0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

علل و انگیزه وضع عوارض آنتی دامپینگ برای محصولات فولادی وارداتی توسط GCC

در جزئیات گزارش آرگوس آمده است که شورای همکاری خلیج فارس، تصمیم به تحقیق و بررسی به منظور وضع عوارض ضد دامپینگ برای برخی از محصولات وارداتی به این حوزه نموده است. این تحقیقات، یک بازه زمانی ۵ ساله از ابتدای یکم ژانویه ۲۰۱۴ تا یک ژوئن ۲۰۱۹ را در بر گرفته و نتیجه این تحقیقات نهایتا طی یک سال کامل خواهد شد. محصولات فولادی مورد بررسی شامل محصولات تخت و کلاف ورق های فولادی گرم و سرد و میلگرد و مفتول کلاف و دیگر محصولات فولادی می گردند که بر اساس نوع محصول دسته بندی شده و کد HS هر یک از این اقلام در گزارش درج گردیده است. مطابق با نظر کمیته تحقیقاتی، در بازه زمانی یاد شده، افزایش پیوسته واردات محصولات مورد اشاره به صنعت داخلی این کشورها آسیب رسانده است. اما با این حال داده های تجاری نشان می دهد که واردات محصولات یاد شده به طور کلی نسبت به نقطه اوج خود در سال ۲۰۱۵ کاهش داشته است.

عوارض آنتی دامپینگ فولاد

فراهم شدن فرصت های محدود صادراتی متاثر از وضع عوارض انتی دامپینگ برای اعضای GCC

یکی از نشانه های بازار ضعیف منطقه‌ ای، شروع صادرات از کارخانجات این گونه مناطق همانند GCC است. در ماه گذشته شنیده شد که محصولات کارخانجات GCC در بازارهای آسیایی عرضه شده ‌اند. به طور مثال مقادیری شمش و میلگرد به آسیای جنوب شرقی فروخته شد؛ اما کارخانجات GCC به طور معمول به دنبال بازارهای بزرگ هستند، جایی که بتوانند محموله های بزرگی را در حجم های حداقل ۳۰،۰۰۰ تن بفروشند، بنابراین بازارهای هدف آن ها عمدتا به جنوب شرقی آسیا و چین معطوف خواهد شد.

بازار آسیای جنوب شرقی هم در حال حاضر از واردات محصولات میانی و پایانی مثل شمش و میلگرد آجدار از سوی کشورهایی مثل ترکیه و CIS اشباع شده‌ اند. مالزی در حالی که عوارض آنتی ‌دامپینگ برای میلگرد وارداتی ترکیه و سنگاپور وضع نموده، شنیده شد که متاثر از بارگیری بیش از ظرفیت خود یک محموله شمش فولادی به چین فروخته است .

مازاد ظرفیت جهانی

روشن است که در حال حاضر منطقه GCC تحت تاثیر تقاضای ثابت و یکنواخت، در تلاش است تا با ایجاد فرصت های محدود صادراتی، ظرفیت های اضافی خود را منتقل نماید. آمار حوزه تولید نشان می دهند که تولید فولاد خام GCC تا حد زیادی از ۹۷۴،۰۰۰ تن در آگوست سال ۲۰۱۸ به ۹۵۵،۰۰۰ تن تا آگوست سال ۲۰۱۹ کاهش پیدا کرده است. بسیاری از تأمین کنندگان داخلی انتظار داشتند که دولت های منطقه پس از تعطیلات عید قربان در نیمه اول آگوست، پروژه های ساختمانی جدیدی را اعلام کنند. اما هیچ اثر قابل توجهی تحقق نیافت و در نتیجه تقاضای ثابت، تولید کنندگان داخلی مجبور شدند تا به امروز قیمت های خود را کاهش دهند.

ارتباط این گزارش با بازارهای صادراتی ایران

همان طوری که از محتوای این گزارش بر می ‌آید هر چند که نویسنده نهایت تلاش خود را بکار بسته تا با نادیده گرفتن ایفای نقش مهم ایران در بازار منطقه‌ به تحلیل بازار GCC بپردازد اما از آن جایی که ناحیه GCC یا در واقع کشورهایی مثل قطر، عمان، امارات متحده عربی و عربستان که جزو همسایگان نزدیک و اصلی ایران محسوب شده و زمانی یکی از بازارهای اصلی و مهم محصولات صادراتی فولادی ایران محسوب می شدند؛ هرگونه تغییر و تحول در بازار آن ها و به تبع در خاورمیانه، کاملا با بازار ایران در ارتباط خواهد بود. به عنوان مثال وضع عوارض آنتی دامپینگ تبعات کاهش قیمت های صادراتی برای منطقه و از جمله رقیب اصلی ایران یا CIS را در پی ‌خواهد داشت که طبیعتا اثرات این کاهش قیمت احتمالی به خصوص در حوزه صادرات  محصولات نهایی و در بلند مدت، بازار صادراتی ایران را هم تحت تاثیر قرار خواهد داد.

از سوی دیگر گزارش شده که GCC بازار جنوب شرقی آسیا را در هدف آتی خود قرار داده که هر چند که GCC هیچگاه نخواهد توانست در رقابت با ایران خودنمایی کند اما به هر حال این سیگنال ها نشان از شروع اولیه برخی تکاپوها برای اینکار دارد و در نهایت سخن پایانی اینکه تمامی این هشدارها و خبرهایی که مدام از وضع عوارض انتی دامپینگ یا وارداتی محصولات عمدتا نهایی کشورهای مختلف دنیا مخابره می شود؛ نشان دهنده این موضوع است که علی رغم این که بازار صادراتی محصولات میانی هنوز فضا برای مانور دادن تولیدکنندگان ما دارد؛ به نظر می رسد که دنیا، علی رغم این که همچنان به جذب مواد خام اولیه‌‌ و با ارزش افزوده پایینی مثل شمش اهمیت می دهد؛ به سمت اشباع بازارهای صادراتی محصول نهایی در حال حرکت است و کشورها مدام در حال تقویت صنایع میانی خود به منظور خلق ارزش افزوده بیشتر هستند؛ از سوی دیگر این موضوع کار را برای فعالیت تولیدکنندگان محصولات نهایی ایران در حوزه‌ صادراتی را در آینده سخت تر از گذشته خواهد نمود.

وضع عوارض آنتی دامپینگ ویتنام بر واردات فولاد با پوشش رنگی [ ورق رنگی ] از چین و کره جنوبی

وزارت صنعت و بازرگانی ویتنام طی یک تصمیم، تعرفه وارداتی برخی از محصولات فولادی شامل فولاد با پوشش رنگی وارداتی از چین و کره جنوبی را تحت عنوان عوارض آنتی دامپینگ افزایش داد. بنا بر این تصمیم تعرفه وارداتی این محصول از چین از ۲.۵۳ درصد به ۳۴.۲۷ درصد و عوارض واردات فولاد با پوشش رنگی از کره جنوبی از ۴.۷۱ درصد به ۱۹.۲۵ درصد افزایش پیدا کرده است.

این وزارتخانه طی گزارشی اعلام کرده که تحقیقات در این خصوص را از ماه اکتبر سال گذشته آغاز نموده و بر اساس آنالیز اطلاعات بازار داخلی فولاد کشور خود نهایی نموده است. همچنین عنوان شده که دامپینگ اصلی ترین عامل تخریب صنایع فولاد کشور است. در ادامه آمده است که وضع این عوارض ضد دامپینگ بر اساس قوانین سازمان تجارت جهانی WTO صورت گرفته است.

هر کجا که سخن از وضع عوارض آنتی دامپینگ وارداتی باشد؛ پای ایران هم به عنوان دهمین صادر کننده بزرگ فولاد دنیا وسط کشیده می شود؛ به خصوص اینکه این کشور یکی از مجموعه بازارهای صادراتی فولاد هدف ایران در آسیای جنوب شرقی هم باشد و لذا می بایست نسبت به این گونه خبرها و  تحولات هوشیار بود؛ همان طوری که پیش تر هم عنوان شد؛ دنیا به سمت اشباع و سدسازی در برابر صادرات محصولات تکمیلی و دفاع و تقویت صنایع میانی داخلی کشورها در حال حرکت است و این گونه خبرها روز به روز در حال افزایش است.

وضع عوارض آنتی دامپینگ ویتنام بر محصولات وارداتی با پوشش رنگی یا بطور ویژه همان ورق کلاف پوشش رنگی از چین و کره شمالی که به ترتیب با افزایش حدود ۱۵ برابری و ۵ برابری مواجه گردیده؛ این سیگنال را به دنیا مخابره می کند که نرخ صادراتی این محصول در خصوص کشورهای چین به عنوان بزرگ ترین تولیدکننده فولاد دنیا و سپس کره جنوبی برای بازارهای هدف خود در آسیای جنوب شرقی تحت فشار قرار خواهد گرفت و احتمالا کاهشی خواهد بود و این مسئله برای صادرکننده منحصر بفرد کشور ما؛ در صورتی که در خصوص صادرات این محصول فعال باشد؛ در مواجه با رقبا، کار را سخت تر از گذشته خواهد نمود.

سقوط نرخ فولاد تحت وضع عوارض ضد دامپینگ و متاثر از نبود تقاضا

هندوستان – نرخ ورق کلاف گرم در بازار داخلی، متاثر از نبود تقاضا در حوزه ‌های کلیدی صنایع مصرف کننده انتهایی و زیر دست؛ کاهش ۱۶ درصدی در این دوره مالی را به همراه داشته است. به دلیل تقاضای ضعیف در بازار داخلی، نرخ محصولات فولادی تحت وضع عوارض ضد دامپینگ ۳۴۷۱۹ روپیه به ازای هر تن کاهش پیدا کرده است. در حقیقت نرخ داخلی ورق کلاف گرم طی ۳۴ ماه منتهی به هفته دوم اکتبر به رقم ۳۴۲۵۰ روپیه کاهش پیدا کرده و نگرانی بزرگی را برای این صنعت به وجود آورده و این در حالی است که در فصل جشنواره انتظار احیای تقاضا وجود داشت.

[ فصل زمستان، هندوستان مملو از جشن های رنگارنگ است و بیشتر این جشنها در فواصل بین ماههای دسامبر تا فوریه برگزار می‌ شود …]

عوارض ضد دامپینگ به عنوان کف قیمت های داخلی در نظر گرفته می شود زیرا واردات فولاد نمی تواند زیر این قیمت انجام شود. نرخ ورق کلاف گرم در بازار داخلی، متاثر از تقاضای ضعیف در حوزه‌ های کلیدی صنایع مصرف کننده نهایی و زیردست، کاهش ۱۶ درصدی را در این دوره مالی داشته است. مطابق با عوارض ضد دامپینگ تعریف شده برای برخی از محصولات تخت فولادی که تا تاریخ آگوست ۲۰۲۱ هم پابرجا می ‌باشد؛ خط قرمز یا آستانه نرخ ورق کلاف گرم، رقم ۴۸۹ دلار به ازای هر تن ( ۳۴۷۱۹ روپیه ) می ‌‌باشد.

“جیانتا روی”، معاون رئیس جمهور و مسئول آژانس اطلاعات و سرمایه گذاری هند ( ICRA) اظهار داشت كه كاهش متوالی قیمت ها توسط فولادسازان داخلی باعث شده تا قیمت ها پایین تر از نقطه مینیمم یا نقطه سر به ‌سر قرار گیرند و این موضوع نگرانی های مربوط به تقاضای ضعیف را افزایش داده است. در مقایسه اختلاف قیمت بین ورق کلاف گرم تولید داخلی و وارداتی؛ اعمال تخفیفات ۱۳ درصدی تولیدکنندگان داخلی نسبت به نوع وارداتی آن در ماه های اخیر، فاصله قیمتی این دو را بیشتر کرده است.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0