0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

بازار فولاد متاثر از دو عامل مهم

روز گذشته بازار مقاطع متاثر از دو عامل مهم با افزایش جزئی و رونق نسبی همراه بود. اول: صعود قیمت طلا و دلار به کانال های بالاتر. دوم: حل شدن نسبی مشکل بارگیری در برخی مبادی. این دو عامل باعث جذب نسبی آدرس توسط کارخانجات و افزایش بارگیری توسط انبارها شد. اما دوستان و همکاران به یک نکته مهم توجه کنند. سبدهای ۲۲۰ تنی فروخته شده در بورس کالا، و به علاوه وضعیت نامساعد صادرات محموله های کوچک مانع از افزایش بی رویه قیمت مقاطع خصوصا قیمت تیرآهن و میلگرد خواهد شد. همان طور که دیروز هم عرض کردیم کف قیمت میلگرد حدود 4200 و تلورانس معقول نوسان تا حدود ۱۰۰ تومان و مورد استقبال خریداران است. با توجه به نزدیک شدن به فصل سرما ، افزایش بیشتر قیمت تیرآهن و میلگرد منجر به ورود مجدد به فاز رکود خواهد شد.

همان طور که صبح دیروز هم آوردیم ،کف قیمت میلگرد حاصل از شمش القا ، با توجه به شرایط فعلی در محدوده ۴۲۰۰ می باشد. امروز هم میلگرد در مرز قیمت ۴۲۰۰ الی ۴۳۰۰ مقاومت می کند. تصور کاهش بیشتر قیمت تیرآهن و میلگرد با شرایط فعلی بعید است.

از طرفی محموله های ذوبی  رقابتی ، فروخته شده در بورس کالا به مرور در حال آزاد شدن است و باعث کاهش نسبی قیمت تیرآهن اصفهان شده است. همچنین فاصله قیمت میلگرد ذوبی که گاها تا حدود۵۰۰ تومان نسبت به محصولات متفرقه بود در حال حاضر در میلگرد ۱۴ و ۱۶ تا حدود ۲۰۰ تومان و در مابقی سایزها تا ۱۰۰تومان کاهش یافته است.

قیمت تیرآهن

اما در حوزه تیرآهن های ذوبی :

قیمت تیرآهن ۱۴ به دلیل آن که میزان تحویلش حدود ۳۰ تن در ۲۲۰ تن است از قیمت بالاتری برخوردار است و در محدوده ۵۱۰۰ به بالا در نوسان است و قیمت تیرآهن ۱۶ و ۱۸ به دلیل تحویل بیشتر در محدوده ۴۱۰۰ نوسان می کند.

به گفته گزارشگر فولاد به وضعیتی رسیدیم که نه نظری در خصوص خرید یا نخریدن داریم و نه این که این تغییر روند دستوری بازار تا چه مدت و چه زمانی طول خواهد کشید؛ تنها پیشنهاد قابل تامل ما توجه ویژه به خروجی شما بزرگواران و پرهیز از هیجان بی مورد در سمت خرید تیرآهن و سایر مقاطع است؛ چرا که افزایش قیمت های حوزه فولاد دستوری دیده شده و پوشالی است. اما …

موضوعی که برای ما مسجل گردیده؛ وضعیت دستوری؛ یا هماهنگ شده درون صنفی ای است که اکنون در بازار دیده می شود؛ بر خلاف چند نوسان صورت گرفته اخیر بازار داخلی؛ این تغییر وضعیت امروز بیشتر متاثر از هماهنگی درون صنفی به منظور حفظ سطوح فعلی قیمت روز تیرآهن و میلگرد و ارتقاء آن بوده و این بار تاثیر مستقیمی از تقاضا نگرفته است.

دو گروه تاثیرگذار بر بازارهای کالایی

متاسفانه باور این موضوع کمی سخت است که بپذیریم ؛ مافیای بازارهای کالایی و ارزی به راحتی در برابر کاهش قیمت ها تسلیم شوند؛ اکنون به وضعیتی رسیده ایم که با دو گروه تاثیر گذار در بازار داخلی مواجه هستیم :

۱) یک گروه مسئولان هستند که دستورالعمل یا بخشنامه هایی به جهت کنترل بازار و مقابله با التهابات صادر می کنند که متاسفانه اغلب توسط گروه دوم و به کمک ناآگاهی و هیجانات سمت مردم به درستی اجرا نمی شوند …

۲) گروه دوم تاثیرگذار؛ شامل گروه های عمدتا عملیاتی در بازار های کالایی و ارزی هستند؛ این گروه متاسفانه با نفوذ عوامل مافیایی بیشتر به سمت منافع درون سازمانی خود حرکت کرده ، به طوری که منافع سازمان خود را مقدم بر منافع ملی می دانند؛ از طرفی فعالیت های زیر مجموعه این عوامل به دلیل در اختیار داشتن حجم عمده ای از منابع ارزی و کالایی ، تاثیر مستقیمی بر روند بازارهای کالایی و ارزی کشور داشته و دارد.

در توصیف چگونگی عملکرد این دو گروه به عنوان مثال این طور می توان گفت که گروه اول می گوید روند کاهشی بازارهای کالایی و ارزی حاشیه بازار می بایست ادامه پیدا کرده و این بازار حداقل در خصوص کالاهای تولید داخلی ربطی به ارز خارجی ندارد؛ لذا دستورالعمل و بخشنامه صادر می کند و انتظار تسلیم و اجرای گروه دوم را دارد …

گروه دوم در مقابل اما منافع درون سازمانی خود را در راستای کاهش نرخ بازارهای کالایی و ارزی ندانسته و لذا تا جایی که بتواند کارشکنی می کند؛ از آن جایی که منابع عمده ای در اختیار این گروه قرار داشته و به نوعی پول در دستان این گروه قرار گرفته است؛ لذا در نهایت این گروه دوم است که به طور زیر پوستی با التهاب آفرینی های هوشمندانه تلاش می کند تا ارز خود را؛ تا کالای تولیدی خود را؛ در نقطه بیشینه به فروش برساند و لذا شاهد هستیم که این واقعیت موجود در بدنه داخلی اقتصاد کشور سبب افزایش قیمت در بازارهای کالایی خصوصا بازار فولاد گشته است.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری