3/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

جدیدترین شنیده ها از بازار فولاد آخر سال

۱) طی هفته جاری شنیدیم که در جهت رفع کمبود عرضه شمش فولادی در بازار داخلی آهن آلات و فروکش نمودن التهابات به وجود آمده؛ طبق توافقات به عمل آمده با فولادسازان، قرار شده است که تا پایان سال حداقل ۲۵۰ هزار تن شمش در بورس کالا عرضه شود.

۲) شنیدیم که مدتی است، به دلیل محدودیت دسترسی قراضه آهن در بازار داخلی آهن آلات و متاثر از این موضوع نرخ بالای این کالا؛ این محدودیت باعث شده تا اکثر تولیدکنندگان حوزه شمش القایی که به مراتب از وابستگی بیشتری نسبت به تولید کنندگان بزرگ تر قوس؛ به این کالا برخوردار هستند؛ با ارتقاء خط تولید خود؛ میزان وابستگی تولید شمش به قراضه را به زیر ۵۰ درصد کاهش داده و به مصرف آهن اسفنجی گرایش پیدا کنند.

پیش تر عنوان شد که عمده تولید شمش در بازار داخلی، توسط تولیدکنندگان بزرگ کشور و با استفاده‌ از روش قوس الکتریکی و مصرف آهن اسفنجی (مثل فولاد مبارکه اصفهان) یا تکنولوژی کوره بلند ( ذوب آهن اصفهان) صورت می گیرد. میزان مصرف قراضه آهن در روش قوس کمتر از ۵ درصد است.

۳) شنیدیم با رویکرد به آهن اسفنجی با قیمت مناسب در بازار داخلی و در پروسه تولید شمش در حوزه القایی؛ کمی فشار از روی تولیدکنندگان این حوزه برداشته می ‌شود؛ چرا که اذعان شده اکثریت تولیدکنندگان این حوزه این روزها با ارتقاء و بهینه سازی خط تولید خود؛ حداقل بیش از ۵۰ درصد مواد اولیه آن ها را آهن اسفنجی تشکیل می دهد. آن هایی که از امکانات LF برخوردار هستند، می توانند حتی تا ۸۰ الی ۹۰ درصد اسفنجی مصرف کنند؛ در واقع از ضایعات تنها برای پیش گرم کردن کوره استفاده می کنند.

تحلیل روزانه بازار آهن آلات

۴) شنیده شد یکی از معضلات چند مجهولی ناظم بازار در تنظیم قیمت های کالای تولید داخل؛ پایین بودن ارزش پول ملی کشور در مواجه با نرخ دلار و پیرو آن نرخ پایین کالای تولید شده ریالی در بازار داخلی نسبت به کشورهای همسایه است؛ فشار در کاهش نرخ کالای نهایی در شرایط فعلی به نوعی سبب تاراج سرمایه های ملی به سمت همسایگان ایران مثل افغانستان، پاکستان و یا حتی ترکیه و سایر کشورهای همجوار خواهد شد؛ از طرف دیگر، افزایش قیمت و همترازی قیمت های محصول تولید داخلی با نرخ های جهانی، سبب فشار به مصرف کننده داخلی خواهد شد؛ از همین رو مکانیزم تنظیم نرخ محصول داخلی این روزها کاری حساس و مشکل دیده شده و دشوار است.

شنیدیم که مالیات ارزش افزوده در کالای صادراتی معمولا حذف می شود و همین موضوع نرخ کالای تمام شده داخلی برای صادرات را کمتر خواهد کرد که خود زمینه ساز رانت بیشتر برای همسایگان ایران خواهد شد. یا باید صادرات کالای نهایی همانند محصولات میانی یا خام محدود گردد؛ یا این که قیمت ها را رها کنند تا به نرخ جهانی برسد و یا این که یک حد میانه را در نظر گرفته و با کنترل مرزها به نوعی با این وضعیت به صورت کج دار و مریز گونه رفتار شود.

از طرفی همین موضوع رفتار کج دار و مریز گونه به جهت تنظیم نرخ محصول نهایی موجب می شود تا هر زمان که کنترل دولت روی نرخ تمام شده محصول میانی مثل شمش در جهت کنترل التهاب بازار داخلی زیاد شود؛ صدای اعتراض تولیدکنندگان مواد اولیه نیز بلند شود، چرا که با تسامحی که در حوزه نورد در مقابله با نرخ تمام شده محصول نهایی وجود دارد؛ قسمتی از حاشیه سود تولیدکنندگان تراز اول مواد اولیه به تولیدکنندگان رده دوم و سوم منتقل می گردد. این پارادایم موجود کار را برای ناظم بازار سخت می کند.

در واقع راضی نگه داشتن تولیدکنندگان مواد اولیه ؛ تولیدکنندگان محصول نهایی و بالاخره مصرف کننده نهایی با در نظر گرفتن جلوگیری از ایجاد رانت داخلی یا حراج سرمایه ملی به خارج مرزها و همچین رعایت حال مصرف کننده داخلی؛ در شرایط کاهش قابل توجه ارزش پول ملی؛ تقریبا مسئله را تبدیل به یک موضوع لاینحل یا دشوار نموده است .

۳
۱رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری