3/5
2رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

تحلیل بازار فولاد در ماه نخست پاییز 98

سیگنال های دریافتی از بازار مصرف فولاد در هفته پایانی مهر ماه، آرامش حاکم بر بازار تقاضا و سکوت و نظاره عوامل خُرده فروش چه در سمت فروش، چه در سمت خرید این گروه از گستره وسیع فعالان بازار را تایید می کند سوالی که مطرح است این است که دلیل سکوت و آرامش مداوم بازار فولاد در هفته های اخیر چیست؟ بزرگواران گرامی توجه داشته باشند که شرایط موجود تقریبا بطور کامل طی ۱۰ روز  گذشته گمانه زنی شده بود و فرآیند تغییر و تحولات صورت گرفته طی این مدت تا به امروز در سیاست های مدیریتی و همچنین اصلاحیه جدید دستورالعمل تنظیم بازار فولاد کشور؛ همه آلارم هایی بودند که نوید وضعیت موجود را می دادند. با این حال وضعیت فعلی بازار میلگرد ، با توجه به تغییرات صورت گرفته طی هفته جاری، وضعیت بغرنج یا نامتعارف یا غیر قابل پیش بینی نبوده که حالا به چشم یک معضل جدی به آن نگریسته شود، چرا که قیمت میلگرد آجدار در اواخر هفته گذشته در کف نرخ بازار و نقطه سر به سر ایستاده بود و تا این لحظه افزایش مجموعا حدود ۴۰ الی ۵۰ تومانی نسبت به نقطه مینیمم، برای فعالان این بازار تا حدودی قابل پیش بینی بود، و  به طوری که دیده می شود این تغییر فاز در یک فرآیند حساب شده اتفاق افتاده است.

معضل امروز بازار داخلی فولاد؛ وضعیت اسفناک و بغرنج نحوه توزیع تیرآهن ذوبی است که به صورت افسار گسیخته و نامتعارفی در حال افزایش قیمت برای مصرف کننده نهایی است و این افزایش قیمت در مقایسه با بازار میلگرد آجدار غیر قابل مقایسه دیده شده و به نوعی این یک بیماری جدی محسوب شده و می بایست فکری به حال آن شود، تا قبل از اینکه این روند بیمارگونه از حد و خط قرمز عبور کند.

در نخستین روز هفته بنا بر برخی شنیده ها از برخی مبادی ؛ نرخ‌ های اعلامی در حوزه قوطی و پروفیل در خصوص محصول تولید شده از ورق ضخامت ۲ میلی متر در محدوده قیمتی ۵۶۰۰ تا ۵۷۰۰ تومان به ازای هر کیلو ( +VAT ) از عمومیت بیشتری برخوردار بود؛ که نسبت به قبل تعطیلات در مینیمم این بازه قیمتی ثابت بوده اما در سقف این بازه همچنان که شنیدیم، در برخی مبادی عقب ‌نشینی دارد. حال و روز بازار تیرآهن ذوبی نیز در بازار نسبت به هفته گذشته از لحاظ شرایط نه چندان طبیعی توزیع فرقی نکرده؛ قیمت ها هم بنا بر برخی شنیده ها از برخی بنکداران نسبت به روز پنج شنبه هفته گذشته تغییرات محسوسی را نشان نمی داد؛ موجودی تیرآهن ۱۸ در انبارها کم یاب شده به طوری که فروشنده ها صورت بار این سایز را به صورت محدود و در حد چند شاخه و کنار بار می گیرند.

به طور کلی در روز یکشنبه برآورد تقریبی شاخص متوسط قیمت میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی  ۴۱۷۵ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) نسبت به پنج شنبه هفته گذشته، علیرغم برخی تغییرات جزئی در برخی از مبادی این حوزه تقریبا ثابت ارزیابی گردید. در روز دوشنبه برآورد تقریبی شاخص متوسط نرخ میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی  ۴۱۸۰ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) نسبت به روز گذشته، متاثر از اعمال افزایش قیمت‌ ها در تعداد کمی از مبادی خصوصی؛ افزایش جزئی ۵ تا ۱۰ تومانی در شاخص ‌کل را نشان می‌ دهد.

در روز سه شنبه در حالی بنا بر گزارشات رسیده و رصدهای صورت گرفته شاهد سکوت و آرامش در سمت تقاضا بودیم که بارندگی ها در برخی از نواحی کشور هم مزید علت این آرامش گردید؛ در سمت عرضه اما عطش افزایش قیمت پس از چراغ سبزهای متعددی که برای این حوزه صادر شد، بصورت پررنگ تری شعله ور شده و به طوری که دیده شد؛ شاهد افزایش قیمت ۱۰ تا ۵۰ تومانی در بیشتر مبادی فروش این گوشه از بازار بودیم. آنچه که طی چند روز گذشته دستگیر ما شد، اکثر انبارها طی اواخر هفته گذشته و نهایتا اوایل هفته جاری تجدید موجودی کرده ‌اند و کمبودهای آن ها در شرایطی آرام جبران شده است.

آنچه که طی روزهای پایانی هفته مشهود دیده شد؛ در واقع پتانسیل تقاضای چشم گیری در بازار خارج از بورس کالا وجود نداشته و عمده این تکاپو صرفا ناشی از فشار سمت عرضه صورت گرفته یا می‌گیرد. روند خزنده افزایش نرخ رقابتی معاملات محصولات فولادی در بورس کالا هم محصول کاهش تدریجی حجم عرضه هاست که البته پر واضح است که به صورت هدفمند و در راستای خواست و اراده فولادی ها و مطابق با اصلاحیه جدید دستورالعمل تنظیم بازار فولاد و با چراغ سبز مسئولان نظارتی در جریان است.

به طور کلی در روز سه ‌شنبه برآورد تقریبی شاخص متوسط نرخ میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی  ۴۲۰۰ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) نسبت به روز گذشته، متاثر از اعمال افزایش قیمت ها در مبادی مختلف؛ افزایش تقریبی و متوسط ۲۰ تومانی در شاخص ‌کل را پشت سر گذاشت. در روز چهارشنبه نیز بازار تیرآهن ذوبی همچنان افسار گسیخته و افزایشی دیده شد. بنا بر برخی شنیده ها از برخی تجار؛ در روزهای پایانی هفته نیز شاهد افزایش قیمت پیشنهادی این کالا در بازار بودیم و متاسفانه ادامه روند التهابی معاملات تیرآهن در بورس کالا و در روز چهارشنبه، به این مسئله دامن زد.

3/5
2رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0