2.3/5
12رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

ثبات نسبی حاکم بر بازار فولاد

بازار میلگرد آجدار، بنا بر برخی شنیده ها؛ با ثبات نسبی و برخی افزایش جزئی تخفیفات در کف نرخ های پیشنهادی بازار و کاهش ۲۰ تا حدود ۱۸۰ تومانی نرخ های تقریبا نمایشی سقف بازار، در روز پنج شنبه در دامنه نرخ های پیشنهادی ۴۰۵۰ تا ۴۵۲۰ تومان ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) پایان یافت. نرخ های جذاب و قابل پذیرش برای تقاضا و معاملات نسبتا ضعیف جسته و گریخته صورت گرفته روز پنج شنبه بازار، عمدتا در محدوده ۴۰۵۰ تا ۴۲۰۰ تومان شنیده شد. شاخص میانگین قیمت روز میلگرد آجدار به طور تقریبی با ۲۰ الی ۳۰ تومان کاهش حول و حوش مرز ۴۳۰۰ تومان ( با احتساب مالیات ارزش افزوده ) برآورد گردید. شاخص متوسط قیمت شمش فولادی روز پنج شنبه، بیستم تیرماه؛ حدود ۳۶۴۰ تومان به ازای هر کیلوگرم توام با مالیات ارزش افزوده رصد شد که نسبت به روز قبل، ثابت دیده شد. به طور کلی شاهد یک نیم روز کم رمق در بازار مقاطع بودیم. عمده کاهش ها در حوزه میلگرد و بیشتر در کانال های بالای ۴۲۰۰ تومان اتفاق افتاد. در حوزه تیرآهن هرچند شاهد کاهش معاملات هستیم اما دامنه کاهش ها به نسبت حوزه میلگرد محدودتر است.

رکود بازار آهن

و آنچه بیش از همه نمود می کند، گسترش چتر رکود و کاهش تقاضا در بازار داخلی، به دلایلی است که در گزارش های قبلی توضیح داده شده است. در مجموع می توان گفت که بازار مقاطع داخلی حال و روز خوبی ندارد. شاید یک تصمیم درست و یک چرخش راهبردی و یک اتفاق خوب بازار را از شرایط فعلی نجات دهد. تصمیمی که نیازمند تغییر کلی نگرش بر حوزه فولاد داخلی است.

روز شنبه بازار داخلی فولاد در تمامی حوزه‌ ها ثابت و آرام دیده شد، در دامنه بالایی قیمت های اعلامی برخی از مبادی به خصوص در حوزه میلگرد آجدار؛ شاهد برخی عقب ‌نشینی ها ( ۲۰ تا حدود ۲۰۰ تومان ) و نزدیک تر شدن به نرخ منطقی کف بازار بودیم؛ نرخ کف بازار حوزه میلگرد آجدار در بازه قیمتی حدود ۴۰۵۰ تا ۴۲۰۰ تومان ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) پیشنهادی برخی از مبادی و بنکداران شنیده شد.

حوزه ورق، قوطی و پروفیل و تیرآهن هم اوضاع به معنی منوال؛ یعنی ثبات نسبی و افزایش نامحسوس تخفیفات در نرخ های پیشنهادی کف بازار و کاهش محسوس قیمت ها در دامنه بالایی پیشنهادهای ارائه شده بازار بوده است.

به طور کلی در روز شنبه شاخص میانگین نرخ میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی ۴۲۶۰ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) بنا بر آخرین شنیده ‌های بازار، نسبت به شاخص ثبت شده در روز پنج شنبه هفته گذشته؛ توام با کاهش متوسط و تقریبی ۳۰ تومانی برآورد گردید.

میلگردهای ذوبی و میلگرد بافق یزد طبق شنیده ها تقریبا ثابت (توضیح اینکه میلگردهای درشت ذوبی بافق و ابرکوه روز پنج شنبه در کانال زیر ۴۱۰۰ تومان معامله می شد). به نظر می رسد روز شنبه عمده کاهش ها در کانال های بالای ۴۱۰۰ تومان اعمال خواهد شد. ریزش های روزانه نرخ صرافی هم در کاهش های چند روز اخیر بی تاثیر نیست. البته ناگفته نماند این کاهش در کلیه بازارها اعم از سکه، ارز، خودرو و مسکن در حال اعمال است.

اما نکته قابل توجه این که در یک سال گذشته کلیه بازارها از فاز افزایش یک سال گذشته در حال ورود به فاز کاهش هستند ولی بازار فولاد به لحاظ سیاست های جاری یک سال گذشته، در یک سال گذشته در ثبات کامل بوده و از فاز ثبات در حال ورود به فاز کاهش است و هضم و درک این  مطلب که در حال عقب افتادن از چرخه بازار هستند، برای فعالان بخش فولاد سخت و سنگین است و نکته جالب تر این که این کاهش نرخ به هیچ وجه موجب تحریک تقاضای داخلی نشده است.

2.3/5
12رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0