0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

روزهای سخت پیش رو در بازار فولاد ؟

 بر اساس ارزیابی شرایط اقتصادی و مطالعات انجام شده و بررسی مدل های اقتصادی مختصر مفید در دو ماه پیش رو شاهد بسیاری ( و نه همه آن) از اتفاقات زیر در حوزه آهن آلات ( قیمت تیرآهن و میلگرد و …) و سایر حوزه ها خواهید بود؛ به علت شرایط وخیم اقتصادی اعم از آهن آلات و سایر حوزه ها و کاهش قدرت خرید مردم به یک سوم، تقاضا برای دلار کاهش خواهد یافت. در روزهای انتهایی سال فشار در مورد تهیه ارزاق عمومی برای قشر حقوق بگیر افزایش خواهد یافت و بسیاری از نیازهای غیر ضروری خود را از سبد خرید حذف خواهند کرد. به سبب کاهش قدرت خرید حدود دو سوم از کسب و کارهای سنتی و رقابت ناپذیر از چرخه رقابت حذف خواهند شد. به همین میزان از صنایع (غیر خوراکی) و خصوصی که بر پایه تکنولوژی کهنه  و هزینه بر مشغول فعالیتند از چرخه تولید حذف خواهند شد.

از همین امروز با برنامه ریزی و کاهش هزینه ها و جستجوی بازارهای هدف جدید سعی کنید جزو دو دسته فوق نباشید‌. بازار آهن آلات و قیمت محصولات فولادی اعم از قیمت تیرآهن و میلگرد هم از قاعده فوق مثتنی نیست. صنایع نوردی کوچک با هزینه بالا در خطر حذف هستند و به همین نسبت بسیاری از خرده فروشان سنتی، به سبب آنکه عمده تولید آهن آلات ایران مربوط به دولتی ها و خصولتی هاست و حجم صادرات به سبب تحریم ها رو به کاهش است عرضه گسترده داخلی افزایش خواهد یافت (هم چنانکه شاهد این عرضه ها از هفته جاری هستید) و به سبب کاهش تقاضای داخلی رقابت بین فروشندگان شدیدتر خواهد بود. در این رقابت ضعیف ترها محکوم به حذف هستند.

نوسان گیری دلار از منابع درآمد خوب برای تسویه حساب بانک ها و کاهش نقدینگی موجود در دست مردم در مقایسه با روزهای ابتدای سال خواهد بود. بدین مضمون که در ابتدای سال چهار میلیون تومان ابتدای سال معادل هزار دلار و اکنون معادل کمتر از سیصد دلار است. با مهار قیمت دلار همه واسطه ها  و نوسان گیرها شروع به فروختن دلارهای خود و تبدیل آن به ریال خواهند شد. حجم ریالی به حدود یک سوم کاهش یافته است.

احتمالا مرز نهایی افزایش کنترل شده  قیمت ارز تا  انتهای سال بیست هزار تومان خواهد بود. افزایش بیش از این رقم اقتصاد ایران را در ورطه سقوط قرار می دهد. هرچند که شاید بعضی ها سوار بر موج احساس فراتر هم ‌بروند. پس از این مرحله و قبل از شروع تحریم های نفتی در نوامبر (آبان) به احتمال قوی FATF تصویب خواهد شد و تب دلار و سکه فروکش خواهد کرد.

قیمت تیرآهن

پیش بینی تورم در بازار مسکن

پس از کنترل نسبی قیمت ارز،

فاز بعدی احتمالا شروع تورم در بخش مسکن است.

دلال ها و سفته بازها با ناامیدی از بخش ارز به این بخش حمله ور می شوند.

بانک ها با استفاده از فرصت ایجاد شده بخش زیادی از املاک و مستقلات توقیف شده را که از ابتدای دولت یازدهم بلوکه شده و خریدار ندارد به چند برابر قیمت می فروشند.

بسیاری از مطالبات و معوقات بانک ها تا انتهای سال آزاد می شود. مشکل بانک ها تا انتهای سال تقریبا حل می شود.

 در حالت خوش بینانه ، چنانچه دو ماه پیش رو با همین منوال  به خوبی طی شود و اتفاق غیر مترقبه ای روی ندهد دولت می تواند با امیدواری بیشتر تا تغییر دولت در آمریکا و احتمالا روی کار آمدن جناح رقیب با همین فرمان برود. هرچند که روزهای سختی برای همه در پیش است.

همخوانی تقریبی نرخ شمش معامله شده رقابتی فولاد خوزستان با شاخص نرخ متوسط حوزه میلگرد آجدار :

روز گذشته میانگین قیمت میلگرد آجدار حدود 4530 تومان با VAT یا حدودا 4160 تومان بدون مالیات ارزش افزوده دیده شد.

با توجه به مارجین حدودا 600 تومانی حوزه نورد میلگرد آجدار طی دو ماه اخیر و تحویل 1 ماهه یا تاریخ تحویل مهر ماه شمش فولاد خوزستان و با در نظر گرفتن عرف مدت حدودا 3 درصدی یا 100 تومانی برای این 1 ماهه؛ خواهیم داشت :

34302 + 1000 + 6000 ~= 41300 Rls/Kg

 می توان گفت که اکنون و حدودا با شاخص نرخ غیر رسمی بازار میلگرد تقریبا همخوانی دارد …

آینده نگر باشیم:

دلار از مرز ۱۴۰۰۰ تومان گذشت. منابع ارزی تحت فشار هستند. این یعنی کالای غیر اساسی دلار ۴۲۰۰ نخواهد گرفت و شاید خود کالای اساسی هم در حجم بالا نتواند ارز ۴۲۰۰ بگیرد.

برای جلوگیری از خروج سپرده بانکی، چشم انداز رشد نرخ سود را نشان می دهد که این در مرحله اول به معنای رشد هزینه مالی شرکت های وام محور و در مرحله بعدی افزایش تورم و کاهش قدرت خرید است. عمده صنعت وام محور گروه خودرو هستند، و کالای تولیدی آن ها لوکس است و کاهش قدرت خرید یعنی کاهش فروش آنها. البته سایر صنایع دارای کالای لوکس وضعیت مشابهی دارند.

پس:

۱- افزایش هزینه ناشی از افزایش نرخ دلار

۲- افزایش هزینه مالی ناشی از افزایش نرخ سود

۳- کاهش فروش مقداری ناشی از کاهش قدرت خرید

اما بورس کاملا از تحلیل خارج شده است، زمان مشخص می کند تحلیل بنیادی دقیقا منظورش چه چیزی است (سود اعلامی شرکت ها در گزارشات میان دوره و پایان سال).

حداقل الان زمان، زمان مناسبی نیست که برخی صنایع را به دید تکنیکال خرید چون هر آن امکان یک گزارش بسیار بد وجود خواهد داشت.

شرکت های صادراتی ریسک فروش مقداری ناشی از تحریم دارند که بر کسی پوشیده نیست. اما در کنار این ریسک باید یکسری مزیت ها را لحاظ کرد:

۱- نداشتن هزینه مالی بالا

۲- مزیت نرخ دلار صعودی که هم باعث جبران فروش مقداری می شود هم کاهش نرخ های جهانی را جبران می کند علاوه بر این در صنایع پتروشیمی و زنجیره آهن آلات نرخ های جهانی صعودی هستند.

حالا بخواهیم نتیجه گیری کنیم با این وضعیت فعلی اقتصاد یکسری صنایع آهن آلات و دیگر صنایع بد هستند و یکسری صنایع دیگر بدتر.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری