0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

مقایسه آخرین شاخص متوسط نرخ ورق کلاف گرم داخلی و خارجی

قیمت ورق فولادی کلاف گرم B داخلی :

آخرین نرخ معامله شده در بورس کالا : ۴۲،۳۹۷ ریال به ازای هر کیلو exw

۴۲،۳۹۷ × ۱۰۰۰ ÷ ۸۴،۵۶۸ = ۵۰۱.۳ $/tonn exw

قیمت ورق فولادی کلاف گرم CIS در دریای سیاه :

۴۵۲.۵ $/ton fob

به نظر می رسد که آخرین بار قیمت ورق فولادی کلاف گرم B در بازار داخلی، حدودا تنی ۵۰ دلار بالاتر از متوسط نرخ دریای سیاه رقابت و معامله شده است.

از طرفی همان طوری که دیده می شود؛ ظاهرا این ۵۰ دلار ارمغان تفاوت نرخ برای عرضه کننده این محصول، متاثر از انحصار تولید، تحریم و پشتیبانی دولت در بازار داخلی بوده باشد؛ ظاهرا مصرف ‌کننده داخلی و تاجر وارد کننده این محصول؛ فعلا معادل هزینه ۱۰ درصدی تعرفه واردات این کالا را به عرضه کننده می پردازد، اما اگر در آینده رقم رقابتی برای این محصول بیش از این افزایش پیدا کند چه بسا ممکن است مقدمات شروع واردات مجدد این کالا به بازار داخلی را فراهم آورد، هر چند که دست‌ یابی به دلار ۸۴۵۰ تومانی به منظور واردات برای تاجر فعلا امری بعید است مگر این که با ادامه افزایش قیمت ورق فولادی داخلی و کاهش قیمت های خارجی برای این محصول، تولیدکننده داخلی از ارز حاصل از برگشت صادرات و در مبادله‌ تهاتری به دلیل محدودیت های تحریمی اقدام به واردات این کالا نماید کما این که در برهه ای از زمان شاهد این موضوع بودیم.

۴۵۲.۵ + ۱۰٪ tariffs ~ ۴۹۸ $/Tonn

قیمت ورق فولادی

مقایسه آخرین شاخص های متوسط معاملاتی شمش فولادی بازار داخلی و بین المللی دریای سیاه

شمش فولادی داخلی :

آخرین نرخ معامله شده در بورس کالا و در بازار داخلی : ۲۸،۶۲۵ ریال به ازای هر کیلو

۲۸،۶۲۵ × ۱۰۰۰ ÷ ۸۴،۵۶۸ ~= ۳۳۸.۵ $/tonn exw

شمش فولادی CIS دریای سیاه :

۳۹۷.۵ $/Tonn fob

همان طوری که دیده می شود حدود ۵۹ دلار به ازای هر تن شمش داخلی در مقایسه با کالای مشابه خارجی پایین تر ایستاده است .

۵۹ × ۸۴،۵۶۸ ÷ ۱۰۰۰ ~= ۵۰۰۰

به عبارتی حدودا کیلویی ۵۰۰ تومان پایین تر از نرخ جهانی، البته نرخ جهانی مدتی است که فعلا در یک مسیر کاهشی گام برداشته است و در این میان میانگین نرخ خرید و فروش حواله دلار نیمایی هم ظاهرا کاهشی بوده است. دولت اخیرا با اصلاحیه دستورالعمل تنظیم بازار، تمام قد از این نرخ فوب جهانی برای فولادسازان داخلی حمایت خود را رسما بدون هیچ مانعی برای تولید کننده داخلی اعلام نموده است .

اما …

مازاد قابل توجه تولید داخلی، تحریم ‌های صادراتی خارجی، الزام برگشت ارز حاصل از صادرات و فقر تقاضای داخلی از جمله مهم ترین دلایلی هستند که علی رغم تلاش های فولادسازان، هنوز موفقیت برای رسیدن به رقم های معادل بازار جهانی برای آن ها حاصل نشده است اما در صورتی که به هر دلیل ممکن تقاضا در دو طرف بازارهای داخلی یا خارجی به ترتیب بهبود یافته و یا تسهیل پیدا کند، با پشتیبانی رسمی از آن ها، امکان حصول به نرخ های جهانی وجود دارد.

ظاهرا یک نکته کلیدی و مهم الزام تقاضای سمت بورس کالا و خریداران به محدودیت آدرس‌ بارنامه کالاهای خریداری شده در دستورالعمل اصلاحی جدید از سمت ما توجه نشده بود؛ که ظاهرا این نکته مهم و کلیدی مانع تقاضای مصنوعی و بازارسازی کاذب برای فولادسازان گردیده است .

چرا که در این دستورالعمل علی رغم آزاد بودن دست فولادسازان در همه ابعاد بازار داخلی، عنوان شده که :

 ۱) آدرس کالای خریداری شده محصولات نیمه ساخته شده همانند شمش و یا تختال در بورس کالا فقط و فقط می بایست انبار تولیدکننده سطح ۲ (نوردکار) داخلی باشد .

۲) آدرس کالای خریداری شده محصولات نهایی میلگرد و تیرآهن فقط و فقط می بایست مکانی به غیر از انبار تولیدکننده باشد.

ظاهرا این دو نکته مانع بازارسازی کاذب فولادسازان در بورس کالا گردیده است.

در حال حاضر علی رغم تلاش های صورت گرفته فولادسازان در بازار داخلی و خودداری از کاهش نرخ پایه عرضه ها در بورس کالا با وجود فقر تقاضای داخلی، هنوز آن آرمان طلایی چندین و چند ساله فولادسازان در جهت حصول نرخ های جهانی در بازار داخلی برای محصولات مقاطع طویل فولادی حاصل نشده است هر چند که نرخ های کنونی بازار داخلی خارج از بورس کالا فعلا بالاتر از نرخ های آذر ماه ایستاده و ظاهرا هم با پشتوانه دستورالعمل جدید فعلا راه کاهش نرخ پایه بورس بسته شده است مگر این که نظر کمیته تخصصی بازار فولاد بر کاهش قیمت ها باشد که فعلا این مورد اتفاق نیافتاده است.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری