0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

نکته ای برای نکته سنج های بازار

با توجه به عرضه های اخیر فولاد کرمان، فولاد آذربایجان در بورس کالا و شنیده ها از فولاد خراسان که قیمت محصولات در محدوده ۲۵۴۰ تومان بدون احتساب ارزش افزوده می باشد چرا قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان در بورس کالا می بایست حدود ۱۰۰ تومان بالاتر قیمت گذاری شود؟

گروهی معتقدند این واحد به دلیل آن که برند معتبر بازار است چنین اجازه ای ندارد. ولی آیا فولاد خراسان برند محصوب نمی شود؟ اصلا این امر اگر قانون هم باشد در کجای قوانین بورس کالا نقش بسته است؟

وقتی بورس کالا به فولاد خوزستان و فولاد مبارکه فشار می آورد که دستورالعمل دلار ۴۲۰۰ تومانی را رعایت کند چرا ذوب آهن اصفهان مستثنی می شود؟ و شاید سوالات دیگر در این خصوص…

مشکلات مصرف کننده نهایی در بازار فولاد

روز دوشنبه به گفته گزارشگر فولاد گزارشی جنجالی از ایلنا در خصوص پشت ‌پرده تلاش برای کاهش تعرفه واردات ورق فولادی منتشر شد که با دقت در محتوای آن این طور استنباط می شود که نویسنده تلاش می کند تا در مظان اتهامی را با اثبات مظان اتهام گروه دیگری آن هم در گذشته تبرئه نماید؛

مصداق این موضوع مثل شخصی است که از او پرسیده شود چرا سیب را از باغ همسایه بدون اجازه چیده ای ؟ او در جواب می گوید به دلیل این که رهگذری قبل از من آن را می چیده است یا اگر من نچینم، رهگذر دیگری آن را خواهد چید !

این که با پررنگ نمودن کاستی های قوانین گذاشته و یا سیاهه نمایی احتمال اجحاف صورت گرفته در زمانی خاص؛ تلاش شود تا فعل امروز توجیه گردد؛ در واقع تغییری در صورت کلی مسئله ایجاد نمی کند!

با اشراف بر این موضوع که در حال حاضر و بنا بر شرایط موجود؛ اساسا دلار بازار آزاد و خارج از قاعده ای وجود ندارد که بر اساس آن شخصی یا سازمانی بتواند واردات غیر ضروری را در حوزه فولاد و برای این بازار انجام دهد.

صرفنظر از نرخ کذایی ارز بازار سیاه که بر قیمت میلگرد و ورق و سایر محصولات تاثیر داشته است، در واقع ماهیت قوانین فعلی و کنترل نرخ ارز در یک مدار بسته؛ امکان هر گونه سوء استفاده از واردات بی مورد را تا حد زیادی از بین برده است.

قیمت میلگرد اصفهان

حقایقی از قیمت ورق فولادی پیشنهادی بازار

لذا این که عنوان شود اکنون امکان سوء استفاده از واردات غیر معقول وجود دارد، طرح این موضوع در وضعیت کنونی اساسا بی مورد به نظر رسیده و بیشتر شائبه ای به منظور تلاش برای انحراف اذهان دیده می شود.

صرف نظر از مناقشات چندین و چند ساله ای که بین یک گروه تولیدکنندگان میانی و تامین کننده مطرح مواد اولیه وجود دارد؛ این مصرف کننده نهایی است که همیشه قربانی این بازارسازی ها و نرخ های کذایی و غیر واقعی محصولات فولادی به خصوص قیمت میلگرد و ورق می گردد گردیده است.

واقعیت محض و غیر قابل انکار فعلی نرخ ۵۵۵ الی ۵۶۰ دلار به ازای هر تن فوب ورق کلاف گرم در بازار CIS و روی دریای سیاه است که با دلار مصوب ۴۲۰۰ تومانی معادل با

۵۵۷٫۵ × ۴۲۰۰ ÷ ۱۰۰۰ ~= ۲۳۴۰

یا ۲۳۴۰ تومان به ازای هر کیلوگرم خواهد بود و این در حالی است که این کالا در حال حاضر و در آخرین معاملات بورس با نرخ میانگین رقابتی ۲۷۶۶ تومان به ازای هر کیلو در بازار داخلی و از طریق بورس کالا تحت شرایط خاص مهندسی شده عرضه به بازار داخلی تزریق شده است.

که صرف نظر از پریمیوم های جانبی؛ حداقل بیش از ۴۰۰ تومان به ازای هر کیلو بالاتر از نرخ واقعی و معادل با نرخ بین‌ المللی آن است؛

جولان اختلاف فاحش قیمت میلگرد تنها به زیان مصرف کننده

این موضوع حباب حداقل ۴۰۰ تومانی در نرخ تمام شده و به دست مصرف ‌کننده نهایی رسیده؛ صرف نظر از این که این حباب قیمتی نصیب چه کسی یا چه کسانی می شود و این که برای تصاحب این حباب جذاب دعوایی وجود داشته باشد یا نداشته باشد.

و یا این که هر دلیل و بهانه دیگری برای توجیه آن بیان شود؛ نمی تواند سرپوشی برای این ظلمی باشد که به سمت مصرف کننده نهایی روا می شود و متأسفانه این دعواها و این مسائل اصل موضوع را تغییر نخواهد داد و جای تاسف دارد.

که این کالای اساسی با این اختلاف فاحش قیمتی مدت هاست در بازار داخلی جولان می دهد که از جمله آن ها می توان به قیمت میلگرد و قیمت ورق اشاره کرد و متاسفانه کسی هم پاسخ گو و مدافع حقوق مصرف ‌کننده نهایی نیست که نیست!

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

1

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  1

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری