0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

آیا شرایط رکودی تا پایان سال ادامه خواهد داشت ؟

همان طور که مستحضرید قیمت مقاطع فولادی خصوصا قیمت تیرآهن و میلگرد در شنبه هفته گذشته روند صعودی را در پیش گرفت که علت این امر کاهش میزان تولید طی هفته قبل بود ولی در دومین روز هفته مجددا شاهد تعادل در بازار فولاد بودیم. با این حال از اواسط هفته مجددا شاهد روند صعودی قیمت میلگرد به علت محدودیت عرضه شمش و کاهش تولید کارخانجات بودیم. قیمت تیرآهن و نبشی ناودانی نیز روندی مانند میلگرد را طی هفته گذشته در پیش گرفت. به نظر می رسد شرایط رکودی فعلی تا پایان سال ادامه داشته باشد چراکه در حال حاضر ساخت و ساز در ایران و سایر کشورهای همسایه چندان رونق نداشته و علت آن را می توان برودت هوا دانست. بازار مقاطع در هفته جاری نیز رشد چندانی نیافت و چشم امید بازار هفته جاری معطوف دو مورد است :

۱) ادامه روند وضعیت دلار

۲) معاملات بورس کالا

کف مقاومتی قیمت هفته جاری در مبادی میلگرد مثل ابهر، قزوین، بافق، آریا ذوب، قائم و بافق… حدود ۳۴۷۰۰ معاملات شمش فولاد خراسان و احتمالا شمش خوزستان در هفته جاری حتی بدون رقابت موجب تثبیت قیمت میلگرد در همین کانال خواهد شد و البته با ورود تقاضای جدید در دو ماه انتهای سال, عبور از مرز مقاومتی و افزایش جزیی و همگام با نرخ تورم بعید نیست.

در بازار ورق فولادی نیز قیمت ورق سیاه ضخامت 2 میلی متر سبا در روزهای پایانی هفته گذشته به میزان 46300 ریال رسید و رکود بازار سبب کاهش بیشتر قیمت ها در روزهای پایانی هفته گردید. قیمت این محصول در حال حاضر به کف قیمت رسیده است و امکان کاهش بیشتر آن وجود ندارد. به نظر می رسد که تنها راه نجات بازار بهبود صادرات است که فعلا امیدی نمی توان به آن داشت.

قیمت تیرآهن

قیمت ورق سیاه ضخامت 15-3 میلی متر نیز طی هفته گذشته با اندکی بهبود همراه بود و با افزایش مواجه گردید. همچنین قیمت ورق اکسین نیز ثابت اعلام گردید و در برخی سایزها نیز با کمبود عرضه مواجه گشت. کارخانه کاویان مانند هفته های قبل چندان فعال نبود. قیمت ورق گالوانیزه نیز طی هفته گذشته ثابت اعلام گردید و به طور میانگین در محدود 74713 ریال بود. روز گذشته تلاطم بازار فولاد در کلیه محصولات فولادی با ثبات قیمت و تقاضا همراه بود، گرچه حجم تخفیفات کمتر شده ولی با این سطح تقاضای محدود مشتریان و عدم امید به شرایط آتی بازار باعث ایجاد یک رکود محسوسی در بازار شده است.

قیمت ورق سیاه نازک و ضخیم بار با عدم تغییر قیمت ها همراه بود گرچه قریب به اتفاق تجار در انتظار عرضه فولاد مبارکه بودند و از اعلام قیمت ها خودداری کردند. قیمت ورق رنگی روز گذشته بدون تغییر اعلام گردید ورق روغنی نیز بدون تغییر  همراه با برخی از تخفیفاتی اعلام گردید. انواع ورق گالوانیزه با کاهش تقاضا و به تبع کاهش قیمت همراه با تخفیفات مناسبی از سمت عرضه کننده اعلام شد با این حال  معامله آن چنانی صورت نگرفت. قیمت ورق گالوانیزه مقاومت بیشتری در برابر کاهش نسبت به سایر محصولات فولادی دارد

دو نکته مهم در خصوص بازار هفته جاری

با توجه به تعطیلی نسبی بازارهای اصلی طلا در روز گذشته، و ثبات نسبی قیمت ارز در داخل و کاهش انس طلا در خارج در روز گذشته به نظر می رسد، سکه و طلا حباب مثبت دارد. دوستانی که در این دو حوزه هم فعال هستند توجه کنند. با توجه به نوع چیدمان سبدهای ذوبی و افزایش درصد تیرآهن در سبد ها، به نظر می رسد میزان استقبال و رقابت در سبدهای کوچک به مراتب بیش از هفته های قبل باشد.

در صورت افزایش رقابت، چون مبنای قیمت گذاری شمش ٪۸۹ میانگین فروش مقاطع می باشد افزایش احتمالی نرخ پایه شمش برای هفته های بعد بعید نیست.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری