0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

بررسی بازار سردرگم فولاد در روز گذشته

صبح روز یک شنبه در حوزه قوطی و پروفیل؛ قیمت قوطی پروفیل با ۱۰۰ الی ۱۵۰ تومان افزایش نسبت به آخرین اعلام های قبلی؛ به بازار عرضه شد و اکنون تا مرز ۳۷۰۰ تومان شنیده می شود؛ بیشتر مبادی این حوزه تمایلی به فروش نداشته و نرخ های اعلامی آنها کاملا متغیر است. همچنین خبرهای تایید نشده از بازار پروفیل روز گذشته حکایت از اعلام  برخی عرضه کنندگان برای قیمت قوطی پروفیل از ضخامت ۲ میل در محدوده ۳۷۳۰ تا ۳۸۰۰ تومان دارد بخشی از این افزایش قیمت ناشی از روند صعودی نرخ این کالا در روز قبل بوده است.

در حوزه قیمت میلگرد آجدار؛ همزمان با بازگشایی بازار در روز گذشته؛ افزایش قیمت ها از حدود ۴۰ تومان شروع شده و تا ۱۰۰ تومان پیش رفت؛ در حال حاضر افزایش قیمت ها از جمله قیمت قوطی آهن و میلگرد در برخی از مبادی از مرز ۱۰۰ تومان هم عبور کرده و مشخص نیست که بر اساس چه معیاری به پیش می رود؛

وضعیت بازار بیشتر شبیه میدان جنگ شده و وضعیت فعلی کاملا به هم ریخته است.

تقاضای موجود همچنان گیج و سرگشته به دور خود می چرخد و انگشت به دهان مانده است؛ گروهی از این مشتریان میانی که با نقدینگی که از سمت مصرف ‌کننده نهایی به آن ها می رسد؛ راحت تر می توانند در پروسه خرید تصمیم‌ گیری نمایند؛ با اراده بیشتری خرید کرده و شتاب بیشتری به این روند می دهند.

قیمت قوطی پروفیل

نوسانات لحظه ای تصمیم گیری مبادی فروش را سخت گرداند

گزارشگر فولاد تماس های متناوبی را با برخی از مبادی فروش داشته است؛ عنوان می شود که تصمیم گیری ها به دلیل نوسانات لحظه ای قیمت قوطی پروفیل میلگرد و سایر محصولات سخت شده به طوری که معاملات خیلی کند و حجم آن کم است؛ اما با هر تماس و رضایت مشتری از نرخ قبلی، فروشنده یا صاحب بار برای تغییر قیمت ترغیب شده و نرخ بالاتری را پیشنهاد می نماید.

آینده این وضعیت خیلی مبهم و غیرقابل پیش ‌بینی بوده و تنها راه ممکن برای سامان دادن به این وضعیت و در حال حاضر؛ امید به ایست افزایش دلار بازار سیاه است؛ چراکه چه بپذیریم چه قبول نکنیم؛ واقعیت پشت پرده به نظر می رسد که همه این آتش ها منشعب از ادامه التهابات حوزه ارزی است که باید هر طور شده توسط دولت مهار شود.

آزادسازی معاملات ارز در صرافی ها و امید به بهبود بازار فولاد

دیروز تقریبا حدود ساعت ۱۰ الی ۱۱ صبح از برخی کانالهای تلگرامی اعلام لحظه ای نرخ ارز بازار سیاه؛ دلار تا ۹ هزار تومان پیش رفت؛ ولی مجددا عقب ‌نشینی نمود به طوری که روز گذشته تا ۸۳۰۰ تومان عقب‌نشینی نمود. امیدواریم که این عقب ‌نشینی همین طور ادامه داشته باشد.

برخی کارشناسان علت اصلی این عقب ‌نشینی را انتشار خبر آزادسازی معاملات ارز در صرافی ها عنوان می نمایند … همچنین در روز گذشته مشاهده شد که بازارهای غیر رسمی ارز در حال ریزش هستند؛ درهم امارات هم حدود ۱۰۰ تومان نسبت به صبح کاهش را نشان می داد.

لغو عرضه فولاد مبارکه و بررسی عرضه امروز

روز گذشته خبر عرضه ورق فولاد مبارکه در بورس کالا منتشر گردید. نکته اولی که مشاهده گردید این است که این طور که مشخص بود در بورس کالا علاوه بر عرضه ورق گرم و تختال فولاد مبارکه تناژ قابل توجه ای از معاملات مچینگ ورق قرار بود صورت گیرد. روز گذشته در مجموع مقدار ۲۲۵۸۷۷ تن مچینگ فولاد مبارکه بوده است که آمار تفکیکی آن بشرح زیر است :

 • ورق گرم B به مقدار ۱۳۹۵۶۴ تن
 • ورق سرد B به مقدار ۷۴۵۲۲ تن
 • ورق گالوانیزه و قلع اندود هم در مجموع ۱۱۷۹۱ تن

اما یک سئوال و آن این است که اگر در یک هفته معاملاتی مچینگ انجام نگیرد و کل عرضه یکجا به بازار ارایه شود آیا جلوی افزایش قیمت بی محابا گرفته نمی شود؟ نگاه تیز بین شما را به مچینگ ۱۳۹ هزار تنی ورق گرم B جلب می کنم

براستی چرا مچینگ و آن هم با این حجم؟ ای کاش یکبار هم که شده روابط عمومی بورس کالا و یا فولاد مبارکه در خصوص مچینگ و خریدارانش و علت ایجابی این نوع معامله یک شرح مفصل بدهند تا ابهام ها بر طرف شود شاید حق با آنها باشد.

عرضه بیشتر فولاد مبارکه در روز جاری

همچنین به گفته برخی منابع خبری  بخشی از معاملات ورق گرم B که قرار بود انجام شود به صورت اعتباری بوده که با ملغی شدن معامله روز گذشته و موکول شدن آن به امروز ،  محتملا کل معامله ورق با عرضه بیشتر همراه بوده و نیز قرار است نقدی باشد بواقع در بورس کالا اگر در شرایط فعلی معاملات از اعتباری خارج و به صورت نقدی باشد محاسن زیادی دارد که از آن جمله می توان کنترل سفته بازی  و جمع شدن نقدینگی در بخش تولید را نام برد.

باید دید در روز جاری معامله ورق فولاد مبارکه به چه صورت پیش خواهد رفت و در روزهای آتی بر قیمت قوطی پروفیل، قیمت لوله و سایر محصولات وابسته چه تاثیری خواهد داشت.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری