0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

نیاز بازار به ورق سیاه در ترکیه همچنان روند صعودی دارد

ترکیه به عنوان دومین بازار بزرگ ورق سیاه در منطقه پس از اروپا، همکاری خود را با تامین کننده های ورق سیاه در خارج از ترکیه افزایش داده است، چرا که با افزایش ظرفیت تولید واحدهای نورد مجدد در این کشور کلاف گرم بیشتری نیاز خواهند داشت. تولید کننده های داخلی از این شرایط به خوبی بهره برداری کردند اما روسها نیز تلاش کردند سهم خود را از این بازار به دست آورند. به علاوه انتظار می رود به دلیل افزایش ظرفیت های جدید، این روند ادامه یابد. پروژه هایی برای تولید محصولات پوششی مشتمل بر خطوط تولید نورد سرد از سال 2016 تا کنون در دست ساخت بوده اند. در نتیجه ظرفیت اسمی تولید کلاف سرد در ترکیه 2.3 میلیون تن از طریق توسعه زیر سقف و توسعه های جدید افزایش یافته است.

لازم به ذکر است ظرفیت تولید ورق گالوانیزه در ترکیه از سال 2016 تا کنون  1.65 میلیون تن افزایش یافته است. بخش زیادی از مازاد ورق سیاه مورد نیاز از طریق بازار داخلی تامین می شود، اما واردات نیز افزایش چشمگیری داشته است. ترکیه خرید ورق سیاه را در سال 2017 با 566020 تن افزایش به 4.67 میلیون تن رساند که 14 درصد افزایش نشان می دهد.

در بین تامین کننده های خارجی روسیه از این شرایط بهره برداری مناسبی کرد. فروش روسیه به ترکیه با 32.94 درصد افزایش به 2.07 میلیون تن رسید و 44.3 درصد واردات کلاف گرم به ترکیه را به خود اختصاص داد.

ظرفيت های جديد نورد مجدد در تركيه

انتظار می رود نیاز ترکیه به ورق سیاه افزایش بیشتری داشته باشد. به طور خاص شرکت YILDIZ Demir CELIK به صورت آزمایشی خط نورد سرد 1.5 میلیون تنی خود را راه اندازی می کند و تولید تجاری آن تا ماه سپتامبر آغاز خواهد شد. شرکت Tat Metal در نظر دارد یک خط نورد مجدد تولید 1.2 میلیون تنی تا سه ماهه چهارم 2019 راه اندازی نماید.

طبق برنامه شرکت Gazi Metal با دو برابر کردن ظرفیت کلاف سرد  خود به تولید به 1.5 میلیون تن خواهد رسید. ظرفیت تولید محصولات پوششی پروژه مشترک شرکت Yildiz و Erdemir تا سال 2020 با 750000 تن افزایش همراه خواهد شد.

قیمت ورق سیاه

تولیدکننده های داخلی به طور قطع از این شرایط بهره خواهند برد و در شرایط جنگ تجاری موقعیت آنها را تقویت خواهد کرد اما قادر نخواند بود به دلایل فنی تمام نیاز نورد کارها به گریدهای با قابلیت نورد مجدد تامین کنند. طرحهای جدید برای افزایش ظرفیت تولید ورق سیاه در ترکیه وجود دارد اما تا دو سه سال آینده راه اندازی نخواهند شد به این ترتیب تامین کننده های خارجی به خوبی می توانند از این شرایط بهره برداری کنند.

روسیه به دلیل زمان تحویل کوتاهتر اصلی ترین تامین کننده کلاف گرم ترکیه خواهد بود اما دیگر تامین کننده ها نیز می توانند از شرایط بهره ببرند. به طور خاص برزیل قادر به تامین اسلب و کلاف گرم مورد نیاز ترکیه و ارسال محموله های ترکیبی با اسلب می باشد. تجار فولاد نیز درحال بررسی امکان تامین کلاف گرم از طریق الجزایر و مراکش به ترکیه هستند. قبلا محموله هایی از چین نیز خریداری می شد و خرید از اروپا نیز امکان پذیر است.

بهای كلاف گرم صادراتی چين

فولادسازهای چينی قيمت فروش خارجی ورق سیاه تحويل ماه اكتبر را به دليل كم تقاضا و افت قيمتهای داخلی كاهش دادند. به نقل از متال اكسپرت بيشتر تامين كننده های چينی كلاف گرم SS400 ضخامت 3-12 ميلی متر را 575 تا 580 دلار FOB اعلام كردند كه 5 دلار پايين تر از هفته گذشته است.

تقاضای داخلی و خارجی برای ورق سیاه كاهش يافته است و بر اساس داده های Mysteel موجودی انبارهای تجار 2.3 درصد افزايش هفتگی را نشان می دهد. در بازار داخلی چين فقط ميلگرد در شرايط خوبی قرار دارد و از تقاضای مطلوب بهره می برد.

خريداران ويتنامی ترجيح دادند نياز  خود را از كشورهای ديگر تامين كنند. محموله هايی از كلاف گرم صادراتی هند گريد SAE1006 ضخامت 2-3 ميليمتر به قيمت 595 دلار CFR بندر Ho Chin Minh  نهايی شد.

در شرايط موجود بازار كارشناسان معتقدند صادر كننده های چينی ممكن است در آينده نزديك تخفيفهای بيشتری ارايه نمايند. البته به دليل كاهش توليد در برخی مناطق چين كاهش قيمت چندان زياد نخواهد بود.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری