4.6/5
5رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

رکود مسکن و آهن زود تر از پیش بینی ها رقم خورد

همان طور که در خبر منتشر شده در تاریخ دوم شهریور ماه با عنوان «رکود مسکن در راه است» عنوان شد ، به زودی این بازار از رونق می افتد و به دوران رکود خود نزدیک می شود و این رکود به احتمال زیاد ، دورانی طولانی و خسته کننده ای در پی خواهد داشت. پیش بینی تحلیل گران زود تر از موعد به وقوع پیوست ، آن ها برای نیمه دوم سال 98 منتظر کاهش قیمت ها بودند ، اما گویا شرایط اقتصادی و قیمت ها حکایت دیگری را روایت می کنند. اولین کاهش قیمت مسکن به صورت اسمی در آمار های بازار مسکن در شهر تهران رقم خورد. آمار های رسمی نشان می دهند که در مرداد ماه سال 98 نرخ رشد قیمت مسکن کاهش یافته و قیمت مسکن در معاملات خرید آپارتمان برای اولین بار پس از آبان ماه سال 94 به زیر صفر رسیده است. این آمار بیانگر توقف افزایش قیمت های مسکن است. آمار ها و بررسی ها نشان می دهد که متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در معاملات خرید و فروش در شهر تهران در مرداد ماه سال 98 به 13 میلیون و 180 هزار تومان رسید که این میزان در ماه قبل یعنی تیر ماه 98 در حدود 13 میلیون و 600 هزار تومان بود که این موضوع خود گواه بر این مورد است که در مدت زمان یک ماه کاهش نیم میلیون تومانی را در هر متر مربع فروش آپارتمان برای شهر تهران را شاهد بودیم.
بعد از چهل و پنج ماه متوالی این اولین بار است که میزان رشد قیمت ها به صفر رسیده است و منفی شده که این نشان می دهد نرخ رشد ماهانه قیمت مسکن بعد از 45 ماه به این رقم و آمار استثنایی رسیده است. این کاهش در مرداد ماه 98 برابر با 3 درصد می باشد که در مقایسه با تیر ماه به میزان قابل توجهی کاهش داشته است. در مرداد ماه 97 به یک باره قیمت ها روند رو به رشد گرفت و با سرعت زیادی افزایش یافتند و امسال این روند رشد قیمت حالت نزولی به خود گرفته است.
آن چه که احتمال دارد و پیش بینی بسیاری از مفسران در مورد آن قطعی است و همه متفق القول می گویند این است که رکود بازار مسکن به زودی در کشور اتفاق می افتد و به خاطر تحریم ها ، کاهش صادرات وافزایش واردات ، افزایش قیمت های اقلام در داخل کشور ، قدرت پایین خرید مردم و کوچک تر شدن سفره های مردم این دوره طولانی تر خواهد شد. بنابر گفته های بالا از اواسط تابستان تعدیل و کاهش قیمت ها آغاز شده و این روند در ماه های پایانی سال با شدت بیشتری ادامه خواهد داشت.

رابطه دلار با آهن

آیا بازار آهن از قیمت ارز متاثر است؟

بازار آهن با دلار یک رابطه مستقیم و پیوسته می باشد و در میزان خرید و فروش بازار آهن آلات بسیار موثر است. طبق آن چه که تا به امروز بازار به خود دیده است ، آن بوده که هر بار قیمت ارز و به ویژه دلار افزایش و روند صعودی داشته تولید کنندگان با رغبت به افزایش قیمت پرداخته اند و توانسته اند میزان فروش خود را بیشتر کنند. در این شرایط نیز بعضی از افراد از شرایط درهم ریختگی سو استفاده می کنند و سود های نجومی به دست می آورند. اما روال قیمت بازار آهن و فولاد در هنگامی که قیمت دلار روند کاهشی دارد به چه صورت است؟

در ابتدا باید توضیح دهیم که آن چه در گذشته ، مرکز آهن پیرامون آن مطلب نوشته بود محقق شد و سیر نزولی دلار اتفاق افتاد و بازار روند کاهشی به خود گرفت و هم اکنون مدتی است که این بازار به ثبات نسبی رسیده است. در یک ماه گذشته دلار به آهستگی روند کاهشی داشت و پس از مدتی بر روی نرخ 11700 تومان ثابت ماند و چند روزی است که به پایین ترین حد خود در سال 98 رسیده و نزدیک به یازده هزار و ششصد تومان شده است. قطعا اگر حمایت های دولت به همراه سیاست های بانک مرکزی توامان با هم پیش برود این نرخ به 11500 تومان نیز می رسد و در ادامه به 11000 تومان. پیش بینی تحلیل گران اقتصادی آن است که تا اوایل مهر ماه قیمت ارز به مرز ده هزار تومان نزدیک می شود. اگر چه بعضی از پیش بینی ها از ادامه کاهش قیمت ارز تا آخر سال حکایت دارد اما تا به این جا و با کاهش و ثبات نسبی قیمت دلار در بازار این سوال پیش می آید که چرا کاهش قیمت ها در محصولات از جمله اقلام بازار آهن و فولاد روی نداده است و چرا به عاملانِ رکودی بازار آهن ،که کف عرضه در بورس را رعایت نمی کنند اخطار داده نشده و کد بورسی آنان بسته یا مشمول جریمه نشده است؟! به هر حال مردم در انتظار کاهش قیمت ها و ثبات آن هستند تا به سمت خرید به صرفه روی بیاورند.

4.6/5
5رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0