1.7/5
3رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

نگاهی به عرضه ورق فولاد مبارکه در روز گذشته

به گفته برخی منابع خبری فولاد مبارکه اصفهان روز گذشته به میزان 48400 تن ورق گرم B که قیمت ورق پایه 23,087 ریال (4.25 درصد کمتر از پایه قبلی) به ازای هر کیلو بوده در بورس کالا عرضه کرد، که در پایان بیشتر بودن تقاضا نسبت به عرضه سبب ایجاد رقابت این محصول با متوسط قیمت 27,020 ریال به ازای هر کیلو معامله گردید که 17 درصد بالاتر از قیمت پایه برآورد شده است.

این در حالی است که فولاد مبارکه 36,300 تن ورق گرم C با قیمت پایه 23,087 ریال به ازای هر کیلو در بورس کالا عرضه کرد که 4.25 درصد کمتر از پایه قبلی گزارش شد. بعد از ایجاد رقابت این محصول در سقف قیمت 25,395 ریال  معامله شد که ده درصد بالاتر از قیمت پایه گزارش شده است.

به گفته منابع خبری ورق سرد B نیز توسط فولاد مبارکه به حجم پنج هزار تن و قیمت ورق پایه 28,706 ریال به ازای هر کیلو عرضه شد که بعد از  پایان یافتن رقابت ورق سرد نیز به قیمت 31,576 ریال به ازای هر کیلو معامله گردید که ده درصد بالاتر از قیمت پایه بوده است.

ریزش نرخ مقاطع فولادی در بورس اروپا تاثیر آن بر بازار ایران

در آخرین بررسی ها از بازار بورس فلزات اروپا LME در روزهای پایانی اردیبهشت 1400، تمامی مقاطع فولادی به جز ورق گرم فوب آمریکا کاهش چشمگیر قیمت داشتند. بر این اساس هر تن میلگرد شاهد حدودا چیزی برابر با 9 دلار، و قراضه آهن حدودا 5 دلار کاهش قیمت را تجربه کردند. اما ورق فوب آمریکا برخلاف آنچه انتظار می رفت با افزایش قیمت 14 دلاری به قیمت 1524 دلار رسید. در بازار بورس چین نیز داستان برخلاف آمریکا رقم خورد و به همین ترتیب قراردادهای منعقد شده تحویل یک ماهه ورق گرم فوب چین همراه با کاهش 27 دلاری به قیمت 992 دلار معامله شد.

در بازار فولاد ایران نیز با توجه به آنچه از سوی وزیر صنعت معدن و تجارت بیان شد، نرخ فولاد به دو علت قیمت جهانی و دیگری به علت نحوه قیمت گذاری در دوره فعالیت وزیر پیشین افزایش پیدا کرده است. به گفته ایشان برنامه ها و سیاست هایی در حال شکل گیری می باشد تا علاوه بر تکمیل زنجیره فولاد از مواد اولیه تا محصول نهایی و با سرکشی بر وضعیت بورس داخل بتوانند قیمت فولاد را متعادل کنند. ایشان ضمن بیان اینکه توانسته اند با تهاتر مواد اولیه ساخت محصولات فولادی صنایع و قیمت گذاری های بورس تا میزانی سعی در کمک به این صنعت داشته ایم. ناگفته نماند در بحث افزایش قیمت ها در سال جدید مسئله افزایش دستمزد ها در کنار افزایش قیمت گاز و نرخ حمل و نقل را داریم که بر افزایش قیمت نهایی محصول بی اثر نیست.

 • آمار معاملات ورق سرد بورس کالا روز گذشته

ورق گالوانیزه G نیز به حجم 2200 تن و قیمت ورق گالوانیزه 34,335 ریال به ازای هر کیلو عرضه گردید و این محصول در سقف قیمت 37,768 ریال معامله گردید که 10درصد بالاتر از قیمت پایه بوده است.

همچنین ورق قلع اندود به حجم هشتصد تن با قیمت پایه 43,248 ریال عرضه گردید و این معامله نیز در سقف قیمت 47,572 ریال انجام گردید که 10درصد بالاتر از قیمت پایه گزارش شده است.  براساس گزارشات دریافتی از بورس کالا تقاضا برای محصولات گرم B و  C چیزی در حدود 120 هزار تن بوده است. محتملا به نظر می رسد که ضمن افزایش عرضه در بورس توسط فولاد مبارکه شاهد رقابت بر سر نرخ نیز باشیم.

قیمت ورق فولادی

معامله ورق 17 درصد بالاتر از نرخ پایه انجام شد

بازارهای کالایی و به خصوص بازار فولاد کشور که مدتی است متاثر از دلار بازار سیاه یا دلار 6500 تومانی کنونی و هیجان غالب بر اکثریت فعالان اقتصادی در بازارهای کالایی، دستخوش افزایش قیمت های متعدد و متوالی محصولات فولادی از جمله قیمت ورق و میلگرد و تیرآهن و سایر محصولات گردیده است؛ این موضوع نشان از پیاده سازی نه چندان موفق دلار 4200 تومانی حداقل در حوزه فولاد دارد.

عرضه های روز گذشته فولاد مبارکه در شرایطی صورت گرفت؛ که وضعیت بازارهای کالایی از جمله فولاد؛ از هر حیث دچار التهاب و نوسانات گاها هیجانی و پیوسته رو به بالا بوده است؛ بنا بر آن چه که از شواهد و قرائن حاکم بر بازار برمی آید؛ متأسفانه به نظر می رسد که بورس کالا روز دوشنبه شاهد یکی از نفس گیرترین رقابت های شکل گرفته در خصوص محصولات فولاد مبارکه؛ در نوع خود بوده است.

به نقل از برخی از مطلعین بازار؛ گفته می شود که برخی از سهامداران بازار در خصوص قیمت ورق گرم B پایه به دلیل این که از سقف رقابتی برخوردار نبوده و بدون محدودیت است نگرانی ندارند؛ نگرانی آن ها در خصوص محدودیت 10 درصدی در رقابت در خرید ورق گرم C است که نهایتا 10 درصد رقابت برای آن مجاز است و این موضوع که نهایت نرخ رقابتی به نرخ 2540 تومان به ازای هر کیلو ختم خواهد شد؛

قیمت ورق بورس

باز هم عرضه قطره چکانی در بورس کالا

عنوان می شود که برای برخی از خریداران بورس می تواند ایجاد رانت نماید، چرا که در حال حاضر نرخ این کالا پیش از این در برخی از بنگاههای تهران حول و حوش 2750 الی 2800 تومان به ازای هر کیلو ( بدون VAT ) شنیده شده بود؛ این اختلاف قیمت موجود ممکن است رقابت برای تصاحب این نوع کالا را جذاب تر از گذشته نماید هر چند که گفته می شود که به واسطه این که سقف رقابتی برای تصاحب این کالا محدودیت دارد؛

لذا اولویت برای خریداری خواهد بود که ابتدای رینگ رقابتی قرار گرفته باشد. در نهایت برخی از خبرگزاری ها نیز در پایان معاملات نظر خود را به این صورت بیان کردند که قیمت ورق گرم  بیش از 17 درصد (450 تومان در هر کیلو) گران تر از قیمت جهانی در بورس کالا معامله شد ! باز هم عرضه قطره چکانی و نصف تقاضای موجود بود.

چکیده معاملات نهایی بورس کالا در روز گذشته

در نهایت و به صورت چکیده از بازار بورس ورق فولاد مبارکه در روز گذشته می توان گفت:

 • تقاضای بالا باعث شد که قیمت ورق سرد این شرکت در بورس کالا با رکورد شکنی به ۳۱۵۷۶ ریال ( هر تن) برسد.
 • همچنین ورق قلع اندود نیز به دنبال تقاضای فراوان رکورد تاریخی قیمت را ( ۴۷۵۷۲ریال برای هر تن) تجربه نمود.
 • تقاضا برای تمام محصولات چند برابر مقادیر معمول همیشگی بود.
 • در این میان تنها ورق گرم C با کاهش  قیمت معامله شد.
1.7/5
3رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0