0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

نظرات کارشناسان در خصوص عرضه ورق فولاد مبارکه در روز گذشته

عرضه ورق فولاد مبارکه در بورس کالا روز دوشنبه توسط فعالان این حوزه مورد تحلیل های زیادی قرار گرفت و تمامی آن ها به اهمیت این عرضه و تاثیری که بر قیمت قوطی پروفیل در روزهای آتی خواهد گذاشت اشاره کرده اند. حال به بررسی برخی نظرات کارشناسان حوزه فولاد در خصوص بورس کالا روز گذشته می پردازیم.

نظر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی کشور در خصوص اطلاعیه عرضه روز گذشته فولاد مبارکه اصفهان که در روز یکشنبه منتشر گردید:

 • اگر تقاضاهای بورس کالا با عرضه مکفی روبه رو شود؛ فولاد هم به قیمت جهانی معامله می شود.
 • قیمت پایه و کف قیمت اعلامی ورق فولاد مبارکه 23087 ریال اعلام گردیده است.

این قیمت دقیقا معادل سقف قیمت جهانی است که امیدواریم با عرضه مکفی مانع از افزایش مجدد قیمت ورق و سایر محصولات در بورس کالا شود.

تقاضای میانگین هفتگی در بورس کالا برای ورق گرم حدود 100 هزار تن می باشد و عرضه ی 48 هزار تنی فعلی پاسخگوی این درخواست نمی باشد و به علت نبود عرضه کننده ی دیگر و انحصار موجود  این کمبودها؛  عامل افزایش قیمت مجدد خواهد شد.

ایجاد قحطی مصنوعی در بورس کالا عامل گران فروشی

بدیهی است مجتمع فولاد مبارکه با توان اعلامی تولید بیش از 7 میلیون تن؛ قدرت پوشش تقاضای موجود و بسیار کم در بورس کالا را دارد؛ زیرا همگان دیده ایم از روز بعد از کشف قیمت در بورس؛ بلافاصله فروش های آزاد و خارج از بورس؛ فولاد مبارکه موسوم به مچینگ شروع می شود.

قطعا پاسخ  صد در صدی به تقاضاهای بورس کالا سبب شفافیت و دوری از کشف قیمت جعلی خواهد شد ولی ایجاد قحطی مصنوعی در بورس کالا عامل کشف قیمت ناعادلانه و گران فروشی خواهد بود.

در ادامه برخی از فعالان بازار فولاد نسبت به روند کنونی این حوزه انتقادات شدیدی داشته و نسبت به افزایش ناگهانی قیمت محصولات فولادی در روزهای اخیر که در صدر آن ها قیمت قوطی پروفیل و میلگرد قرار دارد به شدت اعتراض کرده اند. این اعتراض ها با اعلام قیمت های پیشنهادی فولاد مبارکه و تاثیراتی که در روزهای آتی بر قیمت قوطی پروفیل خواهد داشت شدت گرفته است.

قیمت قوطی پروفیل

سئوال یک تحلیل کننده و گزارشگر بازار فولاد ایران از فعالان اقتصادی:

سوالی که برای حل مشکل باشد

همیشه فعلی نیکو است

اینکه بپرسیم و بیشتر بدانیم حداقل برای من همیشه ضروری بوده است

سوال شماره یک قدیم و حالا و آینده…

سوال من مصرف کننده نوعی از بازار…

 • چه کسی یا چه کسانی مسئول افزایش قیمت های داخلی هستند ؟

چه کار باید بکنیم که کالا با نرخ عادلانه به دست مصرف‌کننده نهایی برسد ؟

رانت حاصل از نرخ های نجومی فروش واقعا به جیب چه کسانی می رود ؟

چطور می شود مدعی شد که به غیر از خود تولید کننده که از سقف رقابت خریدار در بورس بهره می برد؛ دیگران هم از این رانت بهر برداری می کنند در حالی که نرخ محصول نهایی در بازار داخلی معلوم است ؟

بررسی قیمت قوطی پروفیل و تاثیر عرضه بورس بر این حوزه

روز گذشته متوسط قیمت قوطی و پروفیل بنا بر رصدهای انجام شده از برخی مبادی با احتساب مالیات ارزش افزوده 3300 تومان بود که خالص می شود حدود 3030 تومان؛ از طرفی آخرین نرخ معاملات ورق گرم B در بورس کالا حدود 2730 تومان بوده که با در نظر گرفتن 50 تومان هزینه تبدیل به ورق 2 میل چیزی حدود 2800 می شود؛ حدود 200 تومان هم مارجین نورد می ماند؛ البته این 200 تومان بیشتر اوقات کمتر است؛ کما این که فقط حدود 100 تومان در همین دو روز افزایش قیمت قوطی و پروفیل حادث شد و مارجین این حوزه حدود 100 تومان بود.

خوب این اطلاعاتی است کسی به بنده القاء نکرده و در واقع حاصل رصد و محاسبات خود ما بوده است.

حالا ممنون شما می شوم که لطفا خیلی شفاف و فقط  برای یک بار یکی شفاف توضیح دهد که این رانتی که گفته می شود پس از خروج از بورس به جیب واسطه ها می رود چطور می رود و به کجا می رود وقتی که قیمت قوطی و پروفیل شفاف معلوم است ؟

نرخ های رسمی و اعلامی 4 واحد تولیدی رصد شده حوزه قوطی و پروفیل تا این لحظه؛ بر مبنای ورق ضخامت 2 میلی متر؛ تقریبا نزدیک به 3300 تومان به ازای هر کیلو دیده می شود. باید دید در روزهای آتی بازار قوطی پروفیل چه واکنشی به نرخ های پیشنهادی ورق فولاد مبارکه خواهد داد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0