0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

گزارش مختصری از روند کنونی بازار پنجشنبه و تحلیل برخی خبرهای زرد

با توجه به شنیده های روز پنج شنبه بازار؛ تقریبا در تمامی حوزه های مختلف زیر مجموعه بازار داخلی آهن آلات کشور، شاهد وضعیت ثبات همراه با آرامش و البته رکود بودیم. برخی گمانه زنی ها و برخی خبرهای جسته و گریخته ‌ای از هفته گذشته در بین برخی از فعالان بازار شایعه شده مبنی بر این که گفته می شود ارز پتروشیمی ها پیش از این با دلار ۹ هزار تومانی محاسبه میشده و من‌ بعد با دلار نیمایی ۱۱ هزار تومانی محاسبه خواهد شد و این در تعیین نرخ پایه عرضه محصولات فولادی در هفته آینده در بورس کالا اثر گذار بوده و نرخ پایه را افزایش خواهند داد. چرا که این عده بر این اعتقاد بودند که نرخ پایه عرضه های فولادی بورس کالا پیش از این بر اساس دلار پتروشیمی تعیین می ‌شده است. واقعیت موضوع این است که، به غیر از یک منبع کانال تلگرامی فولادی که منشا این خبر تغییر نرخ ارز پتروشیمی ها بود؛ هنوز هیچ منبع رسمی در خصوص چند و چون تعیین نرخ ارز پتروشیمی ها گزارشی یا خبری در سال جدید منتشر نکرده است و در این رابطه تقریبا هیچ خبر رسمی در اینترنت پیدا نکردیم که چنین خبر مهمی را منعکس کرده باشد، لذا از آن بدون تفاوت عبور کردیم.

ارز پتروشیمی

بر فرض این که در نظر بگیریم این خبر درست باشد؛ اگر فرض کنیم که مثلا نرخ پایه شمش در بورس کالا پیش از این بر اساس دلار پتروشیمی ها و حدود ۹۵۰۰ تومانی بوده است؛ اگر فرض کنیم که مثلا پیش از این، کمیته تنظیم بازار به جای در نظر گرفتن نرخ ۴۱۵ دلار به ازای هر تن فوب شمش دریای سیاه، نرخ حدودا ۳۷۵ دلاری شمش صادراتی ایران را در نظر گرفته است؛ اگر فرض کنیم که با در نظر گرفتن تمام این حداقل ها؛ ۹۰ درصد از این نرخ برای بازار داخلی در نظر گرفته شده است؛ در این صورت با تمام فرضیات به رقم زیر خواهیم رسید :

۳۷۵ × ۹۵۰۰ ÷ ۱۰۰۰ × ۰.۹ ~= ۳۲۰۰

که تقریبا نرخ پایه کنونی عرضه شمش فولادی در بورس کالاست. اما به گمان ما واقعیت اصلی موضوع دیگری است؛ واقعیت این است که نرخ پایه عرضه های فولادی بورس کالا؛ مدتی است که تابع هیچ قانون خاصی نیست، به جز نظر کمیته تخصصی تنظیم بازار … این کمیته تخصصی تنظیم بازار فولاد است که در نهایت حرف اول و آخر را خواهد زد.

با توجه به رکود حاکم بر بازار فعلی و آرامشی که مدتی است در بازار حکم فرما شده است؛ بعید بنظر می رسد که کمیته تنظیم بازار فولاد دست به چنین فعل انتحاری زده و بازار را متشنج نماید؛ چرا که این اقدام دو وجه دارد؛ درست است که با افزایش نرخ پایه عرضه های بورس کالا رضایت فولادی ها تا حدودی جلب خواهد شد؛ اما روی دیگر آن فریاد اعتراض سمت حمایت کنندگان از حقوق مصرف کننده و همچنین ناظرین حمایت از آرامش و ثبات بازار خواهد بود.

از طرفی در حال حاضر در شرایطی هستیم که کشور شدیدا به حفظ آرامش و پرهیز از جوسازی ها نیاز دارد و دکترین فعلی نظام در تقابل با هرگونه جوسازی ها و التهاب آفرینی های اقتصادی در شرایط جنگ اقتصادی کنونی است؛ لذا ما این شایعات را موثق و متقن ندانسته و خیلی جدی نگرفته‌ ایم؛ هر چند که بارها به این موضوع اعتراف کردیم که سمت و سوی بازار داخلی ما تحت تاثیر چالش های سیاسی و فشارهای گروه های اقتصادی صاحب نفوذ داخلی؛ همواره در معرض تغییر قرار داشته و یا دارد، و لذا رویداد هر گونه تغییری غیر ممکن نخواهد بود.

شفاف سازی جزئیات دقیق‌ تری از خبر دلار پتروشیمی و افزایش نرخ خرید آن با دلار ۱۱ هزار تومانی

واقعیت موضوع این است که تا جایی که ما  تحقیق کردیم؛ حداقل در سال جدید یا سال ۱۳۹۸ چیزی به اسم دلار پتروشیمی نداریم. کلا دو نوع بازار ارز رسمی در کشور وجود دارد و نوع سومی برای آن تعریف نشده است.

۱) یکی بازار نیمایی است که در آن صرفا حواله دلار خرید و فروش می شود، نرخ کنونی حواله دلار در آن حول و حوش ۱۱ هزار تومان است.

۲) یکی بازار صرافی است که در آن اسکناس نقد خرید و فروش می شود و قرار است بزودی بازار متشکل ارزی برای مدیریت آن راه اندازی شود. نرخ کنونی آن حول و حوش ۱۳ هزار تومان است.

سمت و سوی روند هر دوی آنها را می توان در سایت سنا مشاهده نمود. شاید در سال های گذشته بازار متمایزی به اسم دلار پتروشیمی وجود داشته است که البته آن را هم نمی دانیم؛ ولی امسال نرخی رسمی متفاوت و متمایز از نرخ نیمایی یا صرافی نداریم.

این تفکر که گفته می شود دلار پتروشیمی ۹ هزار تومانی خریداری شده بر می گردد به شرایط نرخ دلار نیمایی در فروردین ماه تا اواسط اردیبهشت ماه سال جاری که در آن برهه زمانی، تقریبا تا اواسط اردیبهشت ماه امسال؛ دلار نیمایی حدود ۹۰۰۰ تا ۹۵۰۰ تومان خرید و فروش می‌گردید که اتقاقا مورد رضایت شرکت ها نبود، زیرا فاصله آن از اسکناس صرافی زیاد بود؛ در نهایت بانک مرکزی تغییر رویه داد و در یک روند با شیب تند، نرخ دلار نیمایی تا ۱۱ هزار تومان نرخ کنونی افزایش پیدا کرده است، به طوری که اکنون ۲۰ درصد پایین تر از نرخ اسکناس ایستاده که اراده بانک مرکزی بر این موضوع قرار گرفته، چرا که این ۲۰ درصد اختلاف به دلیل هزینه تبدیل و نقل و انتقال حواله در دوران تحریم، فعلا ناگزیر بنظر می رسد.

از طرفی ظاهرا شرکت های پتروشیمی، هر چند وقت یکبار، ارز حاصل از صادرات خود را وارد سامانه نیما کرده و به فروش می ‌رسانند. کلیات خبر این بوده که “دلار پتروشیمی ها بر خلاف آخرین نرخ خرید ( ظاهرا سال گذشته یا فروردین و اواسط اردیبهشت ماه سال جاری که دلار ۹۰۰۰ الی ۹۵۰۰ هزار تومان خریداری شده بود)؛ این روزها با دلار نیمایی ۱۱ هزارتومانی خریداری شده است …”

خوب این یک مصوبه یا تبصره یا تغییر جدید و تازه ای نیست؛  در واقع این خبر این طور تفسیر می شود. دلار نیمایی که اواخر سال گذشته تا اواسط اردیبهشت ماه سال جاری ۹۰۰۰ الی ۹۵۰۰ تومان بود؛ این روزها به ۱۱ هزار تومان رسیده و پتروشیمی ها هم آن را در نیما به نرخ جدید عرضه کرده و فروخته ‌اند. این که نرخ پایه قیمت گذاری فولاد در بورس کالا، که توسط کمیته تخصصی تنظیم بازار فولاد صورت می گیرد؛ آیا اصلا ربطی به این موضوع دارد یا خیر؛ در واقع کسی نمی داند؛ ولی ما به ظن خودمان اذعان می کنیم به احتمال زیاد ربطی ندارد؛ ولی در نهایت زمان این موضوع را مشخص خواهد کرد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0