تأمین کننده کلیه مقاطع فولادی

خط ویژه 56-03135155

روند کاهشی قیمت آهن آلات تا پایان هفته ادامه خواهد یافت؟

  نگاهی به بازار فولاد در هفته جاری

علیرغم ثبات نسبی در بازار آهن اسفنجی، شاهد ادامه کاهش قیمت ضایعات فلزی هستیم و برخی کارشناسان اذعان دارند این روند تا اواخر هفته آینده ادامه می یابد و این روند برای قیمت مقاطع از جمله قیمت میلگرد و سایر محصولات نیز مشاهده شده است. در حوزه فعالیت شمش القایی، گمانه زنی ها برای انجام رقابت در بورس کالا برای شمش فولاد خوزستان تقریبا درست بود چرا که این اقدام از سوی تولید کنندگان مقاطع سبب می شود که :

  • اولا با نازلترین نرخ موجود در بازار ، محصول ( شمش ) با کیفیت در اختیار داشته باشند
  • دوم اینکه این امر به نوبه خود سبب می شود که  تا اندازه ای تکلیف بازار نیز مشخص گردد

با این حساب وقتی شمش فولاد خوزستان در بالاترین نرخ معاملاتی در بورس در محدوده ۲۸۰۵ تومان ثبت می شود این بدان معنی است که با احتساب تحویل یک ماهه و سایر کارمزدها کیفی ترین نوع شمش می بایست در حدود قیمت ۲۹۲۰ تومان پیشنهاد شود و ایضا با این محاسبه قیمت شمش القایی با کیفیت های نازل و بدون فاکتور حداقل می تواند تا ۲۷۵۰ تومان ریزش داشته باشد.

این اعداد نشان می دهد که قیمت میلگرد شاخه و قیمت تیرآهن و همچنین قیمت نبشی و ناودانی راه زیادی برای رسیدن به نقطه تعادل بازار ندارند و محتملا تا چند روز آینده از شدت کاهش های منطقی کاسته خواهد شد و گزارشات دریافتی از بازار جاری نشان می دهد که بتدریج شیب کاهش قیمت میلگرد و سایر محصولات در مبادی تاثیر گذار کندتر می شود.

حتما بخوانید :  خرید آهن آلات در تاریخ 96/08/02 ارزیابی بازار داخلی و خارجی

اینکه می گوییم کاهش منطقی بخاطر این است که گهگاهی بازار به دلیل جو روانی موجود در آن حتی تمایل به کاهش بیشتر از نقطه تعادل خود پیدا کرده ولی مدت پایداری آن کم بوده است

اما …….

قیمت میلگرد

دو نکته حائز اهمیت است :

۱ – اگر عرضه های فولاد سازان بزرگ به صورت مستمر انجام پذیرد دیگر متقاضی ای برای رقابت بر سر نرخ باقی نخواهد ماند و بازار تقاضا اشباع خواهد شد آنوقت ممکن است کاهش قیمت معنا و مفهوم دیگری به خود بگیرد. از آنجا که هنوز مسجل نیست که تولیدکنندگان بزرگ با این فرمان در جاده غبار آلود اقتصاد فعلی حرکت می کنند یا نه ؟ پس باید زود قضاوت نکرده و به انتظار بنشینیم.

۲- دوم اینکه یکی از عواملی که معمولا در ارزیابی و آنالیز بازارهای فولاد کشور مغفول مانده و کمتر به آن توجه می شود رفتار بازیگران آن است زمانی که موجودی انبارها بالا باشد معمولا فشار چندانی برای کاهش قیمت میلگرد و سایر محصولات به حوزه تولید محصول وارد نمی شود و صاحب موجودی کالا تلاش می کند تا بصورت چراغ خاموش فعالیت تجاری – معاملاتی خود را انجام دهد اما همین که موجودی کالا به حداقل نزدیک می شود ۲ اتفاق روی می دهد.

یکی اینکه بازیگران تاثیرگذار بازار تلاش می کنند با القاء جو منفی، قیمت میلگرد و سایر محصولات را به حد دلخواه خود کاسته و سپس در یک حرکت گاز انبری ، محصول مورد درخواست خود را خریداری کنند از اینجا به بعد القاء منفی، جای خود را به توسلات و بهانه جویی ها و عرضه های محدود می دهد تا بازار میل به صعود قیمت پیدا کند این مسئله در شرایط عادی در طول سال های گذشته به کرات روی داده است و قابل انکار نیست …

حتما بخوانید :  رقابت کارخانجات در نحوه قیمت گذاری ورق فولادی

اما …

مشکلات جاده لغزنده بازار فولاد در روزهای جاری

امروز به تمام این مسایل ، یک انتظار عمومی را باید اضافه کرد انتظار برای اصلاح و حرکت به جلو … نه تنها در مباحث سیاسی بلکه حتی در مسایل اقتصادی و اجتماعی جاده  اقتصاد بشدت لغزنده شده است و نیاز به یک زمان تنفس برای بازنگری و ایجاد معبر برای خروج از بن بست در پیش دارد و این خود احتیاط بیش از پیش را سبب می شود.

همیشه گفته اند پول هوشمند است ولی در عین حال بشدت ترسوست از این عبارت قدیمی تعابیر متفاوتی می توان داشت و اگر امروز می بینید که غالب نوشته ها توام با سر درگمی و حیرانی نویسنده همراه است برگرفته از این روایت و حکایت است. ریسک تجاری بالاست ولی با این اوصاف و با توجه به توان فردی ، سهم بازار و نیز بازنگری در فعالیت یکساله اخیر می توان راهکارهایی را یافت.

مثلا تثبیت موجودی کالا در یک عدد تقریبی ( بر اساس معدل خروجی یکساله اخیر ) ، یا تمرکز بر روی مشتریان خاص و منتخب برای فرار از مخاطرات  معامله با همه

نسخه ثابت و قابل تکثیری که بتوان برای همه پیچید وجود ندارد مگر یک چیز و آن این است که تلاش تان را برای رصد و دریافت اطلاعات از بازار و آنچه پیرامون تان می گذرد بشدت افزایش دهید

این مقاله چقدر برای شما مفید بود ؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

میانگین ۰ / ۵٫ تعداد رای: ۰

اولین کسی باشید که این مقاله را رتبه بندی می کند

حتما بخوانید :  روند ناپایدار در بازار میلگرد...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button