0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

گزارش بازار فولاد در روزهای جاری را می توان در دو جمله خلاصه کرد

 • افزایش قیمت محصولات فولادی بالاخص قیمت پروفیل و میلگرد در مبادی
 • کاهش تقاضا در خروجی ها

رکود تورمی در بازار داخلی فولاد مانند بسیاری از بخش ها (غیر از طلا و ارز) در حال تشدید است. خواه یا ناخواه، هزاران تن شمش دولتی با نرخ تعزیراتی در کانال 2000 تومانی بعد از ابلاغ دستورالعمل تنظیم بازار فولاد و طی یک ماه گذشته به بازار داخلی تزریق شده و این روند ظاهرا ادامه دارد. فقط کافی است که در خصوص بازگشت مجدد این شمش های نورد شده تحت عنوان میلگرد آجدار و تیرآهن و پروفیل تعزیراتی در بازار داخلی گوشه چشمی انداخته شود و قدری تامل گردد.

هر آنچه از میلگرد آجدار و یا پروفیل و تیرآهنی که از بعد ابلاغ دستورالعمل تنظیم بازار فولاد به بازار داخلی تزریق شده یا از شمش بازار القایی تامین شده است و یا از خریدهای قبلی شمش در واقع قبل از ابلاغیه دستورالعمل بوده است؛ عملا هنوز این شمش های خریداری شده حوزه نورد وارد بازار نگردیده و این طور می توان گفت که دولت و مردم حداقل معادل 75 درصد از وزن این حجم از شمش تعزیراتی خریداری شده را، محصول نهایی شامل تیرآهن و میلگرد آجدار و پروفیل طلبکار هستند.

تصور این که قرار است هزاران تن محصول نهایی در روزهای آتی و با تسهیل شدن کانال عرضه به بازار داخلی تزریق گردد؛ لرزه بر اندام هر فولادسازی خواهد انداخت.

لذا به اعتقاد ما علی رغم وجود برخی بی نظمی ها و تاخیری که در پروسه این روند به وجود آمده است؛ اگر سنگ اندازی ها به بهانه رانت به منظور معدوم نمودن دستورالعمل؛ موفق نشود که تا کنون نشده است؛ دیر یا زود منتظر سرازیر شدن این حجم کالای تعزیراتی در بازار داخلی باشید که قطعا شروع تزریق این کالاها به بازار و روان شدن کانال توزیع این محصولات، به مثابه بروز یک سونامی دیگری برای فعالان این حوزه خواهد شد؛ چرا که شاهد برخورد کانال 4500 تومانی با کانال حداکثر 3000 تومانی خواهیم بود.

قیمت پروفیل

گزارش سایت رسمی بورس کالا از معاملات شمش فولادی

بنا بر آنچه که از گزارش سایت رسمی بورس کالا در خصوص معاملات شمش فولادی مقارن با تقریبا زمان ابلاغ دستورالعمل تنظیم بازار فولاد دیده می شود؛ به جز یک مورد، در بقیه موارد تاریخ تحویل شمش فولادی خریداری شده در مربوط به تاریخ 97/06/31 یا در واقع ابتدای مهرماه است. حدود یک ماه است که از زمان ابلاغیه دستورالعمل تنظیم بازار فولاد کشور می گذرد و این دستورالعمل به شدت مورد انتقاد رانت ایجاد شده واقع شده است.

سوال : با کدام شمش تحویل گرفته شده حوزه نورد ؟!  البته به جز محصول نهایی خود فولادسازان خصولتی که ظاهرا و بنا بر اطلاع رسانی های قبلی به دلیل مشکلات و فراهم نبودن شرایط برای عرضه در بورس و در اختیار قرار دادن به تعاونی ها بوده که تعاونی هم درخواست کرده که این محدودیت ها اصلاح شود.

امیدواریم که مسئولان اجرایی مرتبط با این دستورالعمل انقدری بمانند که مردم بتوانند مطالبات خود را در خصوص این عرضه ها پیگیری نمایند. هر چند این معاملات فراتر از شخص و مطالبات قانون است که بنظر میرسد راه فراری برای آن نباشد

شنیده‌ های ما از بازار ورق کلاف گرم و حوزه قوطی و پروفیل حاکی از این است که ورقهای خریداری شده حوزه نورد مورد مصرف قوطی و پروفیل که در سه ماهه ابتدایی سال در کانال قیمتی 2 هزار تومانی و بصورت سلف و در هاله ای از ابهام و گمنامی در بورس معامله شده؛ این روزها و هم زمان با تحویل این کالاها؛ با نرخ محصول تمام شده 6400 الی 6500 تومان در بازار غیر رسمی توزیع می شود.

بنا بر شنیده ‌های بازار تا این لحظه :

شنیده ‌های ما حاکی از این موضوع است که برخی از فعالان این حوزه، علی رغم فروش توام با محدودیت عرضه قوطی و پروفیل در کانال قیمتی 6400 الی 6500 تومان به ازای هر کیلو در بازار غیر رسمی، تنها به شرط صدور فاکتور رسمی با تناسب نرخ خرید و در کانال قیمتی 3 الی 4 هزار تومان به ازای هر کیلو؛ و واریز الباقی وجه در حسابهای شخصی حاضر به ارائه فاکتور رسمی هستند.

متأسفانه شنیده های ما از برخی از فعالان طرف خرید این حوزه اگر صحت و سقم داشته باشد؛ موضوع رانت قابل توجهی را نشان می دهد که از ضعف و بی درایتی سازمان های نظارتی در سه ماهه ابتدایی سال در خصوص سهل انگاری در راه اندازی سامانه بهین یاب و شفاف سازی رهگیری پروسه خرید برخی از این گروه از خریداران حکایت می کند.

مجددا تاکید می شود که این مطالب، صرفا شنیده ‌های ما از برخی از فعالان بازار فولاد بوده و مسئولیت بررسی صحت و سقم این موارد در خصوص رد یا تایید این اخبار، به عهده مسئولان مربوطه است.

بنظر می رسد فعلا و به عنوان یک تعدیل قیمتی در بازار داخلی؛ یک همگرایی و اتفاق نظر در حوزه میلگرد با تمرکز بر کانال قیمتی 4700 الی 4800 تومانی در بین اکثریت فعالان این حوزه دیده می شود؛ چرا که آنهایی که تند رفته بودند امروز در حال بازگشت به این کانال؛ و آنهایی که عقب مانده بودند، امروز در حال افزایش قیمت برای قرار گرفتن در این محدوده هستند …

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری