0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

نرخ بازار خارج از بورس کالا جذابیت خود را از دست داد

با دقت در نمودار نرخ میلگرد گزارشگر فولاد مشخص می شود که قیمت میلگرد آجدار در یک حرکت رفت و برگشت ۲ ماهه با شاخص متوسط حدود ۴ هزارتومان ( با احتساب مالیات بر ارزش افزوده)، دقیقا به ابتدای آذر ماه بازگشته است. همان طوری که پیش تر عنوان شد، چند روزی است در بازار خارج از بورس کالا؛ تقاضای انباری سمت آهن فروش به اشباع رسیده و اکنون هر چه هست تقاضاهای هیجانی سمت مصرف و مربوط به پیشخور نمودن تقاضا های؛ مضطرب و مستاصل ماه های اسفند و فروردین ماه سال آتی است؛ حالا این تقاضاها یا به صورت امانت در انبار آهن فروشان تخلیه می شود یا در محل پروژه ها آدرس گذاشته می شود.

نمودار قیمت میلگرد

همان طوری که عنوان شد؛ به زودی با رکود سنگین بازار فولاد و خلاء تقاضا مواجه خواهیم شد؛ چرا که سرانه مصرف فولاد در حوزه ساخت و ساز داخلی همان طوری که تقریبا بر همگان مبرهن است؛ پیوسته رو به زوال بوده است. تقاضای هجومی بورس کالا، صرفا مربوط می شود به نقدینگی های سرگردانی که پیوسته در کمین و مترصد نوسان گیری در حوزه های مختلف کالایی نشسته اند؛ با دیدن اختلاف قیمت قابل توجه نرخ کف بورس کالا و بازار، دست به کار شدند؛ در حالی که نرخ خارج از بورس کالا در حال حاضر بسیار پر ریسک دیده شده و جذابیتی برای سفته بازان ندارد.

چرخش مثبت بازارهای جهانی

روز چهارشنبه به صورت جسته و گریخته شنیدیم که علی رغم هیجانات موجود ساعات اولیه بازار محصول نهایی، بازار شمش القایی از اواسط روز و به دنبال افزایش ۲۰۰ تومانی؛ به دنبال مشتری بود.

در حال حاضر شاهد دو جریان متفاوت در بازار خواهیم بود؛ یکی تقاضای عمدتا سفته بازان در سمت بورس کالا که بیشتر به دنبال خرید جذاب و پر سود هستند؛ و دیگری جریان بازار خارج از بورس کالا که از این به بعد به دلایل متعدد زیر جذابیت خود را از دست می ‌دهد :

 ۱) نرخ نهایی بالا و پر ریسک و همتراز نرخ جهانی مطابق با دستورالعمل تنظیم بازار فولاد

۲) اشباع انبارها

۳) پیشخور شدن تقاضای دو ماه آتی و کم رنگ شدن مجدد تقاضای مصرف

۴) عقب ‌نشینی دلار صرافی بعد از خیز که چند روز پیش برداشته بود‌.

در ساعات اولیه روز پنج شنبه به موازات عقب ‌نشینی دلار صرافی، این موضوع همچون آب سردی برای اکثر حوزه های کالایی خواهد بود، کما این که طلا هم متاثر از عقب ‌نشینی دلار، به سرعت در حال برگشت است.

از طرفی اما شنیده های افزایش شاخص نرخ سنگ آهن در برخی از بازارهای جهانی؛ برای فولادسازان یک امتیاز مثبت دیده می شود؛ کما این که هفته گذشته از کامودیتی شنیدیم که خوشبختانه تختال و شمش صادراتی ایران؛ علی رغم سایه سنگین تحریم ها؛ تحت تاثیر همین چرخش بازارهای جهانی، با افزایش حدود ۵ درصدی مواجه گردیده که این موضوع هم به نوبه خود یک محرک مثبت تاثیرگذار برای بازار داخلی به حساب خواهد آمد. شاخص قیمت میلگرد آجدار دریای سیاه چند روز گذشته ۴۲۰ دلار به ازای هر تن بود که به سرعت با افزایش حدود ۳۰ دلاری به ۴۵۰ دلار به ازای هر تن تغییر مسیر داد؛ فولادسازان به ادامه این روند افزایشی، حداقل تا پایان سال ۱۳۹۷ امیدوار هستند.

نکته قابل تامل در خصوص معاملات روز چهارشنبه شمش فولاد خوزستان

با توجه به دستورالعمل جدید تنظیم بازار فولاد و بنا بر محاسبات سقف مجاز پایه قیمت میلگرد آجدار در بورس کالا؛ با میلگرد ۴۵۰ دلار به ازای هر تن دریای سیاه و میانگین نرخ خرید و فروش دلار نیمایی ۸۳۰۰ تومانی به رقم ۳۷۳۵ تومان به ازای هر کیلو قیمت میلگرد آجدار رسیدیم. از طرفی در این دستورالعمل عنوان شده که قیمت شمش فولادی می بایست ۸۹ درصد نرخ معاملاتی موزون مقاطع طویل فولادی در بورس کالا باشد.

علی رغم این که بالاترین نرخ پایانی موزون روز چهارشنبه برای مقاطع ۳۵۰۰ تومان به ازای هر کیلو بود؛ خریداران شمش بدون توجه به این نکته و بدون توجه به نرخ پایه ۲۸۷۶ تومانی شمش؛ اقدام به رقابت و خرید تا نرخ پایانی موزون ۳۲۶۵ تومان نمودند؛ که در واقع ۸۹ درصد از نرخ ۳۵۰۰ تومان معادل با حدود ۳۱۱۵ تومان خواهد شد؛ یعنی به عبارتی نرخ پایانی موزون شمش جلوتر از نرخ رقابتی موزون میلگرد حرکت کرده است !

به عبارت واضح تر؛ بنا بر همین دستورالعمل، درست است که دولت برای نرخ های پایه محدودیت قرار داده ولی برای رقابتی که ممکن است بین خریداران به وجود آید؛ سقفی قائل نشده و تقاضا ممکن است تحت تاثیر هیجان بازار در مواقعی اقدام به خود زنی کند؛ کما این که روز چهارشنبه شمش فولاد خوزستان با نرخ پایانی ۹۳ درصدی نرخ مقاطع طویل فولادی مورد اقبال واقع شد !.

البته بدیهی است که شرایط عرضه شمش فولاد خوزستان به جهت تسهیلاتی که برای خریداران در تسویه قائل است؛ همیشه برای نوردکاران جذاب و به صرفه بوده است.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری