0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

بازار آرام و کم نوسان روزهای پایانی سال

بعد از چند هفته التهاب و افزایش؛ روز گذشته روز نسبتا آرام و کم نوسان همراه با تخفیفات بیشتر را در حوزه آهن آلات شاهد بودیم. به نظر می رسد با نزدیک شدن به هفته های پایانی سال، شاهد کم شدن دامنه نوسانات قیمت خواهیم بود.  گزارشات رسیده همراه با برخی رایزنی های صورت گرفته در سطح بازار، حاکی از ادامه وضعیت تقاضای ضعیف در بازار امروز بوده است، که البته بنا بر ماهیت موجی شکل پتانسیل تقاضا هم این موضوع با توجه به برخی عقب ‌نشینی های صورت گرفته دیروز، علی رغم برخی ملاحظات و تلاش های صنفی؛ قابل اثبات است. تقریبا از ساعات میانی روز گذشته، مجددا شنیده هایی از پیشنهاد نرخ های جذاب برخی صاحبان حواله تحت برخی تدابیر و ملاحظات صنفی در جهت محدود سازی اطلاع رسانی ها طی تماس های تلفنی با مشتریان مورد وثوق، حکایت دارد.

موضوع دیگر قابل ذکر؛ توجه به برخی تاخیرها در خصوص موعد تحویل کالای خریداری شده است؛ کما این که شنیده شد به دلیل برخی موضوعات به خصوص پیچیدگی هایی که در خصوص الزام اخذ کد پستی خریدار ایجاد گردیده؛ حمل و بارگیری برخی کالاهای خریداری شده در برخی مبادی پر فروش با تاخیر ۳ تا ۷ روزه مواجه شده و چه بسا ممکن است تحویل کالای خریداری شده این روزها به بعد از تحویل سال نو موکول گردد؛ لذا دقت در برآورد زمان تحویلی کالای خریداری شده از سوی متعاملان ضروری به نظر می رسد .

قیمت میلگرد

پس از افزایش قیمت های پی در پی محصولات فولادی در بازار داخلی؛ (حدود ۳۰ تا ۵۰ درصد افزایش نسبت به اواخر آذر ماه در قیمت های کف) متاثر از

۱) هجوم تقاضا و البته

 ۲) کف سازی های متعدد معاملات شمش در بورس کالا متاثر از رقابت های صورت گرفته به دلیل افزایش تقاضای پایان سال و در مقابل کاهش عرضه ها به دلیل تمرکز فولادسازان بزرگ در حوزه صادرات و کاهش نسبی عرضه های داخلی شمش طی چند ماه گذشته؛ به کمک

 ۳) رفع برخی محدودیت های فولادسازان با اصلاحیه اخیر دستورالعمل تنظیم بازار فولاد؛  همان طوری که پیش تر هم بر اساس شنیده ‌ها اطلاع رسانی شده بود؛ ظاهرا ستاد تنظیم بازار به منظور رسیدگی به این وضعیت و به دلیل اعتراضاتی که از جهات مختلف؛ چه از سمت حوزه مصرف؛ چه از سمت حوزه نورد؛ اعلام شده بود؛ ورود کرده و ظاهرا اقداماتی را در این خصوص انجام داده است.

شب گذشته، سرانجام ایمیدرو هم از این موضوع پرده برداری کرد؛ قسمتی از اطلاع رسانی کامودیتی در خصوص اشاره به این موضوع به حضورتان تقدیم می گردد :

“حدود ۶ هفته قبل، حادثه شکستن سد باطله معدن وله برزیل رخ داد که باعث کاهش عرضه ۷۰ میلیون تنی سنگ آهن برزیل به بازارهای جهانی طی سال ۲۰۱۹ می شود؛ این موضوع باعث تحریک قیمت سنگ آهن در بنادر چین شد و در ادامه، قراضه در اروپا و آمریکا و ژاپن صعودی شد و نهایتا قیمت آهن آلات را بالا برد.

اثرات این رشد در ایران در جهش قیمت های صادراتی و داخلی قابل مشاهده بوده که البته کاهش ارزش ریال طی هفته های اخیر، اثر تصاعدی بر روی موضوع داخلی گذاشته است. تعداد زیادی از واحدهای نوردی گلایه دارند که شمش به میزان کافی به آن ها نمی رسد و در آستانه بحران قرار گرفته اند؛ از طرفی تولیدکنندگان شمش در پاسخ می گویند که به دلیل عدم وجود مشتری طی ۴ ماه گذشته، بر روی صادرات متمرکز شده و ظرفیت خود را تا ۲ ماه پیش فروش کرده اند.

به منظور مدیریت موضوع، جلساتی در ستاد تنظیم بازار و انجمن فولاد برگزار شده و قرار است تعدادی از واحدهای نوردی بزرگ اقدام به عقد قرارداد بلند مدت با تامین کنندگان شمش نمایند به گونه ای که روند تقاضای بازار با ثبات تر شده و از هجوم تقاضا به هنگام رونق بازار به سمت بورس خودداری شود، به موازی کنترل هایی بر روی کف عرضه هفتگی فولادسازان اعمال می شود تا منافع مصرف کننده و تولیدکننده شمش رعایت شود. “

نگرانی کمپانی های هندی از واردات آهن آلات ارزان قیمت از ایران

برخی از تجار هندی از تخفیفات قابل توجه آهن آلات وارداتی ایران متاثر از تحریم های آمریکا؛ ابراز نگرانی کردند. منابع رسمی از روانه شدن دو محموله ۳۲،۰۰۰ تنی و ۵۰،۰۰۰ تنی فولاد از سمت بندر امام خمینی ایران به دو بندر Nhava Sheva و Kandla هند و تخلیه در چند روز آینده خبر دادند. متاثر از تحریم های آمریکا، کارخانجات ایرانی آهن آلات صادراتی خود را ارزان تر از فولاد چین و حدود ۸۵ دلار به ازای هر تن پایین تر از شاخص نرخ های جهانی پیشنهاد می دهند، تقاضای ضعیف داخلی و محدودیت های صادراتی متاثر از تحریم‌ های تجاری آمریکا از جمله عوامل اصلی این موضوع می باشد. ظرفیت تولید فولاد ایران در حال حاضر ۳۴ میلیون تن در سال است که ایران تصمیم دارد تا سال ۲۰۲۵ این ظرفیت را به ۵۵ میلیون تن برساند. انجمن جهانی فولاد، یازدهمین رتبه جهانی تولیدکنندگان بزرگ فولاد را به ایران داده است.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0