0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

فولادی ها در دو راهی مبهم و بلاتکلیف زورآزمایی تمام عیار دولت و فولادسازان بزرگ کشور

از روز چهارشنبه هفته گذشته و همزمان با سرازیر شدن تقاضای در انتظاری که حدود 15 روز، پروسه خرید را به دلیل کاهش های پیاپی بازار متوقف نموده بود؛ بازار میلگرد آجدار و پیشنهادات قیمت کارخانجات میلگرد تنها طی دو روز پنجشنبه هفته گذشته و روز گذشته؛ در دامنه نوسانات حدودی 50+ تا 150+ تومان افزایش قیمت میلگرد برای وزن میلگرد متفاوت ؛ به طور متوسط حدود 70 تومان افزایش قیمت را پشت سر گذاشت و این امر برای قیمت میلگرد میانه و سایر کارخانجات مشاهده گردید. به گفته گزارشگر فولاد این افزایش قیمت غیر منتظره بازار مصادف با زمانی صورت گرفت که انتظار فعالان حوزه فولاد و به خصوص زنجیره های پایین دست و حوزه مصرف؛ بنا بر تمهیدات اندیشیده شده دولت؛ مبنی بر الزام فولادسازان بزرگ کشور به اولویت‌ قرار دادن بازار داخلی و افزایش عرضه ‌های آن ها از طریق بورس کالا؛ ادامه کاهش قیمت انواع میلگرد و سایر محصولات تا رسیدن به یک نرخ معقول و متناسب با مواد اولیه بوده است.

عدم افزایش عرضه بورس برخلاف مصوبات وزارت صمت

علی رغم مصوبات و دستورالعمل های وزارت صمت مبنی بر افزایش عرضه‌ های داخلی فولادسازان بزرگ کشور؛ متاسفانه شنیده ها و رصد بازار حاکی از آن است که تا کنون نه تنها حرکتی در این خصوص از سمت خصولتی ها انجام نگرفته، بلکه حتی در مواردی برخی از آن ها با تشدید عرضه ‌های قطره چکانی و محدود یا توقف فروش تلاش نمودند تا روند متعادل سازی نرخ های بازار داخلی را تغییر دهند کما این که طی دو روز گذشته دیده می شود تا حدوی موفق هم شده اند.

اما شنیده ‌های پشت پرده حکایت از کشمکش های سخت بین دولت و خصولتی ها دارد؛ حتی از برخی از مطلعین بازار شنیده شد که دولت برخی از این فولادسازان بزرگ را در صورت عدم رعایت دستورالعمل افزایش عرضه داخلی؛ تهدید به لغو مجوز صادراتی آن ها نموده است؛ مسئله ای که از سوی دیگر به نظر می رسد با توجه به نیاز مبرم دولت به ارز حاصل از صادرات این فولادسازان؛ کار را برای دولت مردان تا حدودی سخت و بغرنج نموده و آن ها را در تنگنای برخی سخت گیری ها قرار می دهد.

علی رغم این که گروهی از فعالان بازار؛ افزایش قیمت میلگرد نیشابور و سایر کارخانجات و تیرآهن و سایر محصولات دو روز گذشته بازار فولاد را ناشی از تاثیر عدم پذیرش FATF توسط شورای نگهبان و پیرو آن افزایش حدود 200 تومانی دلار قاچاق و بالاخره تغییر مسیر و افزایش قیمت بازار سکه و طلا می دانند که بر نمودار قیمت میلگرد نیز تاثیرگذار خواهد بود.

قیمت میلگرد

عامل مهم و سرنوشت ساز روند آتی بازار فولاد

اما عامل اصلی، مهم و سرنوشت ساز بر روند آتی بازار فولاد؛ همان گونه که برخی از مطلعین و کارشناسان بازار بر آن تاکید دارند؛ در نهایت کاملا متکی به نتیجه زورآزمایی بین دولت و خصولتی ها داشته و روند آتی بازار بر اساس آن مشخص خواهد شد.

اگر دولت بتواند فولادسازان بزرگ کشور را در افزایش آتی عرضه های داخلی مجاب نموده و متقاعد سازد؛ به طوری که دستورالعمل اجرایی اولویت تامین بازار داخلی عملیاتی گردد؛ بدون شک همانند آب روی آتش؛ بازار داخلی مجددا با افزایش عرضه های داخلی و اشباع تقاضا و خروج از وضعیت قطره چکانی فولادسازان بزرگ؛ مجددا به مدار تعادل و خروج حباب و بالاخره روند نزولی خواهد رسید.

اگر که غیر از این باشد؛ یعنی اگر دولت نتواند فولادسازان بزرگ را در افزایش عرضه ‌های داخلی مجاب نماید؛ روند صعودی قیمت میلگرد شاهرود و سایر کارخانجات همچنان که مورد نظر این فولادسازان است؛ با ادامه سناریوی مهندسی عرضه و عرضه های قطره چکانی داخلی همچنان ادامه پیدا خواهد کرد.

نبض ادامه روند آتی بازار فولاد … ؟

مجددا تاکید می شود که صرف نظر از متغیرهای تاثیرگذار خارجی؛ نبض ادامه روند آتی بازار فولاد کاملا وابسته به برآیند زورآزمایی دولت و خصولتی ها در مواجه با عرضه‌ های قطره چکانی داخلی یا اجرایی شدن دستورالعمل دولت داشته و لذا تشخیص روند آتی این بازار؛ کاملا مبهم و بلاتکلیف است.

این موضوع وقتی تصمیم‌ گیری برای سرمایه‌ گذاران زنجیره ‌های پایین دست این حوزه را سخت تر می کند که با حجم نه چندان قابل توجه تقاضای مصرف واقعی روبرو می شوند؛ و از آن جایی که این سنگ بنای متزلزل قیمت های افزایش یافته، ممکن است هر آن و در صورت موفقیت دولت، فرو بریزد؛ تصمیم‌ گیری برای خرید و سرمایه‌گذاری را به مراتب سخت تر از گذشته نموده است.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0