0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

نگاهی به عرضه ورق فولاد مبارکه در روز گذشته

به گفته برخی منابع خبری فولاد مبارکه اصفهان روز گذشته به میزان ۴۸۴۰۰ تن ورق گرم B که قیمت ورق پایه ۲۳,۰۸۷ ریال (۴٫۲۵ درصد کمتر از پایه قبلی) به ازای هر کیلو بوده در بورس کالا عرضه کرد، که در پایان بیشتر بودن تقاضا نسبت به عرضه سبب ایجاد رقابت این محصول با متوسط قیمت ۲۷,۰۲۰ ریال به ازای هر کیلو معامله گردید که ۱۷ درصد بالاتر از قیمت پایه برآورد شده است.

این در حالی است که فولاد مبارکه ۳۶,۳۰۰ تن ورق گرم C با قیمت پایه ۲۳,۰۸۷ ریال به ازای هر کیلو در بورس کالا عرضه کرد که ۴٫۲۵ درصد کمتر از پایه قبلی گزارش شد. بعد از ایجاد رقابت این محصول در سقف قیمت ۲۵,۳۹۵ ریال  معامله شد که ده درصد بالاتر از قیمت پایه گزارش شده است.

به گفته منابع خبری ورق سرد B نیز توسط فولاد مبارکه به حجم پنج هزار تن و قیمت ورق پایه ۲۸,۷۰۶ ریال به ازای هر کیلو عرضه شد که بعد از  پایان یافتن رقابت ورق سرد نیز به قیمت ۳۱,۵۷۶ ریال به ازای هر کیلو معامله گردید که ده درصد بالاتر از قیمت پایه بوده است.

 • آمار معاملات ورق سرد بورس کالا روز گذشته

ورق گالوانیزه G نیز به حجم ۲۲۰۰ تن و قیمت ورق گالوانیزه ۳۴,۳۳۵ ریال به ازای هر کیلو عرضه گردید و این محصول در سقف قیمت ۳۷,۷۶۸ ریال معامله گردید که ۱۰درصد بالاتر از قیمت پایه بوده است.

همچنین ورق قلع اندود به حجم هشتصد تن با قیمت پایه ۴۳,۲۴۸ ریال عرضه گردید و این معامله نیز در سقف قیمت ۴۷,۵۷۲ ریال انجام گردید که ۱۰درصد بالاتر از قیمت پایه گزارش شده است.  براساس گزارشات دریافتی از بورس کالا تقاضا برای محصولات گرم B و  C چیزی در حدود ۱۲۰ هزار تن بوده است. محتملا به نظر می رسد که ضمن افزایش عرضه در بورس توسط فولاد مبارکه شاهد رقابت بر سر نرخ نیز باشیم.

قیمت ورق فولادی

معامله ورق ۱۷ درصد بالاتر از نرخ پایه انجام شد

بازارهای کالایی و به خصوص بازار فولاد کشور که مدتی است متاثر از دلار بازار سیاه یا دلار ۶۵۰۰ تومانی کنونی و هیجان غالب بر اکثریت فعالان اقتصادی در بازارهای کالایی، دستخوش افزایش قیمت های متعدد و متوالی محصولات فولادی از جمله قیمت ورق و میلگرد و تیرآهن و سایر محصولات گردیده است؛ این موضوع نشان از پیاده سازی نه چندان موفق دلار ۴۲۰۰ تومانی حداقل در حوزه فولاد دارد.

عرضه های روز گذشته فولاد مبارکه در شرایطی صورت گرفت؛ که وضعیت بازارهای کالایی از جمله فولاد؛ از هر حیث دچار التهاب و نوسانات گاها هیجانی و پیوسته رو به بالا بوده است؛ بنا بر آن چه که از شواهد و قرائن حاکم بر بازار برمی آید؛ متأسفانه به نظر می رسد که بورس کالا روز دوشنبه شاهد یکی از نفس گیرترین رقابت های شکل گرفته در خصوص محصولات فولاد مبارکه؛ در نوع خود بوده است.

به نقل از برخی از مطلعین بازار؛ گفته می شود که برخی از سهامداران بازار در خصوص قیمت ورق گرم B پایه به دلیل این که از سقف رقابتی برخوردار نبوده و بدون محدودیت است نگرانی ندارند؛ نگرانی آن ها در خصوص محدودیت ۱۰ درصدی در رقابت در خرید ورق گرم C است که نهایتا ۱۰ درصد رقابت برای آن مجاز است و این موضوع که نهایت نرخ رقابتی به نرخ ۲۵۴۰ تومان به ازای هر کیلو ختم خواهد شد؛

قیمت ورق بورس

باز هم عرضه قطره چکانی در بورس کالا

عنوان می شود که برای برخی از خریداران بورس می تواند ایجاد رانت نماید، چرا که در حال حاضر نرخ این کالا پیش از این در برخی از بنگاههای تهران حول و حوش ۲۷۵۰ الی ۲۸۰۰ تومان به ازای هر کیلو ( بدون VAT ) شنیده شده بود؛ این اختلاف قیمت موجود ممکن است رقابت برای تصاحب این نوع کالا را جذاب تر از گذشته نماید هر چند که گفته می شود که به واسطه این که سقف رقابتی برای تصاحب این کالا محدودیت دارد؛

لذا اولویت برای خریداری خواهد بود که ابتدای رینگ رقابتی قرار گرفته باشد. در نهایت برخی از خبرگزاری ها نیز در پایان معاملات نظر خود را به این صورت بیان کردند که قیمت ورق گرم  بیش از ۱۷ درصد (۴۵۰ تومان در هر کیلو) گران تر از قیمت جهانی در بورس کالا معامله شد ! باز هم عرضه قطره چکانی و نصف تقاضای موجود بود.

چکیده معاملات نهایی بورس کالا در روز گذشته

در نهایت و به صورت چکیده از بازار بورس ورق فولاد مبارکه در روز گذشته می توان گفت:

 • تقاضای بالا باعث شد که قیمت ورق سرد این شرکت در بورس کالا با رکورد شکنی به ۳۱۵۷۶ ریال ( هر تن) برسد.
 • همچنین ورق قلع اندود نیز به دنبال تقاضای فراوان رکورد تاریخی قیمت را ( ۴۷۵۷۲ریال برای هر تن) تجربه نمود.
 • تقاضا برای تمام محصولات چند برابر مقادیر معمول همیشگی بود.
 • در این میان تنها ورق گرم C با کاهش  قیمت معامله شد.
۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری