0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

افزایش صد درصدی قیمت آهن نسبت به سال گذشته

به طور کلی می توان گفت که در روزهای جاری افزایش میزان رکود در بازارهای کالایی سبب کاهش میزان فروش بازارها از جمله بازار فولاد گشته است. با این وجود شاهد رشد روز افزون قیمت ها در بازار داخلی و قیمت میلگرد و سایر محصولات در بازار آهن آلات می باشیم. در سال جاری بازار مسکن افت شدیدی یافته است و میزان خرید و فروش آهن آلات افزایش چندانی به همراه نداشته است.

آهن فروشان بیان داشته اند که کاهش شدید خرید و فروش در این بازار در حالی صورت گرفته است که قیمت محصولات فولادی به دلیل روند صعودی نرخ دلار افزایش داشته است. آمارهای منتشر شده نشان دهنده این است که قیمت آهن در خرداد ماه سال ۹۶ به میزان ۱۶۵۰-۱۶۰۰ تومان به ازای هر کیلو بوده است ولی نرخ آن در خرداد ماه سال جاری به میزان صد درصد افزایش یافته است و به نرخ جدید ۳۲۰۰ تومان به ازای هر کیلو رسیده است و علت این امر را می توان افزایش نرخ ارز و نوسانات در قیمت های جهانی دانست.

همچنین به گفته منابع خبری علی رغم حداقل افزایش قیمت در هفته گذشته حوزه شمش القایی ( متوسط حدود ۱۵ تومان به ازای هر کیلو) ؛ متأسفانه بنا رصدهای صورت گرفته مختلف نورد؛ افزایش قیمت های هفته گذشته در حوزه نورد و با وجود متوسط شاخص مارجین نسبتا پر و پیمان این حوزه؛ از ۰ تا ۱۰۰ تومان ادامه داشته است؛ به هر حال به نظر می رسد که منطق تطابق دلاری، رها کننده گریبان بازار فولاد ما نیست که نیست و در روزهای آتی بر قیمت میلگرد نیز تاثیرگذار خواهد بود.

قیمت میلگرد

بررسی میانگین مارجین شمش و حوزه نورد

به گفته گزارشگر فولاد همان طوری که در نمودار مارجین های سه ماهه یا فصل بهار ۹۷ که امروز منتشر گردید، دیده می شود :

بر اساس میانگین گیری این مارجین ها در سه ماهه ابتدایی سال جاری؛ میانگین مارجین حوزه شمش القایی بر اساس رفتار خودشان ۶۸۰ تومان و میانگین مارجین حوزه نورد و قیمت میلگرد هم همچنین ۳۴۵ تومان محاسبه شده است.

با این حساب و با توجه به آخرین مارجین های روز چهارشنبه ۴۷۵ تومانی نورد و ۸۸۰ تومانی شمش؛ اینطور استنباط می شود که حداقل ۱۰۰ تومان حباب نورد و قیمت میلگرد و سایر مقاطع و ۲۰۰ تومان حباب شمش داریم که با این حساب سرانگشتی یعنی حباب تمام شده ۳۰۰ تومانی قیمت میلگرد آجدار با توجه به رفتار خود بازیگران این زنجیره طی سه ماه گذشته به دست آمده است

اگر نوسانات حوزه ارزی این ها را یاری نکند و اگر با افزایش عرضه شمش طبق دستورالعمل اخیر دولت در بازار داخلی مواجه شویم؛ و بنا بر حداقل تاثیر جو روانی این دستورالعمل بر بازار؛ به نظر می رسد که در اولین قدم شرایط برای تخلیه این حباب ۳۰۰ تومانی مهیا شده باشد؛ تحقق این موضوع کاملا بستگی به میزان مقاومت سمت عرضه و باور تقاضا دارد …

به طور کلی بازارهای کالایی طی هفته گذشته از جمله بازار آهن در رکود به سر برده است. می توان گفت تمامی فعالان بازار در حال صبر و پایش بازار فولاد بوده و تا زمان فرا رسیدن ثبات در بازار این محصولات صبر خواهند کرد. همچنین در سایر بازارها از جمله بازار وسایل خانگی و موبایل نیز شاهد نیمه تعطیل شدن برخی مبادی فروش بوده ایم چراکه این بازارها در انتظار مشخص شدن تصمیم جدید مبنی بر محدودیت در وارداتی برخی کالاها می باشند. در حال حاضر بازار واردات به کشور ضعیف بوده است و می توان گفت تعطیلی های اخیر ارتباط چندانی با واردات نداشته و ریشه عمیق تری دارند.

نکاتی که از اخبار بازار در روزهای گذشته برداشت می شود

اول؛ افشا شدن دروغ پراکنی رویترز و فاکس نیوز در خدمت به جنگ روانی علیه ایران

این دو خبرگزاری طبق گزارشاتی که دیروز منتشر شد در یک ماه گذشته اخبار کذب فراوانی در خدمت به جنگ روانی و نفتی علیه ایران منتشر کرده اند ‌از جمله قطع واردات نفت هند از ایران که دیروز تکذیب شد.

دوم؛ مهلت سه ماه AFTF به ایران که خبر بسیار خوبی است

سوم: ارائه بسته حمایتی اروپا از ایران که ایجاد امیدواری می کند.

چهارم ؛ در داخل الزام فولاد مبارکه به افزایش عرضه در بورس

پنجم؛ خبرهای ضد و نقیض در مورد تغییر تیم اقتصادی دولت؛

افکار عمومی جامعه هنوز منتظر یک حرکت عینی و تغییرات ساختاری در دولت و موضع واحد کل نظام در قبال تحریم ها وجنگ نفتی است.

امیدواریم در هفته جاری شاهد اخبار خوب و کاهش نوسانات ارزی و اقتصادی باشیم.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری