0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

جهت معکوس بازار در روزهای پایانی هفته

همان طور که مستحضرید بازار فولاد طی هفته گذشته و اوایل هفته جاری وارد فاز رکود و روند نزولی قیمت ها خصوصا قیمت میلگرد و تیرآهن گردید. این در حالی است که در روزهای پایانی هفته جاری ورق بازار فولاد برگشت و مجددا شاهد اوج گیری قیمت ها در بازار بودیم. دلیل شروع مجدد روند صعودی قیمت میلگرد و سایر محصولات را می تواند دو عامل دانست. یکی شروع مجدد روند صعودی قیمت طلا و ارز و دیگری بهبود نسبی بحران بارگیری رانندگان. پیش بینی می شود با توجه به جو هیجانی روز گذشته، اکثر کارخانجات نوردی که دیروز در کانال ۴۳۰۰ نوسان می کردند امروز وارد کانال ۴۴۰۰ به بالا شوند. در مورد قیمت تیرآهن های ذوبی همان طور که عرض شد به دلیل شروع بارگیری ها به مقصد بسیاری از نقاط کشور، با حجم ‌خوب تقاضا به خصوص در مورد تیرآهن مواجه هستیم ‌که به عنوان محرک قیمت عمل می کند. شنیده های بازار از برخی تجار در خصوص قیمت میلگرد میانه ؛ خراسان و حسن رود نیز توام با ۵۰ الی ۱۰۰ تومان افزایش قیمت در مرز ۴۵۰۰ تومان حکایت دارد.

شنیده های قیمت قوطی و پروفیل حدود ۱۰۰ تومان افزایش قیمت؛ محصول بر مبنای قیمت ورق فولادی ۲ میل، حول و حوش ۶۱۰۰ تومان می باشد. در نهایت تجار در مبادی اکثرا فروشنده هستند، اما مشکل بارگیری همچنان باقی است. در حوزه قیمت ناودانی و نبشی نیز بنا بر شنیده ها قیمت نبشی ناب تبریز و مجتمع فولاد البرز غرب و آریان فولاد در اکثر اقلام روز گذشته تقریبا ثابت بوده است. همچنین قیمت نبشی شکفته مشهد گویا ۵۰ تومان افزایش یافته است.

قیمت میلگرد آجدار

تولیدکنندگان بیلت و تختال ایرانی برای جذب مشتری قیمت ها را کاهش دادند

در مقابل خبر کاهش قابل توجه صادرات محصولات نیمه ساخته شده فولادی ایران توسط متال بولتن؛ کانال تلگرامی کامودیتی وابسته به ایمیدرو طی گزارشی خبر از دور تازه فروش صادراتی این محصولات ایرانی داده است : “تعدادی از شرکت های بزرگ فولادساز ایران طی 3 هفته اخیر موفق به دریافت سفارشات بزرگ صادرات از مشتریان شده و به سلامت از مرحله اول تحریم ها عبور می کنند .

زمان بندی تحویل برخی سفارشات بعد از زمان تحریم های مرحله دوم ترامپ بوده و مشتریان با علم به این موضوع، سفارش خرید و پیش پرداخت داده اند.” یک استنباط از تلفیق این دو خبر؛ می تواند این گونه باشد که فولادسازان ایرانی با پایین آوردن قیمت های صادراتی محصولات نیمه ساخته شده خود؛ شامل شمش و تختال؛ توانسته اند با ارائه قیمت های جذاب، خریداران محصولات ایرانی را در خصوص نادیده گرفتن تحریم های ثانویه آمریکا مجاب نموده و محموله هایی را به فروش برسانند .

افزایش قابل توجه صادرات فولاد ایران به عراق و افغانستان

ایران طی پنج ماه ابتدایی سال جاری (21 مارس تا 22 آگوست) حدود ۹۹۸،۰۰۰ تن فولاد به ارزش بیش از ۵۴۶ میلیون دلار به کشورهای همسایه عراق و افغانستان صادر نمود. اطلاعات منتشر شده توسط سازمان توسعه و نوسازی صنایع معادن ایران نشان می دهد که این صادرات به ترتیب رشدی ۹۵٪ و ۱۳۶ درصدی در حجم و ارزش ثبت شده در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته داشته است.

تغییر رویکرد نفتی آمریکا

بررسی اخبار و گزارشات و افزایش قیمت فزاینده نفت در روزهای اخیر نشان می دهد که زمزمه هایی مبنی بر معافیت برخی کشورها (مثل هند وکره ) از تحریم نفتی آمریکا وجود دارد.

در صورت افزایش بیشتر قیمت نفت و با توجه به انتخابات میان دوره ای کنگره و افزایش فشار بر جناح حاکم در مورد افزایش قیمت نفت و تضعیف دلار (با توجه به حذف دلار از معاملات کشورهای تحریم شده)، احتمال نرمش بیشتر در مورد تحریم های نفتی وجود دارد.

نتیجه؛ این خبر تنها یکی از عوامل موثر بر قیمت ارز است، بازار ارز و طلا به شدت شکننده است. باید دید در هفته های آتی و پس از شروع تحریم های نفتی بازار مقاطع طویل و قیمت میلگرد و تیرآهن چه مسیری را ادامه خواهد داد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری