0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

بهای سنگ آهن رو به افت در دوره پیش رو

فاکتورهای موجود در بازار سنگ آهن شرایط مناسبی را برای این نهاده تولید نشان نمی دهد. از جمله این عوامل می توان به بازگشت موجودی انبارهای بنادر به محدوده ۱۶۰ میلیون تن، افزایش بازرسی های زیست محیطی در فولادسازی ها و مازاد عرضه فعلی اشاره نمود. با وجود تولید بالای فعلی تولیدکنندگان آهن آلات چین، احتمال می رود طی ماه آتی و تحت برنامه های شدید زیست محیطی، از حجم تولید آن ها کاسته شود.

بر طبق داده های انجمن فولاد چین، تولید روزانه فولاد سازان این کشور طی ده روز میانی ماه می به ۱ میلیون ۹۵۷ هزار و ۶۰۰ تن رسیده است که رشد ۰/۵۵ درصدی را نسبت به مدت مشابه ماه قبل نشان می دهد. اما با توجه به برگزاری کنفرانس زیست محیطی طی ماه جاری در چین، انتظار می رود که تولید آهن آلات در دوره پیش رو کاهش یابد.

موجودی سنگ آهن انبارهای بنادر طی هفته گذشته با ۱/۳۲ میلیون تن افزایش به محدوده ۱۶۰ میلیون تن بازگشت. میزان واردات ماه گذشته چین ۳۵۳ میلیون تن بوده، در حالی که تولید چدن خام کشور در مقایسه با سال قبل ۱/۲۳ درصد کاهش یافته است. این امر نشان می دهد که بازار سنگ آهن در شرایط مازاد عرضه قرار دارد.

از سوی دیگر، سرعت افزایش قیمت آهن آلات در بازار داخلی چین طی هفته های گذشته کندتر شده و احتمال حمایت فولاد از سنگ آهن نسبت به قبل کمتر شده است.

هوای گرم در شمال و بارانی در جنوب باعث شده تا تقاضا برای فولاد خصوصا مقاطع ساختمانی کاهش یافته و باعث کند شدن روند کاهش موجودی انبارها شده است. این امر می تواند در دوره آتی باعث افت بیشتر بهای سنگ آهن شود.

لغو معافیت تعرفه ای اروپا، کانادا و مکزیک، ترکیه برنده اصلی

پس از اعلام دونالد ترامپ مبنی بر لغو معافیت مکزیک، کانادا و و اتحادیه اروپا از تعرفه های ۲۵ درصدی آهن آلات و ۱۰ درصدی آلومینیوم از ۱ ژوئن، بنا به اعلام منابع پلنر، خیل عظیمی از سفارشات از سوی خریداران آمریکایی به سوی تولیدکنندگان فولاد ترک گسیل شده است.

مکزیک، اصلی ترین رقیب ترکیه در صادرات به آمریکا می باشد که به دلیل هزینه های تولید بالاتر نسبت به ترکیه قدرت رقابت کمتری برای فروش محصولات خود به آمریکایی ها دارد.

در حال حاضر، قیمت میلگرد در آمریکا ۹۰۰ دلار به ازای هر تن سی اف آر می باشد. با قیمت ۵۵۰ دلار به ازای هر تن فوب فعلی میلگرد صادراتی ترکیه با احتساب ۲۵ درصد تعرفه واردات به آمریکا قیمت میلگرد در حدود ۶۸۷/۵ دلار به ازای هر تن به صورت فوب محاسبه خواهد شد. لذا، ترک ها قابلیت رقابت بسیار بالاتری از رقبای خود دارند.

قیمت آهن آلات

مقامات ترکیه در ۷ ژوئن با مقامات اروپایی در خصوص تمهیدات حمایتی اتحادیه اروپا در خصوص واردات آهن آلات به بحث خواهند نشست. ترک به حمایت بیشتر اروپایی ها برای معاف شدن از تعرفه های احتمالی امیدوارند.

با توجه به تحولات فعلی و بهبود فروش محصولات طویل در بازار داخلی و صادراتی، خرید محموله های قراضه و بیلت توسط ترک ها رونق گرفته است. از این رو، انتظار می رود در هفته های آینده شاهد رشد قیمت محصولات میانی و نهایی در بازار ترکیه باشیم.

پایین بودن سطح موجودی انبارها عامل حمایت از قیمت آهن آلات در چین

قیمت آهن در بازار داخلی چین طی معاملات امروز مطابق با افزایش در بازار فیوچرز رشد با ثباتی داشت و قیمت بیلت در تانگشان با ۲۰ یوان افزایش به ۳۶۸۰ یوان به ازای هر تن رسید.

علی رغم کاهش تقاضا، حجم معاملات در بازار همچنان مورد قبول بوده و کاهش موجودی انبارها باعث اعتماد به نفس تجار برای عدم کاهش شدید قیمت شده است.

قیمت آهن آلات در ۲۵ شهر مهم چین امروز با ۱۷ یوان افزایش نسبت به روز قبل به ۴۱۴۵ یوان رسید. عرضه فولاد با توجه به سختگیری های زیست محیطی در دوره پیش رو محدود خواهد شد. با توجه به محدود بودن موجودی انبارها انتظار افت قیمت میلگرد در کوتاه مدت چندان متصور نیست.

قیمت ورق گرم نیز در ۲۴ شهر مهم این کشور طی معاملات ۶ ژوئن نسبت به روز گذشته ۹ یوان رشد نمود و ۴۲۹۲ یوان به ازای هر تن رسید. افزایش بهای مواد اولیه و رشد بازار فیوچرز از عوامل رشد قیمت در بازار امروز بوده است، اما تقاضا تغییر محسوسی نداشته است.

در حال حاضر، حاشیه سود تولیدکنندگان میلگرد در چین در حدود ۷۰۸ یوان می باشد که ۱۰۰ یوان از ماه گذشته بالاتر می باشد. حاشیه سود تولید ورق گرم نیز ۷۳۲ یوان می باشد که نسبت به ماه گذشته ۱۸۳ یوان افزایش دارد.

با چنین حاشیه سودی، انتظار می رود که تولید فولاد در ماه ژوئن همچنان رو به رشد باشد. از سوی دیگر اما، با کنفرانس پیش رو در چین، تولیدکنندگان در ۱۰ استان مجبور به کاهش تولید خود می باشند. انتظار می رود که نوسانات قیمت بازار فیزیکی در دوره پیش رو بیشتر تابع تغییرات در بازار فیوچرز باشد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0