0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

کف قیمت ها کجاست ؟

این روزها به کرّات سوال می شود که کف قیمت آهن آلات کجاست و بالاخره این روند کاهشی کجا متوقف خواهد شد ؟ واقعیت موضوع این است که اولا همان طوری که شما بزرگواران خود بهتر می دانید، اقتصاد ایران به دلایل متعدد از جمله تاثیر مستقیم مسائل مرتبط با تحریم ها؛ متاسفانه قابل پیش بینی نیست یا حداقل دورنمای میان مدت آن را در حال حاضر نمی توان پیش بینی نمود؛ و اتفاقا این موضوع بزرگ ترین معضل برای حوزه های صنعت؛ سرمایه و تولید بوده و بیشترین خسران را متوجه این حوزه ها نموده است؛ چرا که سرمایه به دنبال بستری امن می گردد؛ تولید و صنعت هم دورنمای بلند مدت می خواهد. متاسفانه هیچ کدام از این شرایط تا به امروز آن طور که باید مهیا نشده است یا شرایط اجازه نداده است.

به گفته گزارشگر فولاد در حال حاضر تنها متغیرهای مشخص برای ما به عنوان مبنایی برای تشخیص مارجین تولید محصولات فولادی نرخ  “قراضه آهن ” و ” وضعیت تقاضاست “

تقاضای داخلی که این روزها تکلیفش معلوم است و هیچ روزنه امیدبخشی در خصوص تصمیمات دولتی در مورد این حوزه از قبیل افزایش بودجه و طرح های عمرانی تا این لحظه نشنیده ایم؛ کما این که بنا بر برخی گزارشات منتشر شده طی سال جاری با کاهش سرانه مصرف آهن آلات هم مواجه هستیم.

اکنون فرض این که به کف نرخ بازار برسیم؛ چند صباحی ممکن است شاهد هجوم تقاضاهای پشت صفی باشیم که منتظر نرخ کف برای خرید بوده‌ اند و دیگر هیچ، روز همان و شرایط همان

واقعیت این است که بازار آهن آلات ؛ بازاری مناسب برای سفته بازی نبوده و نیست چرا که روشن است با مازاد بر نیاز تقریبا ۲.۵ الی ۳ برابری تولید داخلی مقاطع طویل فولادی در شرایط  فعلی تحریم مواجه هستیم ( البته ورق کلاف گرم B از این موضوع مستثنی است ).

قراضه آهن هم همان طوری که دیده می شود طی آذر ماه ریزش سنگینی داشته است؛ به طوری که تا روز پنجشنبه برخی شنیده های از این حوزه برای بهترین نوع آن به طور متوسط از نرخ حدود ۲۲۰۰ تومان توام با ۷۵۰ تومان کاهش تنها طی ۲۰ روز اخیر حکایت نموده است و این درحالی است که این روند کاهشی همچنان که دیده می شود در برخی از این مبادی همچنان ادامه دارد.

قیمت آهن آلات

وضعیت و تکلیف مقاطع طویل فولادی تقریبا در حال حاضر مشخص است؛ از آن جایی که حباب دلار بالاخره تخلیه شد و به طوری که دیده می شود بازارساز ارز ظاهرا تسلیم یا مغلوب سیاست های کنترلی دولت شده است. از طرفی هم شاهد هستیم که حوزه قراضه آهن هم فروریخته و تا این لحظه به کف ۲۲۰۰ رسیده کما این که نوع های نسبتا کم کیفیت تر آن حتی تا مرز ۱۶۰۰ الی ۱۷۰۰ تومان هم معامله می شود.

از این رو فرض بر این که نرخ موثر قراضه آهن را در کف ۲۰۰۰ تومان ببینیم؛ با توجه به مارجین تقریبی ۱۰۰۰ الی ۱۲۰۰ تومانی متعادلی که مبنای شاخص کشف شده مجموع فولادساز و نورد بنا بر تجربه و تحلیل از حوزه خصوصی بوده است؛ لذا انتظار شاخص میلگرد آجدار در بازار داخلی و در محدوده ۳۰۰۰ تا ۳۴۰۰ تومان؛ انتظاری معقول و متعادل در بازار کنونی خواهد بود .

در این میان؛ به نظر می رسد که با بازگشت و عقب ‌نشینی قیمت آهن آلات ؛ فولادسازان بزرگ و خصولتی بیشترین ضرر از مارجین جذاب پیش از این خود را متحمل خواهند شد؛ چرا که روشن است در روند تلاطمات دلاری حاشیه بازار، و در حالی که بخش خصوصی یا تولیدکنندگان کوچک تری که با قیمت های نجومی قراضه آهن دست و پنجه نرم می کردند؛ تولیدکنندگان بزرگ عمدتا خصولتی با مصرف آهن اسفنجی با نرخ کنترل شده دولتی، از مارجین های به مراتب جذاب تری نسبت به بخش خصوصی برخوردار بودند.

وضعیت انحصاری عرضه ورق کلاف گرم نازک در بازار داخلی اما شرایط را برای زنجیره تولید و تامین این کالا متفاوت از بقیه محصولات آهن آلات تبیین نموده است. به طوری که آینده این بازار تا مادامی که روزنه ای عملیاتی در خصوص خروج از انحصار عرضه این کالا پدیدار نشود به همین صورت خواهد بود؛ تجربه نشان داد که روند دستوری نرخ در شش ماهه ابتدایی سال تنها موجب انتقال رانت از جیب تولیدکننده سطح اول به سطح دوم شد و منفعتی آن طور که باید نصیب مصرف کننده نهایی نگردید.

این معضل در وهله اول به خود دولت بر می گردد؛ چرا که به جای این که همزمان با شعار افزایش ظرفیت های تولید داخلی به خلاء های موجود توجه نموده و به فکر احداث یا تجهیز حداقل یک مجموعه قابل اتکاء تولیدی ورق کلاف گرم به منظور رفع کمبودهای داخلی باشد؛ تنها در یک بُعد توسعه تولید محصولات نیمه ساخته شده تخت گاز پیش رفته است .

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری