0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

تاثیر لغو برجام بر صادرات نفت و فولاد ایران

“ترامپ از برجام خارج شد.” این تقریبا سرخط خبرهای هفته گذشته اکثر رسانه ها بوده است. سوالات متعددی طی هفته گذشته مبنی بر تاثیر این تصمیم بر صنعت آهن آلات و یا نفت ایران مطرح گردید.

به گزارش پلنر این موضوع و تاثیرات مخرب احتمالی آن بر عرضه نفت خام و منافع اروپا در ایران باعث ناراحتی متحدان اروپایی امریکا شده که بازتاب آن در سخنرانی فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به وضوح دیده شد. ترامپ در پیام تلویزیونی خود اعلام کرد که در روزهای آتی، تحریم های بیشتری را علیه ایران وضع خواهد نمود.

ترامپ در حالی این تصمیم را گرفت که یک هفته پیش رهبران اروپایی به واشنگتن سفر نمودند تا وی را از این حرکت منصرف نموده و برجام را نگه دارند.

اما ترامپ که به تصمیم خود مصر بود، حتی به مشاوران ارشد خود نیز حق دخالت در این حوزه را نداد. رهبران اروپایی در اعلامی مشترک این حرکت ترامپ را دلیل پشیمانی و نگرانی در آینده خواندند. آن ها معتقدند که اولین قربانی این تحریم ها کشورهای اروپایی و در صورت تداوم کل دنیا خواهند بود.

ترامپ در راه سیاست “اول امریکا” بسیاری از توافقنامه های پیشین را زیر پا گذاشته است. از جمله این موارد می توان به معاهده پاریس، پیمان نفتا، راه اندازی جنگ تجاری با چین و پیمان ترانس پاسیفیک و در نهایت برجام اشاره نمود. به نظر می رسد وی پیشتر نیز قصد داشته که از توافق نامه هسته ای خارج شود که با مقاومت وزرا و مشاورین ارشد خود روبرو شده است.

موج افزایش قیمت نفت در راه است

اما با جایگزینی وزیر امور خارجه با مایک پمپئو و انتصاب جان بولتون به سمت مشاور ارشد کاخ سفید، راه برای زدن زیر میز توافق هموار شد.

حال به بررسی این مساله خواهیم پرداخت که تصمیم ناگهانی ترامپ چه بر سر صنعت آهن آلات و نفت کشور ایران خواهد آورد.

صادرات آهن آلات

با اعلام خروج ترامپ از برجام، بهای نفت برنت افت 4 درصدی ساعات قبل خود را جبران نمود و به حوالی 77 دلار به ازای هر بشکه رسید. این در حالی است که عربستان سعودی همزمان اعلام کرد که کسری عرضه نفت از سوی ایران را جبران خواهد نمود. بازارهای سهام دنیا در واکنش به این تصمیم با افت مواجه شدند و دلار در برابر ارزهای دیگر تضعیف شد.

عبارت “شدیدترین تحریم ها” در گفته های ترامپ این اعتماد را به بازار خواهد داد که موج جدید افزایش بهای نفت در راه است و آمریکا به احتمال زیاد حمایت عربستان را برای تجدید کسری ذخائر خود جذب نموده است. البته بایستی تاکید کرد که ایران در حال حاضر 2.2 میلیون بشکه نفت خود را به آسیا صادر می نماید و این میزان به احتمال قوی مانند دور قبلی تحریم ها بدون تغییر خواهد ماند.

اتحاد ملی و جلوگیری از التهابات بازار آهن آلات

در حدود 600 هزار بشکه نیز روزانه به اروپا صادر می شود که بسته به میزان همکاری اروپا با امریکا تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. از این رو، می توان کاهش عرضه نفت از سوی ایران را بین 300 تا 500 هزار بشکه در روز تصور نمود. از سوی دیگر، نفت ایران بر خلاف نفت کشورهایی مانند ونزوئلا از کیفیت بهتری برای پالایش برخوردار است و یافتن مشتری جدید برای جبران کاهش خرید از سوی کشورهای فعلی کار چندان سختی نمی باشد.

با این حال، بحث بیمه محموله ها و پرداخت های بانکی مشکلاتی خواهند بود که همچنان به قوت خود باقی می مانند , و نه تنها بر نفت بلکه بر صادرات دیگر کالاهای ایرانی نیز تاثیر گذار خواهند شد.

با بررسی تاثیر این اقدام بر صنعت آهن آلات نیز با توجه به تحلیل فعالان بازار به این نتیجه رسیده ایم که اگرچه این اقدام بر صنعت فولاد کشور تاثیر خواهد داشت ولی با همکاری فعالان این حوزه و پرهیز از مشوش کردن بازار و ارائه قیمت های کذب می توان از تاثیرات سوء این تصمیم بر بازار آهن آلات با اتحاد ملی جلوگیری کرد.

ارزيابي قیمت ورق گالوانيزه در بازار اروپا

تقاضاي ورق گالوانيزه در جنوب اروپا كاهش يافته است و خريداران سياست انتظار و پايش بازار را در پيش گرفته اند. مصرف كننده ها ذخيره كافي گالوانيزه در اختيار دارند و به همين دليل قيمتها در روند كاهشي قرار گرفته اند.

در ارزيابي 9 ماه مي از متال بولتن؛ قیمت ورق گالوانيزه داخلي در جنوب اروپا با 10 تا 20 دلار كاهش نسبت به يك هفته قبل به 610 تا 650 يورو EXW معادل 725 تا 773 دلار رسيد.

حد پايين گستره ي قيمت فوق مربوط به ايتاليا و حد بالاي ان مربوط به اسپانيا است.

در شمال اروپا گالوانيزه با 5 يورو كاهش در حد بالاي دامنه قيمت، به 660 تا 685 دلار EXW رسيد. ارزيابي مذكور قيمت هاي قابل قبول در معاملات و پيشنهادي توليد كننده ها در بازار است.

به دليل آغاز تحقيقات تعرفه ثابت اروپا بر 26 محصول كه گالوانيزه هم جز انهاست، تمايل به واردات گالوانيزه كاهش يافته است. انتظار مي رود كميسيون اروپا نتيجه اوليه تحقيقات را اواخر ماه  مي يا اول ماه ژوئن اعلام كند.

قیمت ورق گالوانيزه وارداتي به جنوب اروپا در محدوده 620  تا 660 يورو CFR قرار دارد در حالي كه يك هفته قبل 610 تا 660 يورو بود.

گالوانيزه وارداتي شمال اروپا در گستره ي 640 تا 670 يورو CFR قرار دارد و نسبت به 630 تا 660 يورو در يك هفته قبل 10 يورو افزايش يافته است.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0