2.5/5
4رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

چگونگی امکان صادرات فولاد با نرخ هایی پایین تر از نرخ متداول

در حالی که نرخ صادراتی میلگرد آجدار در مناطقی مثل منطقه CIS یا ترکیه حدود ۴۶۰ دلار به ازای هر تن گزارش شده؛ شنیده های قیمت میلگرد صادراتی ۳۷۰ دلاری ایران چطور امکان پذیر خواهد بود ؟ در این گزارش به نقد و بررسی چگونگی امکان صادرات کالای تولید ایرانی با نرخ هایی به مراتب پایین تر از نرخ متداول خواهیم پرداخت . کلید این معما به میزان الزام و تعهد به بازگشت ارز صادراتی؛ نرخ ارز مورد محاسبه؛ فشارهای تحریمی آمریکا و بالاخره میزان نظارت دقیق گمرکات بستگی دارد.

اما چطور … ؟

موضوع خیلی ساده و روشن است؛ آخرین شنیده ها از متوسط نرخ میلگرد آجدار در بازار داخلی و در روز چهارشنبه بیست و پنجم اردیبهشت ماه با احتساب مالیات ارزش افزوده حدود ۵۰۸۰ تومان حکایت داشت؛ حالتی را تصور نمایید که علی رغم اعلام ممنوعیت صادرات محصول نهایی مثل میلگرد آجدار توسط تُجّار؛ همچنان امکان صادرات این کالا توسط این گروه از فعالان بازار، در برخی از بازارچه های مرزی، به هر دلیل ممکن فراهم باشد.

در این صورت این تاجر اگر میلگرد ۵۰۸۰ تومانی را با وجود مالیات ارزش افزوده ای که دولت از آن گرفته است؛ از بازار داخلی خریداری نموده و تنی ۳۷۰ دلار با اخذ اسکناس دلار ۱۴ تا ۱۵ هزار تومانی از خریدار، اقدام به فروش این کالا در بازارچه های مرزی نماید در این صورت خواهیم داشت :

قیمت میلگرد صادراتی

۳۷۰ × ۱۴۵۰۰ ÷ ۱۰۰۰ ~= ۵،۳۶۵

در واقع نه تنها نیازی به پس گرفتن مالیات ارزش افزوده از دولت ندارد، بلکه حداقل حدود کیلویی ۲۵۰ تا ۳۰۰ تومان هم سود ریالی کرده است، بدون آنکه ملزم به بازگرداندن ارز حاصل از صادرات به دولت باشد و این مزیت صادراتی برای او به دلیل دریافت معادل وجه ریالی با ارز حاشیه بازار و یا صرافی و ضعف نظارت در تبادلات مرزی به وجود آمده است.

چرا که اگر قرار بود این پروسه قانونی صورت گیرد؛ اولا ارز حاصل از صادرات می بایست به دولت برگرداننده شود و دوم این که نرخ این ارز بازگشتی توسط صادرکننده کالا بر اساس ارز حواله نیمایی حدود ۱۰ هزار تومانی خواهد بود نه ارز اسکناس ۱۴ الی ۱۵ هزار تومانی صرافی

اگر صادرات قانونی و طبق برنامه تعریف شده دولت صورت گیرد، مالیات ارزش افزوده اخذ شده در صورت بازگشت ارز حاصل از صادرات به تولیدکننده عودت داده خواهد شد که در این صورت خواهیم داشت :

۵۰۸۰ – ۹% VAT = ۴۶۶۰ ~ ۴۷۰۰

که در این صورت صادرات میلگرد آجدار معادل با کیلویی ۴۷۰۰ تومان فروش داخلی با اخذ دلار حاصل از صادرات ۱۰ هزار تومانی در سامانه نیمایی، کمتر از ۴۷۰ دلار به ازای هر تن نسبت به نرخ های فعلی داخلی به ضرر  تولید کننده خواهد بود :

۴۷۰۰ × ۱۰۰۰ ÷ ۱۰۰۰۰ = ۴۷۰$ / tonne

که البته در حال حاضر اطلاعات درست و دقیقی در خصوص نرخ صادراتی واقعی میلگرد آجدار ایران نداریم ولی قطعا پایین از این رقم ۴۷۰ دلاری بدست آمده از محاسبات  ماست، چرا که در حال حاضر نرخ صادراتی میلگرد آجدار منطقه CIS و ترکیه بنا بر آخرین گزارش متال بولتن حدود ۴۶۰ دلار به ازای هر تن فوب گزارش شده که تولیدکنندگان ایرانی به حسب تحریم های آمریکا مجبور به فروش نرخی پایین تر این نرخ ها خواهند بود.

جمع بندی و نتیجه گیری :

با این توضیحات ارائه شده به این نتیجه خواهیم رسید که هر چقدر که شنیده های نرخ صادراتی میلگرد آجدار از نرخ ۴۶۰ دلاری رقبای تجاری ایران در حوزه های صادراتی پایین تر شنیده شود، وجود یکی از گزینه های زیر محتمل تر دیده خواهد شد :

۱) ارزان فروشی به جهت مقابله با تحریم های ناجوانمردانه تجاری آمریکا

۲) احتمال وجود رویه صادراتی خارج از ضوابط و مقررات موجود، بطور مثال صادرات ریالی همانند توضیحات ارائه شده و یا احتمال وجود ضعف در نظارت و کنترل مرزها

۳) قوت گرفتن احتمال عدم بازگشت ارز حاصل از صادرات به دلیل صادرات ریالی و خارج از ضابطه ای که برای بازگشت ارز در سامانه نیما تعریف شده.

 در حاشیه و پرانتز یک حالتی را هم می توان در نظر گرفت که از همه این حالت ها پیچیده تر است و تنها در حد یک گمانه و احتمال است و هیچ وجه ثابت شده ای ندارد : حالتی که صادر کننده همه رویه ‌های قانونی را انجام دهد اما دلار حاصل از فروش صادراتی را در بازار حاشیه ارزی بصورت اسکناس به فروش برساند و از بازگرداندن آن به سامانه نیمایی امتناع کند یا این که با تاخیر زیاد مجددا حواله با نرخ پایین تر فراهم نموده و به سامانه نیمایی بازگرداند. که در این صورت هم بنظر می رسد حداقل با راه ‌اندازی بازار متشکل ارزی و سامان دهی بازار اسکناس ارز، این بازار بتواند برای این درد احتمالی به عنوان یک درمان نه چندان قطعی ولی کارامد ایفای نقش نماید.

نظرات شما عزیزان در خصوص بازار آهن به تحلیل هرچه بهتر ما از این بازار کمک شایانی خواهد نمود. خواهشمندیم با ارائه دیدگاه خود و امتیازدهی در ادامه این خبر ما را در خدمت رسانی بهتر یاری نمایید.

2.5/5
4رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0