5/5
3رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

رکود یقه بازار آهن را گرفت

در یک جمله کوتاه می توان اعلام کرد که در پی کاهش تقاضا در بازار آهن ، قیمت آهن آلات نیز کاهش یافت. قیمت فولاد در حال حاضر به شدت کاهش یافته است که این کاهش قیمت باعث متضرر شدن تولید کنندگان آهن آلات شده است. هم اکنون بازار دچار رکود شده و تقاضا برای خرید هر گونه از محصولات فولادی کاهش داشته است. در پی این مساله رییس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد نگرانی خود را شرایط کنونی اعلام کرد که در صورتی که این روند ادامه داشته باشد آن چه که در برنامه های سند 1404 در زمینه فولاد تدوین شده بود به سرانجام نخواهد رسید. ایران بعد از سال ها فعالیت در زمینه صنایع فولاد هم اکنون به خودکفایی رسیده است و آن چه که در سند چشم انداز 1404 آمده ، تولید سالانه 55 میلیون تن فولاد در کشور است که در صورت ادامه داشتن رکود بازار این امر محقق نخواهد شد. در ابتدای سال جاری قیمت هر کیلو آهن حدود 5400 تومان بود که هم اکنون به ازای هر کیلو 4100 تومان شده است.

از من بپرس
فرار مالیاتی گریبان گیر کاسبان آهن شد

سایه رکود که بر جامعه حاکم شده است، بازار آهن را نیز در خود جای داده است. در شرایط کنونی که وضعیت اقتصادی ثبات ندارد مالیات ذهن بسیاری از فروشندگان و فعالان بازار آهن را درگیر خود کرده است. در حال حاضر پرداخت مالیات دو گروه از کاسبان آهن آلات را در گیر نموده که این دو دسته عبارتند از افراد حقیقی و حقوقی.
افرادی حقیقی که در معاملات و فروش خود بیش از 35 درصد سود کرده اند باید بین 25 تا 30 درصد را به عنوان مالیات و 9 درصد را به عنوان ارزش افزوده پرداخت کنند که در این بین هر کیلوگرم فروش حدود 36 هزار تومان می شود و در صورتی که افراد حقوقی باشند، ضریب سود 2.5 درصد از فروش است که باید 25 درصد از سود فروش خود را به عنوان مالیات پرداخت کنند. برای این گروه حدودا هر کیلو برابر با 27 هزار تومان خواهد بود.
این دو گروه مالیاتی با دو روش اقدام می کنند از آن جمله که گروه اول برای فرار از مالیات بارهای خود را بدون فاکتور معامله می کنند و بدون مجوز و از طریق حساب بستگان و دوستان خرید و فروش می کنند که این اقدام با ریسک و خطر بالایی همراه است. علاوه بر این که احتمال کلاه برداری و بروز مشکل وجود دارد، در صورتی که اداره مالیات شناسایی کند این گروه دچار خسارت زیادی می شوند که بیش از پرداخت مالیات می باشد. گروه دوم نیز با مجوز می باشند و سعی می کنند که با کمیسیون های 5 تا 10تومانی باشد. در صورتی که این اعداد مورد تایید اداره مالیات نیست. حوزه های مالیاتی ، چرخش مالی شخص حقیقی و حقوقی ملاک است نه دفاتری که شخص آن را پر می کند و کمیسیون 5 الی 10 تومانی را قرار می دهند.

افول بازار مسکن در شهرهای بزرگ

طبق آماری که از ثبت خرید و فروش مسکن گزارش شده است می توان نتیجه گرفت که نسبت خرید و فروش در تیر و روزهای آغازین مرداد ماه به نسبت زمان مشابه در سال گذشته کاهش چشمگیری داشته است. در حال حاضر به خاطر گرانی بازار مسکن تمایل به خرید یا ساخت خانه به شدت کاهش یافته است که این اتفاق هشدار بزرگی برای فعالان این صنف است چرا که احتمال دارد رکود طولانی مدت را در بازار مسکن شاهد باشیم. به طور مثال مناطق میانی شهر تهران که به عنوان پایتخت بالاترین میزان معاملات و پویایی را دارد طی روزهای اخیر با کاهش چشمگیری رو به رو بوده است و به نسبت اردیبهشت و خرداد افول کرده است.
تحلیلگران معتقدند در صورتی که نرخ ارز کاهش یابد و سپس تثبیت شود ، می توان پیش بینی کرد که قیمت مسکن تا حدودی افت کند و میزان رکود بازار مسکن کاهش یابد.

5/5
3رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
1

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
 • حسام

  به همه ی این مطالب درست این نکته رو هم باید اضافه کرد که تا رسیدن تاریخ 17 مرداد ماه و اغاز تحریمها چیزی نمانده و همانطور ک همه میدانند اغلب مشتریان شرق اسیایی از خرید تختال و میلگرد ایران بخاطر اعمال تحریم امریکا منصرف شده اند ک این موضوع به تعمیق رکود باعث خواهد شد
  با تشکر

1

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0