0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

مروری بر جلسه ستاد تنظیم بازار

  • کشمکش ها هنوز در خصوص تعیین و تکلیف نحوه قیمت گذاری و عرضه‌ های فولادسازان بزرگ در بازار داخلی ادامه دارد …

هنوز جزئیات جلسه ستاد تنظیم بازار رسانه ای نگردیده است ولی آن چه که از تیتر اصلی آن مشخص است و بنا بر آنچه که از برخی مطلعین بازار شنیدیم؛ ظاهرا کلیات روند این جلساتی که یکی پس از دیگری در حال برگزاری است؛ به سمتی پیش می رود که دولت بتواند به نوعی نظارت دقیق تر و تسلط بیشتری بر فعالیت زنجیره تامین فولاد کشور؛ نحوه قیمت گذاری محصولات فولادی از جمله قیمت تیرآهن و میلگرد و توزیع داشته باشد.

این طور بر می آید که ظاهرا دولت در تلاش است تا تعیین نرخ پایه عرضه های فولادسازان بزرگ در بورس کالا را من بعد به عهده یک کارگروه تخصصی یا به نوعی یک ستاد تصمیم‌گیری که برخی اذعان می کنند ممکن است مدیران خود بورس اعضای تشکیل دهنده آن باشند؛ واگذار نموده و اختیار قیمت گذاری کالا از جمله قیمت تیرآهن و میلگرد از عرضه کننده سلب و به این کارگروه اختصاص یابد…

نکات مبهم زیادی در خصوص این تصمیم احتمالی در ذهن شکل گرفته مبنی بر این که :

1) اعضای این ستاد را چه کسانی تشکیل خواهند داد و مسئولیت حمایت از حقوق مصرف ‌کننده در این کارگروه را چه کسی یا چه نهادی به عهده خواهد گرفت ؟

2) یکی از مسائل مهمی که از دیر باز تا کنون توسط سندیکای تولید کنندگان لوله و پروفیل؛ به عنوان یکی از تشکل های فعال پایین دست زنجیره تامین و توزیع؛ همواره مورد اعتراض این نهاد بوده است؛ مسئله تسلط یا همزمانی مدیریت چند وجهی تولید کنندگان خصولتی ها و بورس کالا بوده است.

به طور خلاصه آن چه که از بیانه ها و انتشارات سندیکا بر می آید؛ ظاهرا سندیکا معتقد است؛ از آن جایی که برخی از مدیران ارشد تولید کنندگان بزرگ فولاد کشور؛ همزمان دارای سمت های مدیریتی در بورس کالا نیز می باشند، نمی توانند بی طرفی خود را به طور کامل در تصمیم‌ گیری های حوزه فعالیت های بورسی حفظ نمایند؛ طرف مقابل اما علی رغم ارائه برخی مستندات توسط سندیکا؛ همواره این ادعا را رد نموده است.

اما اکنون با توجه به شنیده ها؛ به نظر می رسد که نقش بورس کالا به عنوان مرکز فرماندهی و یا ستاد تنظیم کننده و تعیین کننده سمت و سوی بازار فولاد و قیمت تیرآهن اصفهان و میلگرد در سایر مبادی ؛ از اهمیت به مراتب بیشتری نسبت به گذشته برخوردار خواهد شد.

قیمت تیرآهن

نقش احتمالی بورس در سیاست گذاری های آتی بازار ؟

سوال اینجاست که حال که قرار است تصمیمات کلیدی و حساس با محوریت و مرکزیت بورس کالا تعریف و تنظیم گردد؛ اگر گفته های سندیکا درست باشد؛ چه تضمینی وجود دارد که این مدیران دو وجهی حافظ تمام قد منافع مصرف ‌کننده نهایی باشند و چه تدابیری برای این منظور توسط دولت اندیشیده شده است ؟

در حال حاضر این مهم ترین سوالی است که با پر رنگ تر شدن نقش احتمالی بورس در سیاست گذاری های آتی عرضه های داخلی خصولتی ها؛ در اذهان برخی از اشخاص شکل گرفته و امید آن می رود که دولت هر چه زودتر در خصوص جزییات این تصمیم ‌گیری های اخیر جلسه تنظیم بازار برای مردم شفاف سازی نماید…

گزارشات بازار طی هفته گذشته حکایت از معدود شدن تعداد عرضه کنندگان میلگرد نیشابور در بازار دارد از آنجایی که فولاد خراسان ( نیشابور ) به دلیل مشکلات خط تولید و ترانس ، تولید خود را فعلا محدود کرده است عرضه کنندگان این میلگرد تصمیم ندارند کل موجودی در دسترس خود را صفر کنند و حتی خبرهایی مبنی بر کمی افزایش قیمت ، نسبت به روزهای ابتدای هفته ، به دلیل کاهش تعداد عرضه کنندگان شنیده شد. باید دید قیمت تیرآهن و میلگرد در هفته آتی به تغییرات اخیر چه واکنشی نشان خواهد داد.

خبر کوتاه بازرگانی

بررسی آمارهای سازمان بنادر ، سازمان تجارت و گمرک جمهوری اسلامی ایران در فاصله 16 تا 20 تیر ماه  حکایت از ادامه روند صادراتی محصولات شمش ، اسلب ، سنگ آهن ، ورق گرم و پروفیل دارد که در خصوص پروفیل بندر خرمشهر یکی از فعال ترین روزهای کاری خود را سپری کرد اما با وجود تلاش برای ادامه صادرات و انجام تعهدات قبلی ، متاسفانه آمار واردات محصولات فولادی نزولی است.

بطوری که در فاصله 11 تا 21 تیر ماه فقط دو محموله زیر 3 هزار تنی ورق گرم و ورق روغنی در بنادر شمالی تخلیه شده است و شاید با توجه به توقف فروش محصولات فولادی روسی به تریدرهای ایرانی ( مقصد محموله ایران ) محصولات وارده تقریبا در ردیف آخرین آمار وارداتی فولاد در شمال کشور قرار گیرد. این روند بر قیمت تیرآهن و میلگرد و سایر محصولات تاثیرگذار خواهد بود.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0