3/5
3رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

دو مشکل اصلی بازار فولاد

به نظر می رسد در چند روز جاری حجم تقاضا در مبادی و انبارها به حداقل ممکن رسیده است. نبود تقاضا موجب شده که روند بازار معکوس شده و خریداران حدود قیمت را تعیین می کنند و در برخی موارد  قیمت آهن آلات پیشنهاد شده از سوی خریداران به حدی غیر واقعی است که موجب شده برخی تجار و صاحبان کالا از فروش محصولات خود تا پس از پایان ماه مبارک به امید بهبود قیمت ها صرف نظر کنند.

همان طور که در چند گزارش قبلی هم عنوان شد بازار مقاطع فعلا از دو مشکل اصلی رنج می برد

اول؛ نبود تقاضای واقعی در بازار و سیطره چتر رکود بر بازار فولاد

دوم؛ اشباع بازار داخلی از محصولات فولادی به واسطه دستورالعمل صادراتی اسفند ماه گذشته و مشروط نمودن صادرات شرکت های تولیدی به رعایت کف عرضه در بازار داخل به اندازه حجم صادرات

با این تفاسیر بازار داخلی گنجایش مصرف این حجم از محصول را نداشته و اوضاع را خراب تر می کند. به نظر می رسد اصلاح وضع موجود در بازار داخلی منوط به اصلاح دستورالعمل صادراتی و جدا کردن مسیر صادرات از بازار داخلی است. پیوند زدن این دو مقوله از اساس اشتباه و غیر فنی است. مهم ترین عرضه هفته جاری اعتباری شمش اهواز است و چون طبق روال عرضه محصولات ذوبی روزهای سه شنبه (مصادف با روز تعطیل) است، احتمال عرضه محصولات ذوبی ضعیف است.

تحلیل بازار آهن

تولیدکنندگان ایران، شمش فولادی تحویل ماه جولای [ مرداد ماه] را با قیمت های بالاتری هدف قرار داده اند

به گزارش متال بولتن تولیدکنندگان شمش ایرانی این هفته، پس از کسب موفقیت فروش در هفته گذشته در آسیا؛ به جهت برخورداری از منافع روند افزایشی قیمت های جهانی؛ پیشنهاد عرضه محصولات خود برای تحویل ماه جولای حوزه نورد را افزایش دادند. پس از این که آمریکا تصمیم گرفت تا تعرفه وارداتی شمش فولادی از ترکیه را به نصف کاهش دهد؛ نرخ جهانی شمش افزایش پیدا کرد. این حرکت، انتظار افزایش تقاضای میلگرد ترکیه در فراسوی مرزهای این کشور را به همراه داشت که متعاقب آن افزایش نرخ قراضه آهن وارداتی ترکیه را موجب گردید که نهایتا اثر مثبت بر نرخ جهانی شمش داشت.

با این وجود، خریداران شمش ایران، از پیش خرید با قیمت های بالاتر طفره رفته‌ و در مواجه با اثر تحریم های اخیر آمریکا بر علیه ایران و برخی پیش بینی های بحث برانگیز نسبت به حرکت آتی قیمت های شمش در بازارهای جهانی؛ موضع صبر و نظاره را پیش گرفته اند. برخی از شرکت کنندگان بازار، بر این باور هستند که نرخ شمش بر اثر تقاضای ضعیف آسیای جنوب شرقی، متاثر از فصل بارندگی و بی ثباتی سیاسی؛ کاهش خواهد یافت.

یکی از تجار عنوان نمود : ” ایران در حال حاضر پایین ترین قیمت شمش فولادی در جهان را داراست؛ همچین افزود که او نسبت به اعمال هرگونه تخفیفات قابل توجه از سوی ایران تردید دارد .” پیش خریدهای اخیر صورت گرفته شمش فولادی ایران، حول و حوش ۴۳۰ دلار به ازای هر تن cfr شنیده شد که معادل با ۴۸۵ الی ۴۹۰ دلار به ازای هر تن فوب خواهد بود. پیشنهادهای جدید برای تحویل ماه جولای، در محدوده قیمتی ۳۹۵ الی ۴۰۰ دلار به ازای هر تن فوب دریای سیاه گزارش شده؛ اگر چه در زمان انتشار این گزارش، هیچ گونه تاییدیه مبنی بر پیش خرید صورت گرفته در این قیمت ها گزارش نشده است.

ارزیابی نرخ هفتگی فست‌ مارکت در روز چهارشنبه ۲۹ می، در خصوص قیمت شمش صادراتی ایران، ۳۸۵ الی ۳۹۰ دلار به ازای هر تن فوب بود که نسبت به کف قیمت های هفته گذشته، افزایش ۵ دلاری را نشان می دهد. در بازار تختال، تولیدکنندگان ایرانی نرخ ۳۸۰ الی ۳۹۰ دلار به ازای هر تن فوب را هدف قرار دادند اما در حصول نرخ های بالاتر با شکست مواجه گردیدند. چندین محموله تختال به منظور تحویل ماه جولای به آسیا و آسیای شرقی با نرخ ۳۷۰ الی ۳۸۰ دلار به ازای هر تن فروخته شد. این نرخ های معاملاتی، ارزیابی نرخ هفتگی تختال صادراتی ایران در روز چهارشنبه ۲۹ می را در هر دو محدوده دامنه قیمتی؛ ۱۰ دلار به ازای هر تن فوب کاهش داد.

نظرات شما عزیزان در خصوص بازار آهن به تحلیل هرچه بهتر ما از این بازار کمک شایانی خواهد نمود. خواهشمندیم با ارائه دیدگاه خود و امتیازدهی در ادامه این خبر ما را در خدمت رسانی بهتر یاری نمایید.

3/5
3رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0