0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

بازار هفته گذشته در حالت خوف و رجا

 روزهای پایانی هفته گذشته هم روند افزایشی با دامنه محدود در حوزه میلگرد ادامه داشت. با توجه به نزدیک شدن به ماههای پایانی سال به نظر می رسد مصرف کنندگان با احتیاط و امید به روزهای آینده در حال ورود به گود معاملات هستند. همان طور که در هفته گذشته بارها تذکر داده ایم کنش بازار باید به گونه ای باشد که با واکنش سرد بازار مصرف مواجه نشود و بارقه های امید تبدیل به یاس نشود. مضافا بر این که وارد روزهای سرد زمستان می شویم. با روشن شدن احتمالی کف بازار میلگرد و رفع تردید خریداران از افت بیشتر قیمت ها، از ظهر روز پنجشنبه با حجم ضعیفی از تقاضا در مبادی و انبارها مواجه هستیم. امیدواریم دوستان تولید کننده هم با درک شرایط شکننده بازار از جوسازی بی مورد خودداری کرده و به خوبی تقاضای ایجاد شده را مدیریت کرده و پاسخ دهند. قطعا هر گونه افزایش خارج قاعده و منطق موجب تضعیف اندک تقاضای موجود می شود.

آهن آلات

توقف تقاضا در کانال ۳۱۰۰

طبق اخبار کسب شده قطار افزایش قیمت ها در روز پنج شنبه در ایستگاه ۳۱۰۰ متوقف گردید. شاید بتوان میزان تقاضای میلگرد را به سه دسته تقسیم کرد.

از صبح روز پنجشنبه طیف اول از دوستانی که ریسک پدیری بیشتری داشتند در کانال ۲۹۰۰ تومان خریدهای خود را انجام دادند.

دسته دوم با شروع روند افزایشی در کانال ۳ هزار تومان اقدام به خرید کردند.

و دسته سوم که از غافله عقب ماندند در کانال ۳۱۰۰ تومان و به صورت محدود خریدهای خود را انجام دادند.

اما در مورد قیمت میلگرد ذوبی ؛ چون نرخ تمام شده این محصولات عموما بالای ۴ هزار تومان است و تا امروز هم ذوب آهن قیمت رسمی محصولات خود را کاهش نداده است عموما تجار راغب به فروش نبودند. امید می رود با ورود به دی ماه شاهد روزهای بهتر و تقاضای موثرتر باشیم.

بارقه هایی از امید طی هفته جاری

در روزهای پایانی هفته و همزمان با اخبار مثبت فولادی شاهد رونق گرفتن نسبی معاملات بودیم. همزمان شاهد افزایش جزیی از کانال های پایین تر به سمت بالا بودیم. به نحوی که سفره میلگرد زیر ۳ هزار تومانی جمع شد. امروز هم احتمالا شاهد افزایش های جزئی در مبادی میلگردی که در کانال های پایین تر (۳ هزار الی سه هزار و صد) بودند خواهیم بود و البته این نوسانات در جهت تحریک تقاضا و سرد نشدن تنور معاملات است.

اما آنچه به قیمت ها رسمیت می بخشد رفتار دو فولاد ساز بزرگ یعنی فولاد خوزستان و ذوب آهن اصفهان به عنوان اصلی ترین تامین کننده شمش و مقاطع و نحوه عرضه و فروش آن ها در دی ماه خواهد بود که در بلند مدت سطوح قیمت را رسمی می کند. این هفته هم عرضه این دو فولاد ساز انجام نشد و به همین سبب بازار شایعات گرم است. امیدواریم در هفته آتی با عرضه این دو فولاد ساز شاهد شفاف سازی سطوح قیمت باشیم.

روز پنجشنبه گویی بازار فولادی با تغییراتی همراه بوده است به طوری که  بسیاری از شرکت ها مانند مجتمع نیک صدرای توس، نورد فولاد گلستان، شاهرود، قیمت های خود را ثابت اعلام نمودند و فایکو، راد همدان، زاگرس، میانه با افزایش 20 تا 50 تومانی همراه بودند.

اما همچنان با توجه به قیمت ها آن سوی بازار که تقاضا را تشکیل می دهد برای اکثر فعالان نامطلوب بوده است شاید افزایش قیمت های روز پنجشنبه نشآًت گرفته از تغییر قیمت شمش فولاد نسبت به روز گذشته از 2550 تومان به 2730 تومان باشد که بهای تمام شده تولید را بالاتر برده. آیا تنها عامل بالا رفتن و یا ثبات قیمت امروز بازار فولاد ناشی از بالا بودن بهای تمام شده می باشد و یا این افزایش ها پاسخی به کاهش های متوالی قیمت ها در روزهای اخیر می باشد؟

روزهای پایانی هفته باز هم برای چندمین بار متوالی تالار صنعتی بورس کالا عرضه کنندگان خود را دست خالی برگرداند و به دلیل عدم تقاضا بر روی آهن اسفنجی شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر و سبد میلگرد مجتمع معدنی و صنعت آهن و فولاد بافق عرضه شده از تابلوی بورس کالا حذف گردید.

آیا بار دیگر شاهد رقابت های جانانه بر سر خرید مقاطع فولادی در تابلوی صنعتی بورس کالا خواهیم بود؟

در چند هفته گذشته روند قیمتی فولاد جهانی نیز روند نزولی را سیر نمود که با انتشار خبر محدودیت زیست محیطی تولیدکنندگان فولادی چین و محدودیت خرید مسکن تقاضا ها را کاهش داده بود و اما در روزهای اخیر خبر رشد قیمت آهن اسفنجی و شمش  فولادی و با لغو محدودیت خرید مسکن برای جلوگیری از رکود خون جدید به رگهای این بازار تزریق نمود که باید دید تاکجا این روند ادامه خواهد یافت.

از آنجایی که این روزها صنعت فولاد کشور کمتر از قیمت های جهانی تاثیر پذیرفته و اوضاع داخلی بر روند حرکت این بازار تاثیرگذارتر است و با توجه به وجود محدودیت های صادراتی ایجاد شده و خاموشی طرح های عمرانی  و عدم فعالیت کارخانه های تولیدی همچنان تقاضا به سمت نزول پیش خواهد رفت و یا شاهد جرقه ای در بازار خواهیم بود. شاید اگر درهای صادرات و امنیت در این حوزه برای فعالان ایجاد شود بتواند مرحمی بر زخم این بازار باشدو تزریق نقدینگی کرده و رکود بازار را التیامی بخشد.

همچنین بنا بر آخرین شنیده ها از حوزه قوطی و پروفیل ؛ به نظر می رسد که در اکثر مبادی این حوزه در خصوص محصول بر مبنای ورق ضخامت ۲ میلی متر با کاهش ۵۰ الی ۱۰۰ تومانی مواجه هستیم.

روزهای پایانی هفته محدوده نرخ شنیده شده این حوزه در خصوص این کالا در محدوده ۴۹۵۰ تا ۵۰۵۰ تومان بود در حالی که این دامنه بیشتر در محدوده ۴۸۵۰ تا ۵۰۰۰ تومان شنیده شد. در حوزه میلگرد آجدار؛ بنا بر شنیده ها به نظر می رسد که بیشتر افزایش قیمت های شنیده شده مربوط به آخر وقت روز پنجشنبه بوده باشد هر چند که در حال حاضر بنا بر شنیده ها با تفاوت نرخ اسمی و واقعی در بازار مواجه هستیم و این به معنای حفظ ظاهر در راستای توافقات صنفی و دستوری و افزایش تخفیفات زیرزمینی در جهت جذب مشتری تفسیر می شود.

حرکت دیگر اتاق فکر بازارساز حوزه میلگرد آجدار؛ تلاش برای برخی محدودسازی ها در راستای اطلاع رسانی ها بوده است؛ تلاش برای ایجاد اختلال در روند اطلاع رسانی ها که نشان از اهمیت و شدت اثرگذاری این موضوع در شکست استراتژی بازارساز دارد؛

با این حال استراتژی سرکوب شفاف سازی با توجه به بلوغ فکری خرد جمعی با عنایت به ابزارهای نوین اطلاع رسانی محکوم به شکست است؛ لذا تلاش می شود تا با تغییر استراتژی در اطلاع رسانی ها، به نوعی رسالت کلی رسانه ای ما که روشنگری و شفاف سازی روند کلی بازار داخلی با تمرکز و محوریت بازار مقاطع فولادی کشور است؛ همچنان حفظ شود.

در خصوص تیرآهن ذوب آهن اصفهان در برخی از انبارها؛ بنا بر آنچه که از برخی بنکداران صاحب حواله طی روزهای اخیر شنیده شد؛ ظاهرا اراده فعلی بر محدودسازی عرضه و در واقع سوزاندن برخی حواله ها و تعویق تحویل هاست؛ لذا با توجه به بازار انحصاری این کالا احتمال تشدید روند افزایشی این کالا در روزهای آتی بیشتر خواهد بود.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری