1/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

ادامه بازارسازی ها بدون حمایت تقاضا آیا ادامه خواهد یافت ؟

منشا آخرین موج افزایشی اواخر هفته گذشته متاثر از حوزه نورد برای محصولاتی از جمله قیمت تیرآهن و میلگرد؛ به نوعی حرکت حساب شده و تحریک بازار از سمت شبه دولتی ها و به نوعی تلاش برای فرار رو به جلو به منظور حفظ سطوح کنونی قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت تیرآهن و میلگرد؛ مقابله با جو منفی و جلوگیری از شروع ریزش احتمالی قیمت ‌های بازار بود، به طوری که بنا بر ارقام و محاسبات صورت گرفته، حباب مارجین حوزه نورد را افزایش داد.

میزان پایداری این موج اخیر به دلیل نشانه های کاملا مشهود ساختگی بودن آن در لایه های بالاتر، به مراتب از تزلزل نسبتا بیشتری نسبت به بازار سازی های قبلی برخوردار بوده و کاملا وابسته به ادامه استقبال  “تقاضا” ی انباری لایه های پایینی و همکاری حوزه “شمش القایی” در حفظ سطوح فعلی قیمت ها دارد؛ چراکه این روزها، اشباع و بی میلی تقاضای کاذب بعد از حدود یک ماه اشتهای سیری ناپذیر نقدینگی؛ مشهود تر از گذشته دیده می شود.

سقف روانی بازار چقدر است

به گزارش پیک فلز از دو هفته پیش متذکر شدیم که با شرایط اقتصادی حال حاضر، دو ماه بحرانی تیر و مرداد را در پیش رو داریم. دلایل بروز این بحران را هم قبلا بررسی کردیم. اکنون کلیه فعالان اقتصادی کوچک و بزرگ تقریبا مطمئن شده اند که خبری از دلار ۴۲۰۰ تومانی در اقتصاد ایران نیست.

در چند هفته اخیر خبرهای بسیاری در مورد رانت ایجاد شده توسط سیاست ارزی جدید دولت شنیده اید. در حال حاضر اکثر فعالان بخش های مختلف اقتصادی به یک باور کلی رسیده اند. که اگر دولت محترم ظرف چند روز آینده وضعیت تزریق ارز را اصلاح نکند متغیرهای اقتصادی کانال های جدیدی را تجربه می کنند.

به عبارتی تا چند روز آینده و با هجوم سیل جدید نقدینگی، اگر خبر دلار ده هزار تومانی و سکه سه ملیونی و میلگرد سه هزار و پانصدی (البته به غیر از میلگردهای ذوبی که اکنون این مرز را هم رد کرده است) را شنیدید تعجب نکنید.

همچنین متاسفانه ، روند حوزه قراضه  فولادی ایران نه تنها در اولین روزهای فصل تابستان ثبات نیافته بلکه شنیده ها حکایت از ادامه روند صعودی این بخش دارد میزان افزایش نرخ در روز گذشته و نخستین روز کاری تابستان نسبت به آخرین روز معاملاتی هفته قبل ، رشد 30 تا 45 تومانی در برخی مبادی داشته است.

قیمت تیرآهن اصفهان

تا این لحظه و بنا بر رایزنی ‌های صورت گرفته با برخی از مبادی فروش :

تقریبا از روز چهارشنبه هفته گذشته، تقاضا و آدرس های انباری به طور قابل ملاحظه ای کاهش پیدا کرده، به طوری که از هیجانی که طی یک ماه گذشته در بازار فولاد و حوزه مقاطع طویل فولادی و قیمت تیرآهن و میلگرد دیده می شد؛ طی 2 روز آخر هفته گذشته و روز گذشته تا این لحظه خبری نبوده است؛ اکثر فعالان زنجیره توزیع فولاد از روز چهارشنبه بیشتر نقش تماشاگر را ایفا می نمایند؛

روز گذشته هم ظاهرا دستور کار زنجیره‌ تامین  فولاد حوزه مقاطع طویل فولادی در اکثر مبادی، افزایش 30 تومانی قیمت تیرآهن و میلگرد بدون در نظر گرفتن وضعیت تقاضا است.

شرایط انبارهای میانی هم بنا بر آنچه که رایزنی ‌ها و رصدهای صورت گرفته حکایت می کند؛ اشباع تقریبی موجودی انبارها و محدود شدن فعالیت این مبادی تنها به جایگزینی کالای احتمالی فروخته شده در سمت تقاضای واقعی حوزه مصرف به خرید جدید است؛ در واقع طی یک ماه اخیر عمده نقدینگی های حوزه فولاد به کالا تبدیل شده و فعلا خبری از پول نقد در کیسه این حوزه نیست مگر تقاضای مصرف پا پیش بگذارد…

تزریق التهاب به بازار از سمت عرضه برخلاف تقاضا

با وجود این که اواخر هفته گذشته با کمی کاهش قیمت‌ در بازار خودرو؛ مشتریان این حوزه کمی به تعدیل قیمت ها امیدوار شدند؛ التهاب بازار سکه و طلا و ارز اما متاسفانه تمامی نداشته و امروز هم روند این دو حوزه در پشت پرده و در بازار غیر رسمی تا این لحظه ادامه دار شنیده شد…

به طور کلی می توان گفت متاسفانه بازار مجددا وارد فاز افسارگسیخته گردیده است و افزایش قیمت در تمامی حوزه ها از جمله قیمت تیرآهن و میلگرد مشاهده می گردد.

سمت عرضه مشغول تزریق التهاب به بازار است؛

اما …

سمت تقاضا همان طوری که روز گذشته عنوان شد و مجددا تاکید می شود؛  وجه نقدی در کار نیست که این التهابات را حتی اگر بخواهد هم اجابت نماید…

شرایط کلی بازار در روز گذشته:

فعلا تزریق التهاب از سمت عرضه و نظاره تقاضای غیر ضروری پایین دستی و مصرف کننده واقعی هم با حجم حداقلی مات و مبهوت و مستاصل در تصمیم ‌گیری سخت که بخرد یا صبر کند …

1/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0