0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

نگاهی به بازار بورس در هفته جاری و پیش بینی بازار آتی

میانگین قیمت میلگرد آجدار بازار خارج از بورس در روزهای پایانی هفته در محدوده 4385 تومان رصد شد که با توجه به قیمت میلگرد نیشابور و اصفهان حدود 3850 تا 3910 تومان؛ فعلا فاصله قیمتی حدود 470 تا 530 تومانی دیده می شود که در جای خود قابل تامل است. این موضوع نشان می ‌دهد که این دو نرخ آرام آرام و به تدریج و سرانجام در یک نقطه با هم به تلاقی خواهند رسید؛ که این نقطه تلاقی احتمالا در بالای خط 4000 تومانی شکل خواهد گرفت. فاز بعدی این سناریو؛ توجه به افزایش تدریجی نرخ پایه بورس و سقف رقابت باز است که بعد از گذشت یک بازه زمانی معین و پس از تلاقی نرخ بورس با بازار؛ در صورت وجود و ادامه تقاضای پشت صف بورس کالا؛ بازار به تدریج تغییر مسیر داده و به عنوان تابعی از نرخ های کشف شده بورس کالا به تدریج صعودی خواهد شد.

میانگین قیمت میلگرد آجدار و قیمت تیرآهن معامله شده روز دوشنبه در بورس کالا

با احتساب مالیات ارزش افزوده و کارمزد کارگزاری

قیمت میلگرد پرشین فولاد : 35178 ریال

35178 + 9.5 % ~= 38500 Rls/Kg

قیمت میلگرد فولاد خراسان : 35691 ریال

35691 + 9.5 % ~= 39100 Rls/Kg

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان :

35106 + 9.5 % ~= 38450 Rls/Kg

قیمت تیرآهن اصفهان :

33352 + 9.5 % ~= 36500 Rls/Kg

قیمت میلگرد

نکته قابل تامل در عرضه های بورس هفته جاری

موضوع بعدی بحث چگونگی تقاضای بورس کالا است که با این وضعیت موجود و بلاتکلیفی در خصوص سامانه بهین یاب؛ شرکت های اقماری خصولتی ‌ها به راحتی می توانند در سمت خریدار و در نقش تقاضای کاذب ایفای نقش نمایند که این موضوع متاسفانه در بلند مدت میدان را به نفع عرضه کنندگان بزرگ تعییر جهت خواهد داد که در نهایت این نمایندگان فروش و توزیع زیر مجموعه این شرکت های خصولتی هستند که در خلاء قانون و با بهره ‌گیری از امتیاز سقف باز رقابتی و تقاضای حداکثری می توانند سکان هدایت سطوح قیمت روز میلگرد در بازار و سایر محصولات را به دست گرفته و موازنه بازار را به هم بزنند.

اما لازمه این کار انبار سازی یا ورود به بحث مجدد احتکار اما این بار به طور مشخص توسط زیر مجموعه ها خواهد بود؛ که در واقع در راستای دستیابی به همین هدف، زمزمه درخواست رفع کنترل و نظارت بر انبارها در این روزها هم به احتمال زیاد در راستای تحقق همین هدف باشد.

گزارش بازار بورس پس از حذف سقف رقابت

گزارش تحليلي شهر فولاد از معاملات بورس کالا و قیمت های بازار محصولات فولادی خصوصا قیمت میلگرد و تیرآهن پس از حذف سقف رقابت

نتیجه معامله هفته جاری محصولات فولادی همان طور که در گزارش های قبلی تأکید شده بود یک بار دیگر تأکیدی بود بر ضرورت احترام به قواعد اقتصادی و نشان داد که علی رغم جوسازی های گسترده و القای خطر فوران قیمت میلگرد و سایر مقاطع فولادی با برداشتن سقف رقابت و آزاد سازی قیمت ها در بورس کالا، نه تنها به آتش افزایش قیمت ها دامن زده نشد بلکه بازار و قیمت ها به مثابه دو روی یک سکه تعادل خود را باز یافتند.

با از بین رفتن بستر رانت گسترده، تقاضاهای کاذب نیز از بازار خارج شد و پایبندی به نظام معاملاتی صحیح و کشف قیمت مبتنی بر عرضه و تقاضا ، آن هم فقط طی سه روز به نتایجی قابل قبول و کاملا مخالف آنچه کانال های خبری وابسته و مدعی حمایت از مصرف کننده منجر شد.

اما چگونه؟!

طی عرضه های 24 شهریور در سقف قیمت معامله، شاهد رشد 30 تا 40 درصدی قیمت محصولات نهایی و بیش از 50 درصدی قیمت شمش نسبت به قیمت پایه عرضه بوده ایم ( البته میانگین قیمت در مورد محصولات نهایی بین 20 تا 40 درصد و در خصوص شمش حدود 43 درصد افزایش داشته است) اما در همان روز قیمت ها در بازار نیز کاهش یافت تا به تدریج شاهد کاهش فاصله بزرگ بین قیمت ها در  بورس کالا و بازار باشیم.

نکته قابل توجه این که علی رغم افزایش قیمت پایه در عرضه های امروز در مقایسه با عرضه 24 شهریور ( که مطابق آخرین دستورالعمل وزارت صمت انجام شده است)، همان طور که کارشناسان پیش بینی کرده بودند، با کمتر شدن درخواست های هیجانی در بورس کالا ،  قیمت های سقف معامله هفته جاری در مقایسه با عرضه های قبلی در سطحی بین 3 تا 8 درصد پایین تر تثبیت شد که این نیز گواهی است بر صحت پیش بینی کارشناسان در خصوص نتایج حذف قیمت گذاری دستوری از بورس کالا و خروج نقدینگی های سرگردان سفته بازان از بازار فولاد، ضمن این که طبق بررسی میدانی، هفته جاری قیمت ها در بازار نیز روندی کاهشی داشته و پیش بینی می شود با ادامه عرضه ها طی روزهای آتی به تدریج حباب قیمتی فولاد نیز تخلیه شده و تعادل به بازار فولاد بازگردد. باید دید بازار فولاد پس از پایان تعطیلات چه روندی را در پیش خواهد گرفت.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری