0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

گزارش بازار فولاد در روزهای پایانی هفته جاری

به گفته برخی تحلیل گران در روز سه شنبه بازار درست شبیه روز قبل از آن سرد و بی روح بود البته نه آن قدر که بشود اسم رکود را روی آن گذاشت ولی قیمت پروفیل قوطی تیرآهن، میلگرد و سایر مقاطع در برخی مبادی با سکوت همراه بوده و در برخی دیگر روند افزایشی را در نتیجه سو استفاده برخی تولیدکنندگان از شرایط موجود سپری کردند.

در هر صورت بازار فولاد در روزهای پایانی هفته بی جان بود و به نوعی هیجان روزهای قبل در آن کشته شده بود. این موج های سکون و سکوت را برخی به تعطیلات پیش رو نسبت می دهند.

اگر شنبه و یکشنبه را به عنوان بین تعطیلی در نظر بگیریم تقریبا ۹ روز بازار می تواند نیمه تعطیل باشد و در این ۹ روز تازه ۲ روز کاری دارد. به نظر می رسد فعالان بازار صبر خواهند کرد و بعد از تعطیلات سعی می کند بیشتر در بازار فعال باشند به هر حال در این ۹ روز هر اتفاقی ممکن است رخ دهد.

اما در روز سه شنبه دو موضوع مهم در بازار فولاد مطرح بود که در روزهای پس از تعطیلات ممکن است تاثیرات زیادی بر قیمت پروفیل قوطی تیرآهن و سایر محصولات در بازار داخلی داشته باشد.

قیمت آهن آلات

نخستین شوک منفی بازار فولاد در هفته جاری

در سطح کلان تر که البته شوک هم باید از همین ناحیه به بازار وارد شود یکی بحث دلار و دیگری بحث سیاسی است. در حوزه دلار در روز سه شنبه معاون صادراتی وزیر صنعت ضمن تایید انتشار فهرست اقلام صادراتی که امکان فروش ارز خارج از سامانه نیما (نظام یکپارچه معاملات ارزی) برای آن ها وجود ندارد، بیان کرده اند:

در بخشنامه جناب جهانگیری معاون اول رئیس جمهور اشاره شده است که شرکت ‌های دولتی، شبه دولتی و نهادهای عمومی و شرکت عمده صادراتی باید ارز صادراتی خود را در سامانه نیما به بانک ‌ها و صرافی ‌ها بفروشند.

رئیس سازمان توسعه تجارت افزود: بنابراین احتمالا کالاهایی که این شرکت ‌ها می‌ فروشند که اکثرا هم در بخش کالای فرآورده ‌های نفتی و گاز، پتروشیمی و معادن و فلزات هستند، در لیست اقلام صادراتی که امکان فروش ارز خارج از سامانه نیما برای آن ها وجود ندارد، قرار می‌گیرد.

این اولین شوک منفی برای بازار است که با وجود دلار ۶۴۰۰ تومانی در بازار باید ۲ هزار تومان آن را کمتر بفروشد. باید دید در روزهای آتی این تصمیمات چه تاثیری بر قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت پروفیل قوطی و سایر محصولات خواهد داشت.

بازار آهن برجام

انگیزه های کمک اروپا به برجام و تاثیر بر بازار آهن ایران

موضوع دوم سیاسی و انگیزه های کمک اروپا به برجام و ایران است. در این خصوص بحث هایی مطرح شده است که خطوط اعتباری برای ایران باز شود و فضا برای تعاملات با اروپا شکل بگیرد.

مشخص نیست این موضوع تا چه اندازه صحت دارد ولی فضای فعلی سیاسی در روزهای اخیر کمی آرام گرفته است ولی در شکل دیگر زیر پوست این خبرها چیز دیگری می گذرد.

دلار با نرخی صعودی دوباره در حال رشد است و از سوی دیگر در برخی خبرها و محافل می شنویم که دولت خود را برای تحریم و فضای سخت کسب و کار آماده می کند. کمی کار سخت است که بخواهیم بگوییم همه چیز خوب پیش خواهد رفت تا وقتی دولت این قدر قاطع و جدی روی نرخ دلار ۴۲۰۰ تاکید دارد نمی شود گفت که شرکت های صادر کننده خود را با این ریسک همراه می کنند.

و در نهایت باید تاثیر این تصمیم را بر بازار فولاد و نرخ محصولات پیشنهادی کارخانجات از جمله قیمت پروفیل قوطی و تیرآهن مشاهده کرد. در هر صورت در حال حاضر بازار با ریسک های زیادی مواجه می باشد و این شرایط بیشتر به سود واردکنندگان می باشد.

اگر در بازار واقعی بودیم و این سد دلار ۴۲۰۰ تومانی نبود با وجود تمام ریسک های سیاسی امروز بازار در خرید از هم پیشی می گرفت چرا که به نوعی این نرخ دلار این ریسک های سیاسی را پوشش می داد. به هر حال تعطیلات پیش رو و تحولات دلاری و اتمام موج گزارش ها باعث شده بی رمقی بازار باز سر باز کند و این زخم دوباره گریبان فعالان بازار فولاد را بگیرد.

اعتصاب کامیون داران

پایان اعتصابات کامیون داران و احتمال کاهش قیمت پروفیل و سایر محصولات

تنها خبر مساعدی که در روزهای پایانی هفته در بازار منتشر گردید این است که خوشبختانه اوضاع بارگیری از مبادی در حال سامان یافتن است بنابراین می توان برای روزهای آتی کاهش قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت پروفیل قوطی را متصور بود.

چرا که با بارگیری بارهای خریداری شده قبل از بحران بارگیری که به قیمت بسیار پایین تر از قیمتهای کنونی است احتمال کاهش قیمت حدود 100 تومانی دور از انتظار نیست. باید دید در روزهای آتی با این اخبار متفاوت بازار فولاد به چه سمتی پیش خواهد رفت؟

 

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0