0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

مروری بر آخرین قیمت های پیشنهادی بازار فولاد در آخرین روز کاری هفته جاری

 در روز 13 خرداد شاهد کمی افزایش قیمت در برخی حوزه های مواد اولیه بودیم و میان قیمت میلگرد و تیرآهن و سایر محصولات با مواد اولیه ناهماهنگی های زیادی مشاهده گردید. در خصوص ضایعات فلزی قیمت ویژه و سوپر ویژه بین 1650 تا 1800 تومان که بستگی به مبدا بارگیری دارد شنیده شده است که البته در این اعلام ها نرخ پاداش و کمک کرایه  و سایر هزینه های مرتبط لحاظ نشده است آهن اسفنجی همچنان در محدوده 1280 تومان اعلام قیمت می شود ولی قیمت شمش در روز یک شنبه بین 2560 تا 2650 تومان پیشنهاد شد که البته سطح تقاضا کمی افت داشته است.

در مجموع ناهمخوانی بین حوزه مواد اولیه و محصولات نهایی مانند قیمت میلگرد و قیمت نبشی و ناودانی دیده می شود که برخی کارشناسان اذعان می کنند که در هفته آینده این ناهمخوانی می بایست به نحوی اصلاح گردد. در حوزه ورق های داخلی که می توان آن را به دو بخش نازک بار و ضخیم بار تقسیم کرد وضعیت آشفته و سردرگم بازار آهن به دلیل مشکلات حمل و نقل همچنان وجود دارد موجودی های انبارها کم است و قیمت ها بیشتر تابع موجودی و تقاضا بوده ولی می توان گفت در بخش ضخیم بار قیمت ها بین 2825 تومان تا 2870 تومان و نازک بار بین قیمت های 2900 تا 2935 تومان در نوسان بوده است.

در خصوص ورق وارداتی عرضه ورق 2 با محدودیت عرضه مواجه است و فعلا فروش ها به بعد از تعطیلات ملی و مناسبتی اخیر موکول شده است در خصوص سایر ورق ها تغییر محسوسی نداشتیم. در بخش قیمت تیرآهن افزایش محسوس و گاه جهشی داشتیم که در برخی مبادی حتی افزایش کیلویی 50 تا 90 تومان هم گزارش شده است که این افزایش ارتباط مستقیمی با موجودی کالای آماده بارگیری ( فروش ) داشته است. قیمت نبشی و ناودانی نیز افزایش 30 تا 50 تومانی را در برخی مبادی تجربه کرد.

قیمت میلگرد اصفهان امروز

در خصوص کلاف می توان گفت بازار از محدودیت عرضه رنج می برد ولی در ساعات عصر گاهی تعداد عرضه کنندگان کمی بیشتر شد ولی عرضه های جدید سبب شد قیمت پایه عرضه بین 3250 تا 3300 تومان ( 5.5 تا 10 کلاف ساده ) پیشنهاد شود قیمت میلگرد آجدار نیز در روز یک شنبه تلاش کرد که خود را بالا بکشد و همچنان که مشاهده شد قیمت ها بین 2820 تا 2970 تومان فعلا در نوسان است.

 • تحولاتی در راه است

 حرکت گام به گام تولیدکنندگان خصوصی گروه B در گرداب خود ساخته

به گفته گزارشگر فولاد اتفاقات شگرفی در زیر پوست بازار مقاطع طویل فولادی در شرف وقوع است و در صورت عدم عقب ‌نشینی زنجیره تامین گروه B در کوتاه مدت؛ به زودی شاهد تسخیر بازار این حوزه توسط فولادسازان و نوردکاران با کیفیت محصولات بین ‌المللی گروه A خواهیم بود؛ حرکت حساب شده و نه چندان شتاب زده با ارائه قیمت هایی به مراتب جذاب تر از گروه B؛ به طوری که حتی اختلاف کرایه حمل به نقاط دوردست کشور را هم می تواند توجیه نماید؛ و در عین حال ارائه کالای مورد پذیرش بازارهای بین ‌المللی که هر گونه شک و شبه در خصوص انتخاب این محصولات برای مشتری را برطرف می نماید. این دو گزینه کلید موفقیت گروه A در آینده ای نزدیک خواهد بود.

از طرفی کف قیمت میلگرد امروز و تیرآهن و سایر مقاطع کنونی این حوزه از بازار داخلی در مقایسه با نرخ های جهانی؛ کما این که پیش تر محاسبه گردید؛ حداقل کیلویی 300 تومان بالاتر از جهانی است که با این وضعیت احتمال افزایش قیمت فولادسازان بزرگ کشور را بنا بر دلایلی که در ادامه می بینیم، تضعیف می نماید به طوری که سخت می توان سطوح قیمت میلگرد و تیرآهن بالاتر از این نرخ های کنونی برای این گروه از فولادسازان بزرگ کشور متصور شد؛

 • در ادامه به واکاوی این موضوع خواهیم پرداخت.

گزاره های موجود در بازار فعلی؛ انتظار چند رویداد را متصور می نماید.

1- منتظر ادامه افزایش قیمت های داخلی در  خصوص زنجیره تامین گروه A برای برقراری تناسب فاصله‌ با گروه B باشیم؛ این موضوع با توجه به فاصله‌ حباب دار قیمت میلگرد و تیرآهن فعلی نسبت به نرخ های جهانی و با توجه به کنترل هر چند ضعیف قیمت های این گروه از فولادسازان بزرگ توسط دولت با توجه به مصوبات موجود و از همه مهمتر کوتاه شدن دست دلال از بورس کالا است که خود به نوعی باعث کاهش تقاضای کاذب و مازاد عرضه و جلوگیری از التهاب بی مورد خواهد شد.

تمامی این عوامل در کنار هم سیگنال احتمال بسیار ضعیف ادامه افزایش قیمت های فولادسازان بزرگ و یا چه بسا احتمال فاز عقب ‌نشینی را به بازار می دهد.

2- زنجیره تأمین گروه B برای حفظ بقاء در زود هنگام و با توجه به شرایط حاکم شده فعلی؛ مجبور به عقب ‌نشینی خواهد بود؛ در غیر این صورت با عادی شدن اثر مشکلات ترابری؛ در مقایسه با نرخ جذاب محصولات صادراتی گروه A به حاشیه رانده خواهد شد.

3- در حال حاضر تامین کنندگان گروه B چه تولیدکنندگان شمش و چه نوردکاران این گروه؛ با توجه به باقی ماندن آثار نشات گرفته از مشکلات ترابری و کمبود کالا در انبارها؛ بنا بر تقاضای مطلوب مقطعی سمت انبارهای استانی؛ در مسیر رو به بالا و بدون توجه به عواقب این موضوع در حال تاخت و تاز هستند؛ اما این موضوع پس از اتمام تعطیلات هفته جاری و عادی شدن روند حمل و نقل کشوری؛ از حالت جزیره ای خارج شده و قطعا خریداران در انتخاب محصول از آزادی بیشتری برخوردار خواهند بود به طوری که محدودیت ‌های تردد بین استانی مرتفع شده و ملاک خرید، قطعا کالای ارزان تر با کیفیت بهتر علی رغم کرایه بیشتر خواهد بود و این موضوع به طور حتم سهم بازار تولیدکنندگان گروه B را تحت تحت‌الشعاع قرار خواهد داد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0