0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

وضعیت مبهم بازار مقاطع فولادی

در روزهای پایانی هفته گذشته، و به رغم وجود توده هوای سرد و بارش در کل کشور، وضعیت مبهم بازار سکه و ارز ، اثر وضعی و افزایشی در بازار میلگرد و مقاطع داشته است. به علاوه وضعیت بغرنج بازار قراضه و شمش هم مزید برعلت شده است. این که با توجه به شرایط تحریم، این دو عامل باعث تحریک تقاضا و عبور کف مقاومتی قیمت میلگرد از کانال ۳۵۰۰ تومان شود جای سوال است؟ اما به طور سنتی همواره در ماه های پایانی سال با حجم بیشتری از تقاضا و به تبع آن افزایش قیمت روبرو می شویم. قطعا نحوه عرضه و فروش فولاد سازان دولتی و میزان رقابت خریداران، وضعیت بازار پیش رو در هفته های آتی را مشخص می کند.

یادآوری نکاتی به خریداران میلگرد در شرایط برفی

در مواقعی که احتمال بارش برف وجود دارد؛ از جابجایی محصولات فولادی تا حد ممکن خودداری نمایید. حدودا چند سالی است که در مواجه با بارش برف، راهداری ها بلافاصله اقدام به نمک پاشی در جاده های برفگیر می نمایند؛ این نمک در طول مسیر در اثر حرکت خودروهای مجاور به میلگرد پاشیده شده و آن را تا رسیدن به مقصد کاملا زرد رنگ نموده به طوری که کالا حالت خوردگی پیدا می کند و باعث ناراحتی و تعجب خریدار کالا می شود .

این موضوع را چند سالی است که بارها و بارها به چشم خود دیده و تجربه کرده ایم؛ لذا اگر احتمال بارش برف در طول مسیر بین مبدا و مقصد وجود داشت، تا حد ممکن با فروشنده کالا هماهنگ نمایید تا پس از اتمام بارش ها و برطرف شدن نمک پاشی جاده ها، کالای شما حمل شود.

این موضوع به کرات و به خصوص در مسیرهای کوهستانی شمال و یا شمال غرب کشور تجربه شده و مشکلاتی را برای طرفین معامله به وجود آورده است . اوایل تصور می شد که مشکل اصلی از جنس میلگرد باشد ولی با تحقیقات بیشتر مشخص شد که علت اصلی همان نمک جاده است که مثل اسید میلگرد را می خورد؛ حتی شاهد بودیم که در مواردی برخی از خریداران پروژه ای اقدام به شستشوی میلگرد و پاکسازی نمک آن قبل از مصرف نمودند تا از مشکلاتی که ممکن است برای بتن سازه به وجود آید جلوگیری نمایند.

قیمت میلگرد

موضوع مهم پیش روی انبارها این روزها مسئله اعلام رسمی ثبت ورود و خروج آنلاین انبارهاست

دولت اگر موضوع فولاد را سفت و سخت بگیرد؛ به شدت آدرس های انباری در بازار شب عید اُفت خواهد کرد و لذا بازار شب عید کلیه فعالان فولادی، البته اگر بازار شب عیدی را برای آن متصور شویم و همچنان امیدوار به حداقل یک وضعیت پر جنب و جوش تر از وضعیت فعلی برای بازار یکی دو ماه باقی مانده به آخر سال باشیم؛ این الزام به ثبت ورود و خروج انبارها بازار را به شدت تحت تاثیر قرار داده و چه بسا تاثیر معکوس هم خواهد داشت چون انبارها ترجیح می دهند تا روشن شدن تکلیف و پیدا کردن راهی معقول تر کنار بکشند.

این معضل به خصوص در حوزه فعالیت وسیع خرده فروشان ضعیف شهرستان ها و سطح کشور و نقاط دور افتاده تر؛ بیشتر خودنمایی خواهد کرد چرا که بسیاری از آن ها حتی اگر بخواهند، هنوز تبحر و پرسنل و به طور کلی ساز و کار لازم و کافی برای انجام این مورد را قطعا نخواهند داشت.

در کل دورنمای بازار آتی مقاطع طویل فولادی بازار داخلی تحت تاثیر سخت گیری های احتمالی این مورد؛ همانند الزام ثبت کد ملی و کدپستی بارنامه و البته به مراتب بدتر و شدیدتر، به شدت مبهم و به نوعی ناامیدکننده دیده می شود. امید است که در روزهای آتی شاهد بهبود وضعیت بازار فولاد و میلگرد باشیم.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری