5/5
3رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

تاثیر ویروس کرونا بر بازار فولاد ایران و جهان

حقیقت این است که در روزهای اخیر این بیماری مهلک مثل تمام دنیا، اقتصاد نیمه جان و تورم زده ما را هم متاثر کرده است. واقعیتی که هیچ کس در واپسین ماه سال منتظر آن نبود، در حقیقت اگر این واقعه اتفاق نمی افتاد، شاید شیب تورم کلیه بازارها در آخرین ماه سال، رکوردهای قبلی را می شکست. قطعا دیر یا زود این بیماری که چند صباحی مهمان ناخوانده کشور ماست، رخت برخواهد بست و سایه نحسش از سر ما کم خواهد شد. به گزارش فدک فلز به نظر می رسد که با توجه به عدم اصلاح زیر ساخت های اقتصادی و عدم جذب نقدینگی نجومی در بخش های مولد، نوسانگیران  که از ترس کرونا چند صباحی دست از فعالیت کشیده اند مجددا مشغول فعالیت شوند. به خصوص آن که زمزمه هایی از کنترل سرسام آور بازار بورس هم بلند است (هرچند دستورالعمل محدود کردن نوسانات تا دو درصد فعلا اجرایی نشد) اما ادامه وضعیت فعلی و رکوردشکنی های روزانه، حتی بازار ساز را هم نگران کرده است.

پس با توجه به جمیع شرایط فوق احتمال این که وضعیت بازارها در سال جدید به همین منوال و در آرامش باشد، قدری ضعیف است. به غیر از بازار حبابی بورس که سریع تر از نرخ تورم حرکت می کند، آمار سه سال اخیر کلیه بازارها (اعم از طلا، بازار آهن آلات ، مسکن، خودرو، و….) را با قیمت ارز مقایسه کنید. قطعا به این نتیجه خواهید رسید که کلیه این بازارها تابعی از نرخ ارز هستند (در همه این بازارها رشد تقریبا ۴ برابری قیمت ها را پس از حرکت نرخ ارز از کانال ۳۷۰۰ تومان در سال ۹۶ شاهد هستیم) که مطابق با شیب میانگین  تورم ۴۰ درصد سالیانه از ابتدای ۹۶ تا ابتدای ۹۹ خواهد بود.

تاثیر کرونا بر بازار فولاد

چون هیچ روزنه امید و هیچ گشایش سیاسی و یا اقتصادی در سال جدید (حداقل تا نوامبر و انتخابات ریاست جمهوری آمریکا) متصور نیست، این رفتار با سرعت مشابه در سال جدید تکرار خواهد شد و نکته همیشگی؛ نرخ داخلی کشف شده بازار فولاد تابعی از دلار نیما در نرخ جهانی است. هر چند به عقیده برخی فولاد محصول داخلی است و نباید تابع شیب تورم باشد اما چون این محصول هم متصل به بازارهای جهانی است، تابع خطی از نرخ تورم است. تغییرات قیمت فولاد را در یک بازه یک ساله در نظر بگیرید

 

[vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”grey” icon_fontawesome=”fa fa-hand-o-right”]نکته آخر : از امروز تقریبا بارگیری اکثر مبادی تولیدی به سال ۹۹ موکول می شود و شرکت ها در حال بارگیری تعهدات قبلی خود هستند، امسال به دلیل شرایط موجود بازار فولاد زودتر از همیشه به استقبال تعطیلات می رود، احتمال اعمال محدودیت های ترافیکی زودتر از معمول را در نظر بگیرید.[/vc_message][/vc_column][/vc_row]

بررسی تغییرات بازار فولاد و محصولات فولادی جهان در هفته ای که گذشت

در چین علی رغم فعال شدن فولادسازان و بهبود در تقاضای خرید سنگ آهن از بنادر و حتی افت ۴ درصدی هفتگی موجودی انبار ۱۰۰ فولادساز بزرگ مطابق آمار سیسا CISA (انجمن آهن و فولاد چین) هنوز موجودی انبار فولادسازان دو برابر سطح سال قبل است و خریداران بسیار محتاط خرید می کنند و نسبت به آینده بازار مطمئن نیستند. افت شدید قیمت نفت نیز انتظار افت تقاضا و کاهش قیمت فولاد با تاخیر زمانی را در پی دارد. فولادسازان چین ترجیح می دهند با کاهش قیمت، موجودی انبار خود را کاهش دهند.

5 هزار تن میلگرد صادراتی چین به سنگاپور به بهای ۴۲۵ دلار فوب وزن تئوریک فروخته شد. ورق کلاف گرم نیز به کره جنوبی و آمریکای جنوبی صادر شد  و قیمت ها ۴۵۵ تا ۴۶۰ دلار فوب ارزيابي مي شود. چین تعرفه واردات زغال کک شو را از ۳۰.۵ درصد به ۳ درصد کاهش داده و معافیت برای خرید از آمریکا وضع نموده است. هر تن بیلت CIS با کاهش ۵ دلاری، ۳۸۵ دلار فوب ارزیابی می شود در حالی که خریداران در جنوب شرق آسیا ۴۲۰ دلار فیلیپین معادل ۳۸۰ دلار فوب دریای سیاه را عملیاتی می دانند. اما فولادسازان روسیه بر پیشنهاد ۴۰۰ دلاری اصرار دارند.

احتمالا برخی فولادسازان از تولید بیلت به سمت تولید چدن (Pig Iron) تغییر وضعیت دهند و به آمریکا صادر نمایند. همچنین روسیه انتظار دارد تقاضای ساخت و ساز داخلی به تدریج افزایش یابد. در شمال آفریقا و تونس نیز خریداران قیمت های ۳۸۰ دلار CFR را دنبال می کنند و عملا بازار کم معامله و در حالت انتظار به سر می برد.

اسلب با افت ۷.۵ دلاری ۴۰۷ دلار فوب دریای سیاه ارزیابی می شود در حالی که به علت شیوع ویروس کرونا در ایتالیا، تقاضای ورق تا ۵۰ درصد افت کرده و هر تن مقاطع تخت Plate به بهای ۴۸۰ یورو درب کارخانه در ایتالیا به فروش می رسد. در آلمان نیز بازار با افت تقاضای ورق مواجه است و خریداران اروپا اسلب را ۴۱۰ دلار  فوب دریای سیاه عملیاتی می دانند در حالی که پیشنهادها ۴۱۵ تا ۴۲۵ دلار شنیده می شود.

ترکیه ۳۰ هزار تن اسلب به بهای ۴۲۰ دلار CFR معادل ۴۰۵ دلار فوب خریداری نموده است. اگرچه افت قیمت قراضه و نیز کاهش تقاضا به علت جنگ ترکیه و افت ارزش لیر محسوس است.

5/5
3رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0