0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

کلاف سردر گم ‌نقدینگی:

در کنار نوسانات شدید بازار فولاد که حتی به افزایش قیمت تیرآهن و مقاطع فولادی دیگر نیز رسیده است در چند روز گذشته شاهد حرکت موج جدید نقدینگی به سبب سر رسید شدن حجم زیادی از سپرده های یک ساله سال ۹۶ و خروج آن ها از بانک بوده ایم. قطعا اولین هدف این نقدینگی بازار بدون دردسر و بدون مالیات سکه و طلای آب شده است. دیروز دو خبر حاشیه ساز تعطیلی بازار آتی و احتمال تصویب طرح ممنوعیت واگذاری سکه هم بار هیجانی قضیه را مضاعف کرد. اینکه واقعا این تصمیمات خرق الساعه در کجا گرفته می شود بماند.

ولی نکته اصلی هدف بعدی سونامی نقدینگی است.

آیا افزایش سود بانکی محتمل است؟

قطعا دولتی ها هم به این نتیجه رسیده اند که این گزینه ، ورود به یک دور تسلسل باطل و چاپ حداقل سالانه بیست درصد اسکناس بی پشتوانه و افزایش حداقل بیست درصد بر حجم نقدینگی در پایان سال است. یعنی احتمالا رقمی نزدیک به دو هزار میلیارد نقدینگی در مرداد ۹۸ و نزدیک شدن به شرایط ونزوئلایی

راه دوم: پرداخت هزینه پول از جیب مردم

راه حل ساده تر که در یک سال اخیر شاهد آن هستیم. پرداخت هزینه تورم از جیب مردم است.

تجربه سه مرحله افزایشی در یک سال اخیر نشان می دهد در هر مرحله افزایش قیمت که در حوزه فولاد اکنون به قیمت تیرآهن نیز رسیده است دولت جهت کنترل بازار وارد عمل شده و محصولاتی که کمیاب و گران شده به صورت رسمی و با قیمت های تا دو برابر در بازار به فروش می رساند. فروش میلیاردها دلار سکه و ارز دولتی و خودرو ثبت نامی و‌.‌‌… با قیمت های چهار لا پهنا، شاهد این مدعا است. (به عنوان نمونه پراید بیست میلیونی یک ماه قبل این هفته به قیمت بالای سی میلیون و به صورت پیش فروش عرضه می شود. )

قیمت تیرآهن

پس از هر مرحله افزایش هم بانک مرکزی در یک حرکت دفعی ، در نقش منجی بازار ارز ظاهر شده و نرخ ارز جدیدی به بازار معرفی کرده قائله را ختم به خیر می کند. از ۳۸۰۰ به ۴۲۰۰ و سپس به نرخ نیما و پس از آن نرخ سنا و الی آخر و این یعنی یک معامله دو سر سود.

جماعت پول به دست هم خوشحال از اینکه نقدینگی خود را تبدیل به سرمایه کرده اند تا از تورم عقب نمانند . غافل از کلاه گشادی که ناخواسته بر سرشان می رود. هر سال در جا می زنند و شاید پس رفت هم می کنند. چون به واقع  در حال پس دادن سود بانکی هستند که سال ها از محل سپرده ها دریافت کرده اند.

به همین راحتی

بازار فولاد هم از نابسامانی اخیر بی نصیب نمانده

قطعا بازار فولاد هم از نوسان فعلی بی نصیب نخواهد بود. چه طرح تنطیم بازار فولاد باشد و چه نباشد. هر چند ممکن است شیب افزایش قیمت محصولات فولادی اعم از قیمت لوله و پروفیل منطبق بر منحنی سکه و دلار نباشد. به نظر می رسد با افزایش شیب تورم ، فاصله قیمتی در بورس کالا (فولاد با قیمت تنظیم شده) و بازار آزاد به شدت افزایش خواهد یافت. و به تبع آن مشکلات ناشی از رانت ایجاد شده بیشتر و احتمالا راه افتادن مجدد گشت های بازرسی و….

قطعا با شرایط پیش رو اصرار بر ادامه طرح شکست خورده و دستوری تنظیم بازار (بدون عرضه آسان و گسترده در بورس) و ادامه فشار سازمان تعزیرات و بازرسی ، فعالان خرد (و نه فعالان درشت که سری در سرها دارند) این بازار را که از سفره رانت ایجاد شده بی نصیبند را به سوی دلالی  و بازارهای کاذب دیگر خواهد کشاند.

 سناریوی تکراری بازار ارز:

بنا به تجارب کسب شده در یک سال گذشته، احتمالا در چند روز آینده شاهد این سناریو خواهیم بود؛

۱- مسئولین بانک مرکزی و وزیر مربوطه از افزایش قیمت ارز و سکه و طلا مطلع می شوند و به این افزایش واکنش نشان داده و شدیدا آن را محکوم می کنند.

۲- در ارزیابی ریشه های این افزایش در میزگردهای صدا و سیما دلایل متقنی مثل ؛ تحریم ، افزایش نقدینگی ، جو روانی ،aftf ،خشکسالی ، عربستان سعودی ، و… ارائه می دهند.

۳- پس از چند روز یک بسته ارزی جدید با قیمت جدید و شرایط جدید احتمالا در محدود ۱۵هزار تومان ارائه می دهند. و بدین گونه بازار ارز یک هفته آرام می شود.

بازار آشفته تیرآهن :

امروز در بازار قیمت تیرآهن ۱۴ اصفهان تا ۵۵۰۰ تومان معامله شد و قیمت تیرآهن  16 و 18 تا حدود ۴۵۰۰ تومان قیمت خورد. اینکه مقصر وضعیت موجود چه کسی است هیچ کس پاسخگو نیست. ظاهرا از یک سو به علت مشکلات مربوط به اداره تعزیرات و بازرسی تیرآهن های شرکت پویش بازرگان به بازار عرضه نمی شود. و از سوی دیگر در یک ماه گذشته حتی یک گرم تیرآهن با قیمت های ادعایی وزارت صمت به بازار عرضه نشده است.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری