0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پاسخ به یک سوال رایج معمول این روزهای بازار :

 • بخریم یا نخریم ؟
 • تکلیف چیست ؟ چه کار کنیم ؟

به گفته گزارشگر فولاد پاسخ تا حدودی روشن است؛ در حال حاضر هیچ منطقی در بازار فولاد و قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت میلگرد و تیرآهن حکم فرما نیست؛ چون نمی توان منطق مشخصی را برای این بازار تعریف کرد که بعد بر اساس آن تصمیم منطقی گرفته شود؛ اما بنا بر میزان اعتقاد شما به دو سمت سوی کلی که در ادامه مطرح می شود؛ تصمیم‌گیری به عهده خودتان خواهد بود.

مواقعی بود که حوزه اقتصاد ما از کمترین تنش سیاسی کشور برخوردار بوده و قیمت میلگرد و تیرآهن و سایر محصولات بر اساس پایه های منطقی مواد اولیه تعریف شده بود.

اما اکنون و تقریبا از ابتدای سال 97 تا به امروز؛ تنش ها و تکانه های حاصل از مسائل سیاسی کشور در حوزه اقتصاد باعث شد تا مردم ما در رفتارهای هیجانی و متأثر از مسائل سیاسی؛ در یک پروسه انفجاری تبدیل ریال به دلار، اقدام به خرید مازاد نمایند و همین خریدهای مازاد انباری؛ حوزه عرضه را در مواجه با خیل عظیمی از تقاضا قرار داد.

به طوری که در لایه های بالایی؛ فولادسازان تراز اول کشور از فرصت به وجود آمده کمال استفاده را نموده و به رویاهای دست نیافتنی خود با مارجین های باور نکردنی توانستند در مدت زمانی بسیار کوتاهی به رقم های نجومی دست پیدا کرده و رکوردهای جدیدی را در به ثبت برسانند.

دو عامل تاثیرگذار بر بازار فولاد برای تصمیم گیری مشتریان

اینکه آینده چه می شود؛ کاملا بستگی به منطق شما و خرد جمعی دارد؛ منطق ما می گوید که مارجین های حوزه های شمش و نورد در حال حاضر غیر منطقی بوده و بنا بر نرخ مواد اولیه، چه در حوزه شمش القایی چه در حوزه نورد؛ حداقل 30 درصد حباب دارد؛ یعنی حداقل در مجموع 60 درصد حباب در مارجین های هر دو حوزه که حداقل رقمی معادل 300 تومان به ازای هر کیلو خواهد شد؛ در حال حاضر در مجموع مارجین این دو حوزه دیده می شود.

قیمت میلگرد

اما علی رغم اینکه همین منطق ما، از دو الی سه ماه پیش هم به دفعات عنوان شده بود؛ ترجیح خرد جمعی هجوم برای تقاضای مازاد و انباشت کالا بود که نتیجه آن تا به امروز افزایش حدود 40 درصدی قیمت میلگرد آجدار بوده است که در واقع عامل اصلی این فرایند هیچ عامل خارجی نبود

به جز همین جو روانی حاکم بر سایر بازارهای وابسته به دلار به خصوص طلا و سکه و هجوم نقدینگی از ترس افت ارزش ریال در بازارهای کالایی و پیرو آن بازارسازی های فولادسازان تراز اول هر دو حوزه خصوصی و خصولتی با عرضه ‌های نابرابر و نامتناسب با تقاضای داخلی که یا توان اجابت آن را نداشتند و یا نمی خواستند و درگیر بازارهای صادراتی بودند؛ که به هر حال این وضعیت موجب داغ نگه داشته شدن تنور رقابت داخلی تقاضا گردید و این فرصت های طلایی به وجود آمده برای آن ها میسر شد.

 • حال دوستان سوال می کنند که بخریم یا نخریم؛ این موضوع کاملا بستگی به دو عامل اصلی تاثیر گذار بر این بازار دارد:

1) زورآزمایی آتی دولت با خصولتی ها و فولادسازان بزرگ و همچنین

2) سمت و سوی بازار آتی دلار آزاد.

1- دیدگاه مثبت به بازار آتی فولاد برای مصرف‌ کننده و زنجیره های پایین دست:

اگر دولت بتواند با استفاده از دستورالعمل اخیر خود مبنی بر ملزم نمودن 10 فولادساز بزرگ و برتر کشور به اولویت‌ تامین مکفی بازار داخلی؛ موفق عمل نماید؛ قطعا در ماه های آتی شاهد سرازیر شدن حجم زیادی از کالاهای نیمه ساخته شده داخلی با دلار نزدیک به نرخ نیمایی و محو شدن تدریجی رقابت های هیجانی بورس کالا و در نهایت تخلیه حباب موجود قیمت میلگرد و تیرآهن؛ خواهیم بود. اما همان طوری که عنوان شد شرط این موضوع اجرای این دستورالعمل توسط فولادسازان تراز اول است.

2- دیدگاه مثبت به بازار آتی فولاد برای تولیدکنندگان تراز اول  :

تکلیف حوزه ارزی تقریبا روشن است؛

انتظار کاهش نرخ دلار در این شرایط شروع جنگ تمام عیار و ناجوانمردانه ایالات متحده آمریکا علیه ایران؛ اندکی ساده اندیشی بنظر می رسد؛ لذا اگر نگاه شما به بازار فولاد بر منطق دلاری است؛ انتظار کاهش قابل توجه دلار را نداشته باشید؛ دولت اگر هنر نموده و در همین جا هم ترمز افزایش قیمت های بازارهای از جمله قیمت میلگرد و تیرآهن پشت پرده ارزی را کشیده و روند افزایشی دلار بازار سیاه را ثابت نگه دارد؛ جای شکر دارد.

شرکت در خرید یا انتظار به جهت بهبود وضعیت پیش رو؛ کاملا وابسته به اعتقاد شما به یکی از المانهای بالا دارد؛ اما در نهایت این تقاضای کل بازار داخلی است که برای روند آتی بازار تعیین و تکلیف می نماید؛ چراکه بنا بر یک اصل کلی ” مشتری ولی نعمت بازار است “.

تا چه انتخاب نمایید و چه پیش آید …

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری