0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

کلیدخوردن بازرسی های فنی در ۱۰ استان چین

معاملات روز گذشته بازار آهن آلات چین نیز با قدری افزایش همراه شد. در این میان، بهای بیلت در تانگشان ۱۰ یوان دیگر رشد نمود و به ۳۶۳۰ یوان به ازای هر تن رسید.

با توقف کوره ها در برخی استان های چین، تولید محصولات فولادی کاهش یافته، اما سطح معاملات رضایت بخش گزارش شده اند. قیمت آهن آلات در بازار فیوچرز شانگهای رشد یافت، اما قیمت مواد اولیه در بازار فیوچرز دالیان افت محسوسی را تجربه نمود. در بازار فیزیکی بعد از ظهر به تدریج از حجم معاملات کاسته شده و خریداران کمی عقب نشینی نمودند.

میانگین قیمت روز میلگرد در ۲۵ شهر مهم چین به ۴۰۹۲ یوان رسید که نسبت به روز گذشته ۱۶ یوان رشد را نشان می دهد. خبرهای منتشره مبنی بر احتمال توقف تولیدکنندگان آهن آلات در برخی استان ها و کاهش سطح موجودی انبارها انتظارات برای آینده بازار را تقویت نموده و فعالان را نسبت به رشد قیمت در فصل باران ها کمی خوش بین تر ساخته است.

نوسانات بازار میلگرد و ورق چین در روزهای اخیر

میانگبن قیمت ورق سیاه نیز در ۲۴ شهر مهم چین با ۱۰ یوان رشد نسبت به سه شنبه به ۴۲۵۲ یوان به ازای هر تن رسید. بخشی از این رشد را می توان به تقویت قیمت در بازار فیوچرز نسبت داد. با این حال، خریداران همچنان به رصد بازار پرداخته و خریدهای آن ها معطوف به نیازهای ضروری می باشد.

بهای سنگ آهن هم در بازار نقدی بنادر تحت افت چشمگیر بازار فیوچرز، ۲ یوان کاهش یافت. با توجه به تقاضای بسیار کم و اخبار مربوط به توقف تولید آهن آلات در برخی استان ها، کاهش قیمت سنگ آهن طی معاملات امروز محدود بود.

این در حالی است که محصولات عیار بالا به دلیل محدودیت های زیست محیطی با تقاضای بیشتری روبرو شدند. با توجه به توقف های احتمالی تولید اهن الات و کاهش موجودی انبارها، از فاندامنتال بازار این گونه استنباط می شود که قیمت آهن داخلی چین در کوتاه مدت روندی افزایشی را در پیش گیرد.

قیمت آهن آلات

کاهش قیمت نفت به دنبال افزایش تولید توسط روسیه و عربستان

در حالی که برخی تحلیلگران معتقدند در صورتی که کشورهای بزرگ تولید کننده مانند عربستان و روسیه در نشست آتی اوپک در وین تصمیم به افزایش تولید خود گیرند بهای نفت با کاهش مواجه خواهد شد، اما با توجه به فاندامنتال فعلی بازار نمی توان افت بهای نفت را قطعی و مسلم دانست. ممکن است این کاهش تنها یک اصلاح قیمت بوده و شواهد حکایت از افزایشی دیگر در بهای نفت دارد.

به گزارش پلنر نکته اولی که باید به آن اشاره نمود تعبیر اشتباه خبر افزایش تولید 1 میلیون بشکه در روز روسیه و اوپک می باشد. در حالی که این خبر به شدت بازار را تحت تاثیر خود قرار داده، اما بایستی توجه نمود که وزرای انرژی هر دو کشور از عبارت “درصورت لزوم بازار” استفاده نموده اند، بدان معنا که اگر نیازی احساس نشود، طبیعتا اتفاقی نیز نخواهد افتاد.

از سوی دیگر، بازار در حال حاضر از لحاظ عرضه و تقاضا در بالانس به سر نمی برد و به دلیل اجرای توافقنامه کاهش تولید اوپک و متحدانش از سه ماهه سوم 2016 تا کنون، میزان عرضه از تقاضا کمتر بوده است.

این مسئله در اقتصادهای در حال رشد جنوب شرق آسیا کاملا احساس شده است. همچنین، سود بالای نفت در دوره حاضر به این کشورها اجازه بازگشت سریع به تولید بیشتر را نمی دهد.

بازار نفت ایران

عوامل حمایت از بازار نفت و آهن آلات ایران

حتی در صورتی که تصمیم قاطع به افزایش تولید تا این میزان بگیرند بین 4 تا 6 ماه طول خواهد کشید تا این حجم از نفت به بازار وارد شوند، مضاف بر اینکه هنوز جزئیات این برنامه اعلام نشده اند.

به علاوه، تنش های ژئوپولتیکی حاضر در ونزوئلا، ایران و عربستان فاکتور مهمی است که در کوتاه مدت ممکن است باعث حمایت از قیمت نفت شود. تحریم های نفتی ایالات متحده پس از خروج از برجام در آبان به صورت قانونی اجرا خواهند شد و بدون شک تولید و صادرات نفت ایران را کاهش خواهد داد.

در طول دوره پیشین تحریم ها، تولید روزانه نفت کشور نزدیک به 1 میلیون تن کاهش یافت که در صورت تکرار افزایش بهای نفت را در پی خواهد داشت.

ونزوئلا نیز در طی سالیان گذشته همواره با تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا روبرو بوده و همین موضوع تضعیف تولید و فروش نفت و در نتیجه تضعیف اقتصاد این کشور را در پی داشته است.

انتخاب مجدد مادورو نیز به سمت ریاست جمهوری شرایط را برای رفع تحریم ها سخت تر نموده و نگرانی ها برای کاهش عرضه نفت از سوی این کشور امریکای جنوبی را قوت بخشیده است. برخی تحلیل گران معتقدند در صورتی که تولید نفت ونزوئلا کاملا متوقف شود، بایستی منتظر رسیدن نفت به قیمت 100 دلار/بشکه باشیم.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0