3.4/5
5رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

دلایل افت بازارها چیست؟

یک سوال مهم؛ با توجه به افزایش تنش سیاسی در هفته های اخیر و حتی احتمال درگیری نظامی در چند روز گذشته بازارها با شیب ملایم در حال کاهش است ؟ علت این کاهش را به طور خلاصه در چند مورد می توان جستجو کرد

 • کوچک شدن اقتصاد ایران و ورودی و خروجی آن به سبب شدت تحریم ها، در چنین شرایطی عملا مصرف دلار به حداقل می رسد.
 • بلوکه شدن بخشی از سرمایه مردم در کالاهای گران خرید در اوج منحنی (دلار ۱۸هزار تومانی، سکه ۵۲۰۰۰۰۰ هزار تومانی، خودروهای خارجی گران و….) که هنوز در فاز زیان هستند.
 • کاهش انتظارات تورمی مردم به سبب طولانی شدن خواب سرمایه
 • تغییر زاویه دید مردم به بازارها از حالت سرمایه ای
 • مشخص شدن میزان مصرف واقعی در بازارها به واسطه کاهش قدرت خرید (به عنوان نمونه بازار فولاد)

همه این موارد دست به دست هم داده تا میل به فروش بیش از تقاضای موثر در بازارها شود که منجر به کاهش دسته جمعی در بازارهای غیر مصرفی شده است. این روزها اکثر بازارهای کالایی به خصوص بازار آهن آلات حال و روز خوشی ندارند. در مورد علل ایجاد شرایط فعلی در بازار فولاد علاوه عوامل عمومی قبل به دو عامل تخصصی می توان پرداخت. یک عامل خارجی و یک عامل داخلی

تحلیل بازار آهن

اول: فشارهای خارجی ناشی از تحریم ها

هرچند در باب بی اثر بودن تحریم فولاد در چند ماه اخیر نقدهای بسیار خواندیم، شرایط فعلی و گزارش های میدانی در آن سوی مرزهای زمینی به خصوص عراق حاکی از آن است که تحریم صنعت فولاد بر روی خریداران خارجی مقاطع، آنقدرها هم که به نظر می رسد بی اثر نبوده است و تولیدکنندگان میلگرد ایرانی در بازار عراق در حال واگذار کردن عرضه رقابت به رقبای ترک و اوکراینی خود هستند و صد البته فشار خارجی روی دلالان و شرکت های ساختمانی و پیمانکار خارجی فعال در عراق در جهت کاهش سهم خرید از شرکت های ایرانی بی تاثیر نیست. البته شاید بتوان گفت در حوزه خام فروشی قضیه قدری فرق می کند و مشتریان ثابت سنگ آهن هنوز هم پای کار هستند.

دوم؛ سیاست های فولادی در داخل

حقیقت این است که سیاست های داخلی در حوزه فولاد، سیاست های بازگشت ارز، اجبار صادرکنندگان به عرضه هم وزن محصول صادراتی در بازار داخل، اتخاذ سیاست در قیمت گذاری پایه محصولات فولادی، عرضه های مرتب هفتگی و پر فشار به بازار داخل بدون توجه به سطح نیاز داخلی و….

همه و همه موجب اشباع بازار داخلی و بازار زدگی محصولات فولادی در بازار داخل شده است. با توجه به رکود شدید بخش ساخت و ساز کشور، ادامه روند فعلی موجب انتظار بیشتر معدود خریداران داخلی به امید کاهش بیشتر سطوح قیمت می شود و در نتیجه سطح تقاضای داخلی به صفر نزدیک می شود.

در مورد دوم به قطع یقین با برگزاری چند جلسه کارشناسی با تولیدکنندگان و توزیع کنندگان فولاد داخلی می توان به وضع آشفته بازار فولاد داخلی سر و سامان بخشید. به قطع یقین می توان گفت بزرگ ترین عامل در ایجاد شرایط فعلی را حذف واسطه ها از بخش صادرات فولاد، با دستورالعمل صادراتی اسفند سال گذشته و انحصاری کردن صادرات فولاد توسط تولید کنندگان دانست.

فراموش نکنیم، واسطه ها و شرکت های فعال تجاری صادر کننده، به مانند شریان حیاتی صنعت فولاد هستند و در شرایط تحریم نقش کاتالیزور را ایفا کرده و صادرات را تسریع می کنند. و فراموش نکنیم هر تولید کننده برتر، ترجیحا صادر کننده برتر نخواهد بود.

نظرات شما عزیزان در خصوص بازار آهن به تحلیل هرچه بهتر ما از این بازار کمک شایانی خواهد نمود. خواهشمندیم با ارائه دیدگاه خود و امتیازدهی در ادامه این خبر ما را در خدمت رسانی بهتر یاری نمایید.

3.4/5
5رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0