0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

کاهش ورودی ارز و افزایش تقاضا

همان طور که می دانید در چند روز پیش رو به علت تعطیلات ژانویه و کاهش ورودی ارز و افزایش تقاضا نوسانات افزایشی قیمت ارز و به تبع آن مسکوکات طبیعی است. در صورت ادامه احتمالی رشد قیمت دلار در چند روز آینده و پس از ایام تعطیلات سال نو میلادی می توان به یک پالس مثبت اشاره کرد: رونق مجدد صادرات آهن آلات با افزایش نرخ ارز. البته شاید بخشی از علت افزایش؛ تعطیلات سال نو و کاهش ورود ارز از کانال های خارجی به علت تعطیلی صرافی های کشورهای مجاور و به خصوص (امارات) باشد. رفتار بانک مرکزی در چند روز آینده و پس از تعطیلات واقعیات را مشخص می کند.

ولی به طور کلی با توجه به ادامه روند افزایشی بازار ارز، بازار مقاطع هفته جاری سرد و بی تفاوت به این قضیه مسیر کاهشی را طی کرد به نحوی که در برخی مبادی تخفیف ها تا مرز ۱۰۰ تومان هم پیش رفت. محصولات ذوبی هم فارغ از این ماجرا نبودند و کاهش بین ۳۰ الی ۵۰ تومان را تجربه کردند. به نحوی که قیمت تیرآهن 14 که تا ۴۹۵۰ پیش روی کرده بود روز گذشته به کانال ۴۸۵۰ تومان بازگشت.

قیمت تیرآهن

بازار میلگرد در روند کاهشی اخیر متاسفانه در تعداد معدودی از مبادی از شفافیت خارج شده و لذا اعلام شنیده های کف قیمت؛ مقداری در این بازار حساسیت زا مشکل ساز شده است. قیمت ها موردی و زیر فروشی ها این روزها از رواج بیشتری برخوردار است و این یکی از خصوصیت های بارز رکود فرسایشی است. شنیده های ما عموما از بنکداران باسابقه و شناخته شده هستند اما متاسفانه به نظر می رسد که برخی این قیمت ها ممکن است سرآغاز کدورت بین چند عرضه کننده شود. لذا کمتر زمانی بازار را این شکلی دیده بودیم و این بسیار وضعیت نامطلوبی است.

سعی می شود که یک حد واسط بین آن ها اطلاع رسانی شود ولی در هر صورت در وضعیتی قرار داریم که اکنون به نظر می رسد تقاضای نایاب بازار آهن آلات این روزها از آپشن های زیادی برای حق انتخاب برخوردار باشد. صرف نظر از کاهش یا افزایش قیمت آهن آلات ؛ امید به بهبودی تقاضای مصرفی و خارج شدن بازار از فشار روانی موجود وجود دارد.

نیاز به برنامه جامع در بازار فولاد

همان طور که از اول هفته احساس می شد بازار آهن آلات این هفته هم شاهد روند کاهشی بود. معضل بزرگ و اصلی این روزهای بازار فولاد، فزونی فاصله دار حجم تولید و عرضه (به خصوص در رسته میلگرد) نسبت به تقاضای موجود در بازار است. متاسفانه پس از بسته شدن نسبی تنها مقصد صادراتی آهن آلات ایران (عراق) به دلیل افزایش قیمت ریال در مقابل دینار، این مشکلات جدی شد.

اخبار حکایت از آن دارد که فولاد سازان ترک هم بیکار ننشسته اند و با وجود کاهش حجم تقاضا در ترکیه، قیمت های صادراتی به مقصد عراق را به  حد معنی داری کاسته اند. به حدی که میلگرد صادراتی ایران در عدد ۳۳۰ دلار هم خریدار ندارد. وزارت صمت هم تا این لحظه راه حل کاربردی برای این قضیه پیشنهاد نداده است.

مشکل جدید : کند شدن روند بارگیری ها

شنیدیم که از هفته گذشته؛ به سبب سخت گیری هایی که در صدور بارنامه ها در خصوص الزام به درج کد ملی و کدپستی صورت گرفته است؛ عملا تحویل کالای خریداری شده با مشکلاتی مواجه گردیده است و به اصطلاح برخی از بارهای خریداری شده زمین گیر شده اند.

این موضوع بار منفی بسیار بدی را برای برخی از تولیدکنندگان حوزه مقاطع طویل فولادی اعم از تیرآهن و میلگرد به همراه خواهد آورد؛ به طوری که از جذابیت سفته بازی حوزه فولاد و به خصوص محصول نهایی مقاطع طویل فولادی، به طور قابل ملاحظه ای خواهد شد. لذا همان طوری که پیش تر شنیدیم به نظر می رسد که روزهای سختی پیش روی فعالان حوزه آهن آلات در همه سطوح باشد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری