0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

تغییرات صورت گرفته قیمت مقاطع مطابق با رصد روزانه از این حوزه ها با احتساب مالیات ارزش افزوده :

شاخص میانگین قیمت میلگرد آجدار امسال در بالاترین نرخ خود در بازار به حدود ۵۴۵۰ تومان در تاریخ ۹۷/۰۵/۰۹ رسید؛ که پس از فرود و فراز های متوالی روز گذشته روی ۴۹۰۰ تومان ایستاده است که در واقع برایند این تغییرات؛ کاهش ۵۵۰ تومانی نسبت به ۲ ماه گذشته و افزایش حدود ۶۶ درصدی یا حدود ۲۲۵۰ تومانی از اواخر فروردین ماه با شاخص متوسط ۲۶۵۰ تومان تا روز گذشته بوده است. منطبق بر همین بازه های زمانی؛ در تاریخ ۹۷/۰۲/۰۱ یا اواخر فروردین ماه سال جاری؛ شاخص میانگین قیمت تیرآهن ۱۴ تا ۱۸ در بازار غیر رسمی و برای مصرف کننده نهایی، حدودا کیلویی ۳،۰۵۰ تومان رصد شد؛ دو ماه بعد یعنی همزمان با اوج قیمت میلگرد آجدار در بازار داخلی در تاریخ ۹۷/۰۵/۰۹ ؛ شاخص میانگین قیمت تیرآهن ۱۴ تا ۱۸ اصفهان در بازار غیر رسمی به نرخ متوسط کیلویی ۵،۰۰۰ تومان رسید که حدود ۶۴ درصد افزایش قیمت را نشان می دهد؛ این شاخص پس از طی فرود و فرازهای متوالی در تاریخ روز گذشته هم بنا بر شنیده ها برای مصرف کننده نهایی تقریبا معادل با همین کیلویی ۵،۰۰۰ تومان و بدون تغییر دیده می شود.

[vc_row][vc_column][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_style=”outline” message_box_color=”pink” icon_fontawesome=”fa fa-arrow-circle-o-down”]

مشاهده نسخه pdf مقاله : تغییرات صورت گرفته قیمت تیرآهن و میلگرد مطابق با رصد روزانه

[/vc_message][/vc_column][/vc_row]

به عنوان جمع بندی و یک نتیجه گیری کلی از روند بازار از ابتدای سال ۹۷ تا به روز گذشته  :

به گفته گزارشگر فولاد در هر دو حوزه میلگرد آجدار و تیرآهن ذوبی اصفهان صرف نظر از بالا و پایین های صورت گرفته؛ در مقایسه با بازه زمانی اواخر  فروردین ماه تا روز گذشته، در بازار غیر رسمی و بازاری که مصرف کننده نهایی به آن دسترسی دارد؛ شاهد افزایش قیمت تیرآهن و میلگرد حدود ۶۴ الی ۶۶ درصدی بوده ایم.

نسبت به تاریخ ۹۷/۰۵/۰۹ یا تاریخ اوج قیمت های میلگرد آجدار در همین بازار غیر رسمی و داخلی؛ علی رغم کاهش حدود ۵۵۰ تومانی در حوزه میلگرد آجدار؛ در حوزه قیمت تیرآهن اصفهان در بازار غیر رسمی و برای مصرف کننده نهایی؛ پس از فرود و فراز مجدد؛ در روز گذشته متاسفانه هیچ عقب ‌نشینی را نداشته است.

قیمت تیرآهن

یک نظر کوتاه به تغییرات شاخص میانگین قیمت تیرآهن اصفهان در انبار تهران بنا بر شنیده ها :

تاریخ ۹۷/۰۲/۰۱

قیمت تیرآهن 14 ۴،۸۰۰،۰۰۰

قیمت تیرآهن 16 ۵،۷۰۰،۰۰۰

قیمت تیرآهن 18 ۷،۰۵۰،۰۰۰

میانگین ۳۰۵۰ تومان به ازای هر کیلو

۱۵۵ + ۱۹۰ + ۲۳۰ = ۵۷۵

۴۸۰ + ۵۷۰ + ۷۰۵ = ۱،۷۵۵،۰۰۰

۱۷۵۵۰۰۰ ÷ ۵۷۵ ~= ۳۰۵۰

تاریخ ۹۷/۰۵/۰۹

تیر۱۴ فی ۸،۹۰۰،۰۰۰

تیر۱۶ فی ۹،۱۰۰،۰۰۰

تیر۱۸ فی ۱۰،۰۸۰،۰۰۰

میانگین ۵،۰۰۰ تومان به ازای هر کیلو

۱۵۵ + ۱۹۰ + ۲۳۰ = ۵۷۵

۸۹۰ + ۹۱۰ + ۱۰۸۰ = ۲،۸۸۰،۰۰۰

۲،۸۸۰،۰۰۰ ÷ ۵۷۵ ~= ۵،۰۰۰

تاریخ ۹۷/۰۷/۰۷

تیر۱۴ فی ۹،۲۰۰،۰۰۰

تیر ۱۶ فی ۹،۳۰۰،۰۰۰

تیر ۱۸ فی ۱۰،۰۳۰،۰۰۰

میانگین ۵،۰۰۰ تومان به ازای هر کیلو

۱۵۵ + ۱۹۰ + ۲۳۰ = ۵۷۵

۹۲۰ + ۹۳۰ + ۱۰۳۰ = ۲،۸۸۰،۰۰۰

۲،۸۸۰،۰۰۰ ÷ ۵۷۵ ~= ۵،۰۰۰

همان طوری که مشاهده می شود متوسط قیمت تیرآهن ذوب آهن اصفهان در انبار تهران با شنیده های نرخ حدودی توام با مالیات ارزش افزوده؛ توام با ۶۴ درصد افزایش قیمت نسبت به اواخر فروردین ماه سال جاری؛ فعلا روی کیلویی ۵ هزار تومان ایستاده و کاهشی نسبت به دو ماه پیش؛ حداقل برای مصرف کننده نهایی؛ دیده نمی شود.

بازار آشفته با تداوم اعتصاب رانندگان

با ادامه اعتصاب رانندگان،کم کم بازار فولاد و بسیاری از بازارهای دیگر در خواب زود هنگام زمستانی فرو خواهند رفت و به تبع آن سرمایه های خورد این بخش (شامل واسطه های دفتری و انبارداران) و سرمایه های کلان (شامل تجار و تولید کنندگان) هم سر از بازار سکه و ارز در خواهد آورد. و فعالان این بخش هم مثل بسیاری دیگر از فعالان به دلالان این بازار کاذب اضافه می شوند و عملا  از بخش تولید و توزیع خارج شده اند.

همچنین در خصوص علت چرایی افزایش فزاینده نرخ قراضه آهن طی چند روز اخیر جویا شدیم :

شنیدیم علت اصلی این موضوع اعتصابات رانندگان و کمبود این کالا در مراکز تولید شمش است.

اکنون بیش از آنکه بحث نرخ خود قراضه مطرح باشد؛ موضوع تحویل قراضه در محل است. اذعان می کنند که کامیون با این شرایط خیلی کم شده و حمل قراضه به کارخانجات با مشکل مواجه شده و لذا مبادی برای جذب مشتری در حال رقابت نه چندان سالن و پول بالا کردن هستند.

گفته می شود به محض بر طرف شدن مشکل ترابری احتمال ریزش نرخ قراضه آهن بالاست و این افزایش ها به نظر مقطعی می رسد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری