0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

نکته ای برای نکته سنج های بازار

با توجه به عرضه های اخیر فولاد کرمان، فولاد آذربایجان در بورس کالا و شنیده ها از فولاد خراسان که قیمت محصولات در محدوده 2540 تومان بدون احتساب ارزش افزوده می باشد چرا قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان در بورس کالا می بایست حدود 100 تومان بالاتر قیمت گذاری شود؟

گروهی معتقدند این واحد به دلیل آن که برند معتبر بازار است چنین اجازه ای ندارد. ولی آیا فولاد خراسان برند محصوب نمی شود؟ اصلا این امر اگر قانون هم باشد در کجای قوانین بورس کالا نقش بسته است؟

وقتی بورس کالا به فولاد خوزستان و فولاد مبارکه فشار می آورد که دستورالعمل دلار 4200 تومانی را رعایت کند چرا ذوب آهن اصفهان مستثنی می شود؟ و شاید سوالات دیگر در این خصوص…

مشکلات مصرف کننده نهایی در بازار فولاد

روز دوشنبه به گفته گزارشگر فولاد گزارشی جنجالی از ایلنا در خصوص پشت ‌پرده تلاش برای کاهش تعرفه واردات ورق فولادی منتشر شد که با دقت در محتوای آن این طور استنباط می شود که نویسنده تلاش می کند تا در مظان اتهامی را با اثبات مظان اتهام گروه دیگری آن هم در گذشته تبرئه نماید؛

مصداق این موضوع مثل شخصی است که از او پرسیده شود چرا سیب را از باغ همسایه بدون اجازه چیده ای ؟ او در جواب می گوید به دلیل این که رهگذری قبل از من آن را می چیده است یا اگر من نچینم، رهگذر دیگری آن را خواهد چید !

این که با پررنگ نمودن کاستی های قوانین گذاشته و یا سیاهه نمایی احتمال اجحاف صورت گرفته در زمانی خاص؛ تلاش شود تا فعل امروز توجیه گردد؛ در واقع تغییری در صورت کلی مسئله ایجاد نمی کند!

با اشراف بر این موضوع که در حال حاضر و بنا بر شرایط موجود؛ اساسا دلار بازار آزاد و خارج از قاعده ای وجود ندارد که بر اساس آن شخصی یا سازمانی بتواند واردات غیر ضروری را در حوزه فولاد و برای این بازار انجام دهد.

صرفنظر از نرخ کذایی ارز بازار سیاه که بر قیمت میلگرد و ورق و سایر محصولات تاثیر داشته است، در واقع ماهیت قوانین فعلی و کنترل نرخ ارز در یک مدار بسته؛ امکان هر گونه سوء استفاده از واردات بی مورد را تا حد زیادی از بین برده است.

قیمت میلگرد اصفهان

حقایقی از قیمت ورق فولادی پیشنهادی بازار

لذا این که عنوان شود اکنون امکان سوء استفاده از واردات غیر معقول وجود دارد، طرح این موضوع در وضعیت کنونی اساسا بی مورد به نظر رسیده و بیشتر شائبه ای به منظور تلاش برای انحراف اذهان دیده می شود.

صرف نظر از مناقشات چندین و چند ساله ای که بین یک گروه تولیدکنندگان میانی و تامین کننده مطرح مواد اولیه وجود دارد؛ این مصرف کننده نهایی است که همیشه قربانی این بازارسازی ها و نرخ های کذایی و غیر واقعی محصولات فولادی به خصوص قیمت میلگرد و ورق می گردد گردیده است.

واقعیت محض و غیر قابل انکار فعلی نرخ 555 الی 560 دلار به ازای هر تن فوب ورق کلاف گرم در بازار CIS و روی دریای سیاه است که با دلار مصوب 4200 تومانی معادل با

557.5 × 4200 ÷ 1000 ~= 2340

یا ۲۳۴۰ تومان به ازای هر کیلوگرم خواهد بود و این در حالی است که این کالا در حال حاضر و در آخرین معاملات بورس با نرخ میانگین رقابتی 2766 تومان به ازای هر کیلو در بازار داخلی و از طریق بورس کالا تحت شرایط خاص مهندسی شده عرضه به بازار داخلی تزریق شده است.

که صرف نظر از پریمیوم های جانبی؛ حداقل بیش از 400 تومان به ازای هر کیلو بالاتر از نرخ واقعی و معادل با نرخ بین‌ المللی آن است؛

جولان اختلاف فاحش قیمت میلگرد تنها به زیان مصرف کننده

این موضوع حباب حداقل 400 تومانی در نرخ تمام شده و به دست مصرف ‌کننده نهایی رسیده؛ صرف نظر از این که این حباب قیمتی نصیب چه کسی یا چه کسانی می شود و این که برای تصاحب این حباب جذاب دعوایی وجود داشته باشد یا نداشته باشد.

و یا این که هر دلیل و بهانه دیگری برای توجیه آن بیان شود؛ نمی تواند سرپوشی برای این ظلمی باشد که به سمت مصرف کننده نهایی روا می شود و متأسفانه این دعواها و این مسائل اصل موضوع را تغییر نخواهد داد و جای تاسف دارد.

که این کالای اساسی با این اختلاف فاحش قیمتی مدت هاست در بازار داخلی جولان می دهد که از جمله آن ها می توان به قیمت میلگرد و قیمت ورق اشاره کرد و متاسفانه کسی هم پاسخ گو و مدافع حقوق مصرف ‌کننده نهایی نیست که نیست!

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

1

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  1

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0