0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

روزهای طلایی برای خرید آهن آلات

همان طور که در روزهای پایانی هفته گذشته در مطلب کوتاهی متذکر شدیم، روزهای انتهایی برج و بازار کم نوسان فرصت طلایی برای خرید است. به نظر می رسد، که روند بازار از روز پنج شنبه معکوس شده و در هفته جاری شاهد افزایش قیمت خصوصا در بخش قیمت پروفیل و قیمت ناودانی نبشی باشیم. شاهد مدعی این است که از بعد از ظهر روز چهارشنبه شاهد افزایش قیمت شمش القایی در اکثر مبادی بودیم. البته عرضه شمش روز یکشنبه بورس کالا هم از نکات مهم و تعیین کننده سمت و سوی بازار هفته جاری به حساب می آید. چنانچه این عرضه در حجم زیاد و قیمت قبلی یعنی ۲۳۴۰۰ و همان تحویل دو ماه انجام شود شاهد سکون و یا عقب گرد قیمت ها حتی در بخش قیمت پروفیل قوطی خواهیم بود.

و چنانچه این عرضه در تناژ پایین (زیر ده هزار تن ) و یا با قیمت پایه بیشتر و یا مدت زمان تحویل بیش از دو ماه انجام شود شاهد رشد مجدد قیمت ها خواهیم بود. البته با توجه حال و هوای بازار احتمال گزینه دوم قوی تری دارد.

عاقبت بخشنامه اعلامی سازمان حمایت از مصرف کننده

طبق پیش بینی های صورت گرفته از طریق فعالان بازار که پیشتر عرض کردیم بخشنامه اعلامی سازمان حمایت از مصرف کننده مبنی بر تعیین سقف قیمت میلگرد و تیرآهن در خرده فروشی ( به قیمت ۳۴۵۰ ) غیر کارشناسی بوده و قابلیت  اجرا ندارد در همین زمینه انجمن تولیدکنندگان فولاد طی نامه ای به وزارت صمت مخالفت خود را نسبت به این بخشنامه اعلام و طی نامه ای خواستار اصلاحاتی به بخشنامه مذکور شدند.

به گفته گزارشگر فولاد طی تماس های متعدد تلفنی؛ برخی از آهن فروشی ها در روزهای پایانی هفته گذشته اعلام کرده اند که با توجه با صدور بخشنامه اخیر مبنی بر قیمت میلگرد آجدار خرده فروشی 3450 تومانی؛ متأسفانه به دلیل عدم پیگیری برخی از مسئولان اتحادیه ها و ابراز بی تفاوتی آنها؛ این دستورالعمل به آن ها منعکس شده؛ به طوری که محدودیت به وجود آمده و ترس از برخورد؛ کاسبی آن ها را متوقف نموده و درخواست راهکار دارند.

قیمت پروفیل قوطی

حل این موضوع در حال حاضر نیاز به دلسوزی مدیران اتحادیه ها و همکاری مسئولان استانی وزارت صنعت، معدن و تجارت با آن ها دارد. پیشنهاد می شود ابتدا چندین فاکتور مستند رسمی همکاران آهن فروشی هر استان همراه با بارنامه های آن توسط مدیران اتحادیه جمع آوری و سپس طی یک نامه با ذکر توضیحات؛ مراتب از طریق دفاتر استانی وزارت صمت به دفتر مرکزی واقع در پایتخت اعلام؛ و غیر عملیاتی بودن این دستورالعمل منعکس گردد.

رصد کلی بازار مواد اولیه روزهای پایانی هفته گذشته

همچنین رصد بازار شمش در روزهای پایانی هفته گذشته نشان از کمی کاهش قیمت نسبت به روزهای قبل داشته اما فاصله قیمت ها در 2 بخش القایی و قوسی به حدود نزدیک 200 تومان رسیده به طوری که شمش القایی بدون فاکتور بین قیمت 2900 تا 2930 تومان پیشنهاد می شود و شمش القایی با فاکتور رسمی از 2955 تا 3040 تومان ، در همین حال شمش قوسی تمایل چندانی به کاهش قیمت از خود نشان نمی دهد و فعلا بین 3070 تا 3100 تومان اعلام قیمت می کنند که البته از گستردگی عرضه نیز برخوردار نیست. این روند نیز در هفته جاری می تواند بر قیمت پروفیل قوطی و میلگرد و سایر مقاطع فولادی در بازار داخلی تاثیرگذار باشد.

برخی نیز از تداوم ثبات قیمت ‌ها در بازار فولاد از جمله قیمت پروفیل قوطی در روزهای پایانی هفته سخن گفته اند به طوری که در معاملات روز چهارشنبه ۲۷ تیرماه هفته گذشته، شمش و مقاطع فولاد همچنان از سوی خصوصی ‌ها بدون نوسان قیمت در بازار غیر ‌رسمی عرضه شدند.

در این روزهایی که برقراری آرامش و ثبات در بازار فولاد مهم ترین فاکتور می باشد اما متاسفانه برخی از واسطه های سود جو بی دلیل منطقی ( شاید به دلیل تبانی با برخی تولید کنندگان ) روزی فاز کاهشی به خود می گیرند و روزی افزایش که امیدواریم از این رفتار غیر منطقی دست بردارند و اجازه دهند بازار به ثبات و آرامش برسد. یادمان باشد تنها راه اجازه ورود تقاضای مصرف کننده به بازار ثبات قیمت محصولات فولادی ( اعم از قیمت پروفیل و میلگرد و تیرآهن) می باشد و لا غیر .

[vc_row][vc_column][vc_message message_box_style=”outline” message_box_color=”pink” icon_fontawesome=”fa fa-download”]

مشاهده نسخه pdf مقاله : فرصت طلایی برای خرید آهن آلات

[/vc_message][/vc_column][/vc_row]

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری