5/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

بازار خاموش در روزهای پایانی سال

همان طوری که در روزهای گذشته مرتبا خدمت شما بزرگواران اطلاع رسانی شد بازار آهن آلات تا حدودی از حالت متمرکز خارج شده و در این روزهای پایانی سال، مبادی فروش به صورت ناحیه ای یا منطقه ای، و بسته به سیاست گذاری ها و قدرت واحد تولیدی خود و همچین با توجه به شمش مصرفی ‌شان ( قوس یا القایی ) فعالیت و اعلام قیمت می کنند. این روزها، فضای پیش رو برای صاحبان حواله های خریداری شده کاملا مبهم است، به طوری که سیاست گذاری های فروش آن ها هم کاملا متفاوت و کران دار دیده می شود. عوامل تنظیم بازار هم بنا بر آن چه که دیده می شود؛ این روزها نهایت تلاش خود برای جلوگیری از التهابات بازار را به کار بسته اند. بنابراین دقیقه ۹۰ بازار امسال زودتر از موعد شروع شد؛ زودتر هم فروکش کرد؛ گروهی اندکی بردند، اکثریت اما باختند.

بازار آهن آلات در روزهای جاری، علی رغم این که در برخی مبادی پر سر و صدا دیده شد؛ ولی در کل خبری نبود و آن طور که شنیدیم و دیدیم و شنیده ‌اید؛ گفته می شود که این سر و صداهای روزهای آخر، بیشتر طبل تو خالی است و ظاهرا امسال چون بازار تقاضای شب عید زودتر از موعد شروع شده؛ به نظر می رسد که زودتر هم فروکش نموده باشد و جالب این که علی رغم این که از بیشتر فعالان بازار می شنویم که می گویند امسال ما عید نداریم و اگر بانک ها رخصت بدهند، خود سال تحویل هم حجره ما دایر است ‌و فعالیت خواهیم کرد تا شاید در نبود رقبا؛ برخی کم و کسری‌ ها جبران شود؛ گروه اندکی هم در این میان ظاهرا دوندگی ها را کرده ‌اند و بارها را بسته اند و ظاهرا این هفته آخر را به کناری نشسته اند و تنها نظاره‌ گر بازار هستند.

در کل امسال؛ سالی توام با فعالیت آرام و بدون خسران برای اکثریت فعالان بازار؛ به خصوص ضعیف ترها نبود؛ طوفانی بود که با موج‌ های پر نوسان مثبت و منفی ۱۰۰ تا بیش از ۲۰۰ درصدی خود؛ اکثر فعالان حوزه فولاد را درنوردید و تخریب کرد؛ هر کسی به نوعی متحمل آسیب شد؛ چه آن که فروخت و به امید ثبات و یا کاهش نخرید و چه آن که در قله خرید و با ضرر و زیان فراوان و با حالت سرخوردگی و به عنوان یک بازنده در فرود فروخت.

بعضی ها فکر کردند یا فکر می کنند که عاقبت برنده شدند یا هستند اما غافل از این که در کل در عاقبت این سناریوهای هیجانی برنده ای وجود ندارد؛ همه در این هیجانات اقتصادی به نوعی بازنده شدیم؛ چون اعتماد به یکدیگر را تا حدود زیادی از دست دادیم و قدرت خریدمان هم به شدت کاهش پیدا کرد.

در بهترین وضعیت اقتصادی، حساب سوداگران بازار را اگر جدا کرده و نادیده بگیریم؛ فرضا اگر کسی ۵۰۰ تن فولاد در ابتدای سال داشت، توانست با زیرکی و چالاکی فرضا این ۵۰۰ تن را در این آشفته بازار و طی این یک سال حفظ کند؛ که البته بماند که عده زیادی از فعالان خُرد و کسبه بازار هم موفق به این کار نشدند و با کاهش قابل توجه سرمایه و کاهش قدرت خرید مواجه شدند.

قیمت میلگرد

افزایش حدودا ۶۵ درصدی حجم عرضه های تیرآهن سایز ۱۴ ذوب آهن اصفهان در اسفند ماه نسبت به ماه قبل یا بهمن

احتمال تعدیل منفی نرخ کاذب تیرآهن سایز ۱۴ در بازار خارج از بورس کالا، همزمان با موعد تحویل محموله ۵۸،۰۰۰ تنی تعهد تحویل فروردین ماه ۹۸ در مقایسه با حجم حدودا ۳۵،۰۰۰ تنی تحویل اسفند ماه همین کالا

همان طوری که پیش تر عنوان شد؛ این روزها به دلیل محدویت دسترسی و یا عرضه محدود تیرآهن ۱۴ در بازار؛ شاهد اختلاف قیمت حدودا کیلویی ۱۱۰۰ تا ۱۲۰۰ تومانی این کالا با سایر سایزهای هم خانواده این محصول؛ یعنی سایز ۱۶ و ۱۸ در بازار هستیم . ارزان ترین سایز تیرآهن پیشنهادی در بازار، این روزها متعلق به سایز ۱۸ با شنیده های نرخ حدودا کیلویی ۴۱۰۰ تومان و سپس تیرآهن سایز ۱۶ با نرخ حدودا ۴۲۰۰ تومان و متعاقب آن گران ترین آن مربوط می شود به سایز ۱۴ با نرخ حدودا کیلویی ۵۳۰۰ تومان.

اما نکته قابل تاملی که در خصوص تغییر استراتژی عرضه این کالا در بورس کالا دیده می شود؛ تغییر حجم عرضه های اسفند ماه تیرآهن ۱۴ اصفهان در بازار است که نسبت به معاملات صورت گرفته در بهمن ماه با مجموع حدودا ۳۵،۰۰۰ تنی، افزایش حدودا ۶۵ درصدی را نشان می دهد .

عرضه ‌های اسفندماه در تاریخ

۹۷/۱۲/۰۵ با ترکیب ۴۰ تا ۴۱ درصد تیرآهن ۱۴ ( حدود ۲۱،۵۰۰ تن سایز ۱۴) ؛

 ۹۷/۱۲/۱۲ با ترکیب ۴۰ تا ۴۱ درصدی تیرآهن ۱۴ ( حدود ۱۹،۰۰۰ تن سایز ۱۴) ؛

ترکیب ۳۸ درصدی عرضه های تاریخ ۹۷/۱۲/۲۱؛ ( حدود ۱۷،۵۰۰ تن تیر ۱۴) و نظر به تاریخ تحویل این حجم از تیرآهن ۱۴ فروخته شده ( جمعا حدود ۵۷،۰۰۰ تن) برای تحویل فروردین ماه سال آتی؛ علی رغم تلاش احتمالی خریداران بورسی در حفظ قیمت و حاشیه مارجین جذاب این کالا؛ تعدیل منفی و تخلیه حداقل قسمتی از حباب این سایز تیرآهن، دور از انتظار نخواهد بود.

نکته مورد توجه بعدی این که، در عرضه های بهمن ماه به دلیل رکود حاکم بر بازار، تیرآهن ۱۴ با ضرایب ۵ الی حداکثر ۲۰ درصدی؛ نسبت به حجم کل سبد؛ به دلیل اختلاف قیمت جذاب آن در بازار خارج از بورس کالا نسبت به بورس؛ در واقع چاشنی و محرک تقاضا برای سبدهای مخلوط ذوب آهن اصفهان بود؛ در حالی که در عرضه های اسفندماه، این ضریب تا حد ۳۸ تا ۴۱ درصد افزایش پیدا کرده است.

5/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری