0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

قیمت های کاذب داخلی تا کجا ادامه خواهد داشت؟

  • آیا زمان آن رسیده که عمارت سر به فلک کشیده قیمت های سست بنیاد و فرنگی ساز منطق دلاری حوزه فولاد، با بستر خشت و گل ایرانی؛ دیر یا زود تخریب شود ؟

به گفته گزارشگر فولاد با رایزنی هایی که بین مبادی مختلف فروش در جریان است؛ متاسفانه از اواخر هفته گذشته رکود نسبتا سنگینی در بازار مقاطع طویل فولادی و تعیین قیمت تیرآهن و میلگرد و سایر مقاطع سایه افکنده و این موضوع از دیروز پررنگ تر دیده می شود. بر خلاف برخی حوزه های کاملا وابسته به ارزهای خارجی مثل طلا و یا خودروی مونتاژی؛ آنچه که از همان نخستین روزهای شروع حرکت هیجانی مردم و متأسفانه با استدلال و منطق دلاری تقاضا و عرضه کنندگان بر بازار فولاد کشور سایه افکنده بود؛ تنها متأثر از سایر حوزه ‌های کالایی وابسته به دلار و بدون توجه به عدم وابستگی قابل توجه پروسه تولید فولاد؛ این کالای داخلی به ارز خارجی بوده است.

نکته ای که متأسفانه علی رغم آگاهی خرد جمعی از این موضوع صورت گرفت؛ در حرکتی هیجانی متاثر از فشار تقاضای کاذب و مازاد داخلی که تا حد زیادی به منظور جلوگیری از افت سرمایه بازیگران آن همزمان با کاهش ارزش ریال بوده است؛ موجب شد تا قیمت تیرآهن و میلگرد و سایر محصولات حوزه فولاد داخلی تا سقف حدود 40 درصد افزایش قیمت های پی در پی نسبت به ابتدای سال 97 تا به امروز را تجربه نماید.

و شاید بازیگران این مسابقه هیجانی هیچ وقت تصور نمی کردند که دولت با دست گذاشتن بر نقطه حساس این بازی و اشراف و تسلط بر پاشنه آشیل این بازارسازی ها؛ عمارت قیمت های فرنگی ساز سست بنیاد ساخته شده بر شالوده ناپایدار منطق دلاری حوزه فولاد را آچمز نماید.

الزام فولادسازان بزرگ به تامین بازار داخلی کشور

همان طوری که شواهد و مدارک حکایت می کند؛ پروسه تولید فولاد در مدار داخلی صنعت کشور با تکیه بر مواد اولیه عمدتا داخلی، حداقل طی 5 سال گذشته تا به امروز اداره شده و می شود؛ به طوری که نوسانات قیمتی و تنظیم حجم عرضه های داخلی بر خلاف حوزه‌های کالایی وابسته به دلار؛ تماما” در بازار داخلی مدیریت شده و پیچ تنظیم آن در صورت خواست و اراده دولت مردان داخلی همواره و به راحتی در دستان آن ها قابل تنظیم بوده است.

قیمت تیرآهن

این موضوع وقتی بهتر دیده می شود که وزیر محترم صمت در اقدامی هر چند دیر اما شایسته؛ با صدور دستورالعملی کارامد؛ تعداد 10 فولادساز بزرگ و تراز اول کشور را ملزم به اولویت‌ تامین بازار داخلی کشور، پیش از توجه به بازارهای صادراتی و برون مرزی نموده است.

مسئله ای که متأسفانه تا به امروز و در این حوزه مغفول مانده بود. به طوری که یکی از اصلی ترین المان های افزایش قیمت های داخلی حوزه فولاد از جمله قیمت تیرآهن و میلگرد که همواره متاثر از عرضه های قطره چکانی برخی از این فولادسازان بزرگ در بازار داخلی بوده است.

با این دستورالعمل نقش بر آب خواهد شد و به نظر می رسد که در صورت اجرایی شدن این دستورالعمل، همزمان با افزایش قابل توجه عرضه ‌های داخلی و با در نظر گرفتن نرخ دلار 4200 تومان نیمایی و توجه به نرخ های بین ‌المللی؛ می بایست منتظر ادامه روند کاهشی قیمتهای داخلی از جمله قیمت تیرآهن و میلگرد ، حداقل تا مرز 30- درصدی قیمت های کنونی باشیم.

فراهم کردن پیش زمینه افزایش عرضه های داخلی توسط دولت

چراکه دولت از یکسو با ممنوعیت مشروط صادرات و الزام ثبت معاملات بورس کالا در سامانه بهین یاب امکان هرگونه سوء استفاده رانتی از خریداران بورس کالا و دلالان را سلب نمود و از طرف دیگر با ایجاد التزام فولادسازان بزرگ به تزریق ماهانه 125 هزار تن تختال؛ 275 هزار تن شمش فولادی و بالاخره 400 هزار تن انواع ورق در بازار داخلی؛ به عنوان پیش شرط و مجوز ورود آن ها به بازارهای صادراتی؛ بطور قابل توجهی پیش زمینه و بستر افزایش عرضه های داخلی را فراهم آورده است.

به طوری که انتظار می رود در نهایت در این سیکل بسته به وجود آمده بازار داخلی با عرضه‌ های مکفی و نزدیک به دلار نیمایی؛ رقابت های هیجانی و کاذب بورس به دلیل عرضه‌ های مشخص؛ منظم و مکفی به تدریج محو شده و در نهایت حباب قیمت های داخلی متاثر از دلار بازار آزاد تخلیه شده و طبیعی است که منتظر کاهش تدریجی قیمت تیرآهن و میلگرد داخلی فولاد باشیم.

  • در نهایت

در نهایت، از مجموع این اما و اگرهای مطرح شده؛ دولت تنها زمانی به نتیجه خواهد رسید که در اجرای دستورالعمل های صادره جدیت و مداومت داشته باشد؛ چرا که تجربه نشان داده؛ برخی از این نهادهای شبه دولتی؛ همواره از لابی های بسیار قدرتمندی برخوردار بوده اند و دیده شده که با تحت فشار قرار دادن دولت تا حدودی توانسته اند به بهانه های مختلف از مسئولیت خطیر خود که فاصله گرفتن از عرضه های قطره چکانی داخلی و مهندسی عرضه بوده است، تا اندازه ‌ای شانه خالی کنند.

امید است که در شرایط حساس کنونی؛ و وضعیتی که عملیاتی شدن اقتصاد مقاومتی بیش از هر زمان دیگری ضروری به نظر می رسد؛ مصالح کشوری بر مصالح نهادهای زیر مجموعه مقدم شمرده شده و در نهایت دولت بتواند با اقتدار و درایت خود؛ وضعیت کنونی بازار فولاد را سامان داده و آن را از منطق دلاری منفک ساخته و مدیریت نماید.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0