0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

مختصری در باب وضعیت بازار مقاطع طویل فولادی

همزمان با شروع روند اصلاحی از هفته گذشته، بازار آهن آلات و قیمت روز میلگرد و سایر محصولات هم‌ وارد فاز اصلاحی شد. شواهد نشان می دهد، معاملات هفته پیش بورس فلزات خارج از قاعده، و بر اساس هیجان بوده که سطوح قیمت منطقی و معادلات معقول بازار آهن آلات را دچار آشفتگی کرد. عقل و منطق حکم می کرد، نوسانات بازار فولاد به صورت پله ای و ملایم اعمال شود تا بازار مصرف هم پا به پای افزایش های مرحله ای خود را تنظیم کند. معمولا در هر مرحله اصلاح ۱۰ الی ۲۰ درصد فاز افزایش قابل برگشت و اصلاح است. هرچند اخبار حاکی از رشد قیمت جهانی شمش و فولاد به خصوص در چین و حوزه Cis حکایت دارد اما موج تحریم ها مانع از اثرگذاری فوری این نوسانات در بازار داخل خواهد شد. بنابراین ظواهر امر نشان از ادامه روند کاهشی نرخ ارز در هفته جاری دارد. اما این که این روند ادامه دار باشد یا نه جای سوال است.

قیمت آهن آلات متاثر از دو جریان کلی

به نظر می رسد خارج از افزایش ها و کاهش های جهانی قیمت روز میلگرد و سایر محصولات بازار داخلی فولاد متاثر از دو جریان کلی است.

اول؛ با توجه به حجم مازاد تولید داخلی، انتظار برای گشایش بازارهای صادراتی و کمک دولت در تسهیل صادرات ریالی به جای ارزی

دوم؛ نوسانات ارزی

هرچند سابقه چند ماه اخیر نشان داده که قیمت روز میلگرد و سایر محصولات همگام با رشد نرخ ارز رشد نکرده است اما در هر مرحله کاهش قیمت ارز، بازار فولاد به شدت متاثر شده و دچار سردی و رکود می شود. پس به نظر می رسد نوسانات بازار فولاد بیش از هر عاملی، تابعی است از قیمت ارز و هرگونه کاهش و افزایش نرخ صرافی در ایجاد موج خرید و یا رکود موثر است.

قیمت روز میلگرد

تغییر روند دلار و تاثیر بر بازار آهن آلات

در خصوص چرایی عبور دلار حاشیه بازار از مرز ۱۲ هزار تومان طی حدودا ۱۰ روز گذشته؛ از برخی رسانه های تخصصی حوزه طلا و ارز شنیدیم که دلیل افزایش دلار حاشیه و صرافی، افزایش تقاضا در هفته گذشته به منظور ارسال حواله به چین بوده است که موجب شد تا دلار برای چند روزی به بالای کانال ۱۲ هزار تومان سوق پیدا کند؛ همچنین در ادامه آمده است که مقارن با شروع تعطیلات سال نوی چین از هفته گشته؛ بازار مجددا با کاهش تقاضای دلار در این خصوص مواجه خواهد شد؛ از طرفی با توجه به اخبار مخابره شده از آغاز به کار کانال مالی اروپا یا اینس تکس؛ در نهایت پیش بینی شده که به احتمال زیاد بازار با کاهش نرخ دلار در روزهای پیش رو مواجه گردد.

همچنین در راستای همین تغییر روند متاثر از جو روانی برقراری کانال مالی بین ایران و اروپا؛ برخی از فعالان بازار از احتمال ورود مجدد دلار حاشیه بازار به کانال ۱۰ هزار تومانی سخن به میان آورده ‌اند.

این موضوع تعدیل و عقب ‌نشینی دلار حاشیه بازار، و سکوت رعب آوری که امروز متاثر از عوامل مختلف تاثیر گذار بر بازار فولاد به خصوص فروکش نمودن روند هیجانی تقاضا و اشباع انبارها و پیشخور شدن تقاضاهای دو ماه آتی و نیاز به نقدینگی برخی از واحدهای ضعیف تر؛ دیده شد؛ شرایط دقیقه نود بازار و حدود ۴۰ الی ۵۰ روز باقی مانده کاری تا تعطیلات نوروز را برای فعالان این حوزه سخت خواهد کرد.

پیش تر به عواقب شیب تند افزایشی و تخلیه نابهنگام پتانسیل تقاضای بازار اشاره شده بود؛ از آن جایی که بازار آهن آلات داخلی این روزها فوق العاده، کوچک، ضعیف و به شدت شکننده شده، لذا هر سیگنالی که برای مخاطب از لحاظ روانی حائز اهمیت باشد؛ می تواند بر این بازار بیمار به شدت تاثیر گذار باشد.

گزارش میدانی بازار فولاد

پس از جهش قیمتی دیروز، بازار مقاطع روز نسبتا آرامی را سپری کرد. اکثر مبادی با قیمت ثابت فروش خود را آغاز کردند. نوسان قیمت روز میلگرد در اکثر مبادی بین دو کانال ۳۹۰۰ و ۴ هزار تومان بود و در استان های آذربایجان و میلگرد کویر این نوسان در کانال ۴۱۰۰ تومان بود.

اما نکته جالب؛ قیمت های نسبتا مناسب محصولات ذوبی نسبت به بقیه مبادی بود به نحوی که قیمت روز میلگرد ۱۲ و ۱۶ ذوبی در حدود ۴۰۷۰۰ تومان، میلگرد ۲۰ و ۲۵ در کانال ۴۰۰۰ هزار و مابقی سایزها در حدود ۳۹۰۰ تومان معامله می شد. به همین دلیل استقبال از محصولات ذوبی نسبت به سایر مبادی بیشتر بود.

در مورد تیرآهن های ذوبی

تیرآهن 18 پس از چند ماه به مرز ۳۹۰۰ و تیرآهن های سنگین به مرز ۳۸۰۰ تومان ترقی کردند. احتمالا برای روز سه شنبه شاهد عرضه محصولات ذوبی خواهیم بود. سطح تقاضا و رقابت در هفته آتی، روند بازار در هفته های پایانی سال را مشخص خواهد کرد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

1

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
1

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری