتی در بورس کالا، تا پیش از این به مراتب بیشتر از این رقم بوده است.

دنباله روی و گرایش نرخ های اعلامی بازار خارج از بورس کالا، به سمت نرخ های معاملاتی بورس کالا در این روزها، و کاهش دامنه سقف و کف قیمت های شنیده شده بازار، خود به تنهایی نشان دهنده این تغییر وضعیت بازار در این روزها بوده است.

2.3/5
3رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0