2/5
2رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

عمر مفید سوله در یک نگاه

سوله که امروزه جایگاه خود را به‌ طور گسترده خصوصاً در مصارف صنعتی و تجاری پیدا کرده است، به خاطر ویژگی‌ هایش دارای محبوبیت روزافزون است. متقاضیان نصب سوله که تعداد آن‌ ها هر روزه در حال افزایش است، همواره دارای سؤالات و دغدغه‌ هایی در مورد سوله مورد نیاز خود هستند. برای مثال آن‌ ها می‌ خواهند بدانند که چه نوع سوله‌ ای نیاز آن‌ ها را بر طرف می‌ کند، عمر مفید یک سوله چقدر است و چه عواملی بر عمر مفید سوله تأثیر گذارند. در این مقاله ما با تمرکز بر مبحث عمر مفید سوله و فاکتورهای مؤثر در آن به شما اطلاعات لازم را در این زمینه خواهیم داد. پس با ما همراه باشید.

سوله چیست؟

سوله –Shed- سازه‌ ای نوعاً ساده و مسقف است که می‌ تواند در انتهای باغ یا باغچه شما به‌ عنوان انباری کوچک یا کارگاه قرار داده شود، همان‌ طور که می‌ تواند در ابعاد بزرگ‌ تر و به‌ منظور مقاصد تجاری و صنعتی استفاده شود. سوله‌ ها از نظر اندازه و میزان پیچیدگی در ساخت، بسیار متنوع هستند؛ از یک سوله کوچک یک دهانه به‌ عنوان سایه‌ بان دوچرخه یا لوازم باغبانی گرفته تا سازه‌ های بزرگ فلزی با سقف‌ های پوشانده‌ شده و دارای پنجره و پریزهای برق.

عمر مفید سوله

سوله‌ هایی که در مزارع و یا در صنایع استفاده می‌ شوند، می‌ توانند سازه‌ هایی بزرگ باشند. انواع اصلی سوله‌ ها عبارت‌ اند از: سوله‌ های با پوشش فلزی بر روی یک قاب فلزی، سوله‌ های با پوشش پلاستیکی و قاب و نیز سوله‌ های چوبی.

سوله‌ های کوچک می‌ توانند دارای کف چوبی یا پلاستیکی باشند، در حالی‌ که سوله‌ های دائمی بر روی سکو یا فونداسیون بتونی ساخته می‌ شوند.

کاربردهای سوله

سوله دارای کاربردهای فراوانی است که تابع اندازه و نوع ساخت آن متفاوت است. از سوله‌ های کوچک به‌ عنوان انباری، کارگاه، سایه‌ بان و از نوع بزرگ‌ تر آن به‌ عنوان سالن کشت، مرغداری، سالن ورزشی، مراکز تفریحی و فروشگاهی، آشیانه هواپیما و سوله‌ های کارخانجات استفاده می‌ شود.

عمر مفید سوله چند سال است

انواع سوله بر اساس شکل ساخت

بسته به نوع استفاده سوله، آن را به شکل‌ های مختلفی می‌ سازند. برخی سوله‌ ها به شکل تک دهانه مانند عدد هشت فارسی و برخی دو یا چند دهانه با ستون مشترک، برخی چند ضلعی و برخی قوسی ساخته می‌ شوند.

عمر مفید سوله

قبل از آنکه به‌ طور تفصیلی وارد مبحث عمر مفید سوله و عوامل مؤثر بر آن شویم، باید با مفهوم عمر مفید سوله آشنا شویم. منظور از عمر مفید سوله و به‌ طور کلی عمر مفید یک ساختمان مدت‌ زمانی است که یک سازه کیفیت لازم خود را جهت استفاده حفظ می‌ کند.

این کیفیت شامل کیفیت فیزیکی، مقاومت و نیز کیفیت ایمنی است. پس عمر مفید سوله شما تعداد سال‌ هایی است که سوله از جهت استحکام و ایمنی دارای استانداردهای لازم است و می‌ توانید به آن اعتماد کنید. از تعریف عمر مفید سوله روشن شد که عوامل مؤثر بر آن همان عوامل مؤثر بر حفظ استحکام و نیز حفظ ایمنی هستند.

مصالح مورد استفاده در ساخت سوله

برای بهتر فهمیدن عوامل مؤثر بر عمر مفید سوله بایستی ابتدا با مصالح مورد استفاده در ساخت سوله آشنا شویم. در ساخت یک سوله بسته به نوع کاربری آن، از مصالح مختلفی استفاده می‌ شود. اسکلت یک سوله می‌ تواند فلز یا غیر فلز باشد. سوله‌ هایی که قرار است به‌ طور دائمی در مکانی قرار داده شوند، معمولاً دارای اسکلت فلز بوده تا بتوانند استحکام و مقاومت بیشتری داشته باشند. از این نوع سوله‌ ها می‌ توان به سوله خرپایی و سوله تیر ورقی اشاره کرد.

اما در سوله‌ های که سبکی وزن معیار تعیین‌ کننده است مانند سوله‌ های یو‌ بی‌ ام، اسکلت فلزی وجود ندارد و به همین خاطر این نوع سوله‌ ها دارای مصارف خاصی هستند. از حیث بستر قرارگیری، یک سوله می‌ تواند بر روی فونداسیون و یا سکوی بتونی قرار گیرد.

پوشش سوله نیز تابع مصارف سوله و نیز میزان هزینه‌ کرد متفاوت است. بدنه و سقف یک سوله می‌ تواند چوبی، پلاستیکی و یا فلزی باشد که نوع فلزی آن بسیار شایع‌ تر و مقاوم‌ تر است. برای پوشاندن سقف سوله با استفاده از فلز می‌ توان از ورق ایرانیت، ساندویچ پانل و ورق سیاه آهن (معروف به کلاف گرم) استفاده کرد.

انواع سوله های صنعتی

عوامل مؤثر بر عمر مفید سوله

عمر مفید سوله مانند عمر مفید یک ساختمان تابع عوامل متعدد و متنوعی است. اگر بخواهیم به این مساله به‌ طور جامع‌ تری نگاه کنیم، باید مراحل ساخت یک سوله را در نظر گرفته و در هر مرحله عوامل مؤثر بر عمر مفید سوله را مد نظر قرار دهیم.

واضح است که اولین مساله مکان نصب سوله است. مکان نصب سوله بسته به نوع مقاومت زمین و نیز شرایط جوی منطقه، در استحکام و مقاومت سوله بسیار تأثیرگذار است. اگر سوله خود را در زمینی برپا کنیم که خاک آن مقاومت کافی ندارد (خصوصاً در مورد سوله‌ های سنگین)، یا در معرض زلزله، بادهای شدید، برف و باران است، نباید انتظار داشته باشیم که عمر مفید سوله ما زیاد باشد، هرچند از مصالح با کیفیت ساخته‌ شده باشد؛ مگر آنکه تمهیدات لازم را از پیش اندیشیده باشیم مانند تقویت بستر سوله، مقاوم‌ سازی در برابر بارهای جوی و رطوبت.

مساله بعد اجرای صحیح فونداسیون و کف‌ سازی است. پر واضح است که اگر عملیات ساخت فونداسیون و کف‌ سازی به‌درستی انجام نگیرد سازه ما کج شده، استحکام کافی را نخواهد داشت و یا در دراز مدت فرو می‌ ریزد.

در مرحله بعد ستون‌ ها باید به‌درستی بر روی فونداسیون جای‌ گذاری شوند. اسکلت به‌ کار رفته می‌ تواند فلزی یا غیر فلزی باشد. اسکلت فلزی در سوله‌ های خرپایی علاوه بر اینکه نسبت به سوله‌ های تیر ورقی سبک‌ تر است، در برابر حریق و نیز خوردگی مقاوم‌ تر است. آنچه در عمر مفید سوله بسیار حائز اهمیت است، طراحی اسکلت سوله به‌ نحوی است که در برابر انواع بارها اعم از بار مرده سوله، بار برف، بار باد، بار زلزله، بارهای خاص در سوله و بارهای جرثقیل در سوله مقاوم باشد.

مساله بعد پوشش سوله است. نوع پوشش بدنه و سقف سوله نیز علاوه بر زیبا سازی سوله و نیز کاهش یا افزایش هزینه‌ ها، دارای تأثیر بر عمر مفید سوله خواهد بود. جهت پوشش بدنه و سقف سوله با فلز، می‌ توان از ورق ایرانیت و نیز ساندویچ پانل استفاده کرد که در ادامه اجمالاً به خصوصیات هر یک اشاره می‌ کنیم تا تأثیرات آن‌ ها در میزان عمر مفید سوله مشخص شود.

ساندویچ پانل

ساندویچ پانل به سازه‌ ای اطلاق می‌ شود که از سه لایه تشکیل‌ شده است. لایه‌ ای که به‌ عنوان هسته در مرکز قرارگ رفته، دارای چگالی کم است و دو لایه‌ نازک به‌عنوان پوسته در دو طرف قرار گرفته‌ اند. ساندویچ پانل‌ ها در جایی کاربرد دارند که استحکام زیاد در عین سبکی وزن مدنظر باشد.

عملکرد ساختاری ساندویچ پانل مشابه تیرهای I شکل سنتی است که در آن‌ ها دو صفحه طرفینی در ابتدا بارهای خم کننده جانبی و درون‌ سطحی را تحمل می‌ کنند. این در حالی است که لایه مرکزی در ساندویچ پانل عمدتاً در برابر بارهای برشی مقاومت می‌ کند. این ایده با استفاده از یک‌ لایه سبک و نرم اما ضخیم به‌عنوان لایه مرکزی، دو لایه محکم و نازک به‌عنوان صفحات طرفینی محقق می‌ شود. این نوع طراحی منجر به افزایش ضخامت نهایی پانل شده که اغلب موجب استحکام در برابر خمش، حفظ و یا حتی کاهش وزن است.

ویژگی‌ های ساندویچ پانل

برخی از ویژگی‌ هایی که منجر‌ به رشد سریع در استفاده از ساندویچ پانل خصوصاً در مصارف ساختمانی شد عبارت‌ اند از: مقاومت در برابر حرارت، عمر طولانی، عایق صوتی بودن، نفوذ ناپذیری در برابر آب‌ و هوا، نصب سریع و راحت و قیمت مناسب آن.

همان‌ طور که می‌ بینیم عمر طولانی و نفوذ‌ناپذیری در برابر رطوبت، هوا و نیز مقاومت در برابر حرارت ازج مله ویژگی‌ هایی هستند که موجب افزایش عمر مفید سوله شما خواهند شد.

ورق ایرانیت

ورق گالوانیزه یا همان ایرانیت که نامی آشنا برای عموم افراد است، همان ورقه‌ های دارای موج هستند که از سیمان با روشی خاص (پنکوسیم) و یا از فایبرگلاس ساخته می‌ شوند. نوع پنکوسیم ورق ایرانیت، فلزی بوده و دارای ویژگی‌ هایی مانند نفوذناپذیری در برابر آب و رطوبت، مقاومت در برابر گرمای زیاد، گرماگذرانی کم و مقاومت در برابر خوردگی است. استحکام بالا و در عین‌ حال مقرون‌ به‌ صرفه بودن، ورق ایرانیت را به ورقی محبوب در ساختمان‌ سازی بدل کرده است.

داشتن اطلاع از عمر مفید سوله و عوامل مؤثر بر آن بر هر فرد استفاده‌ کننده از سوله ضروری است. در این مقاله ما شما را گام‌ به‌ گام با مفهوم عمر مفید سوله و فاکتورهای مؤثر در آن آشنا می‌ کنیم تا در انتخاب نوع سوله و طریقه ساخت آن هوشمندانه تصمیم بگیرید.

2/5
2رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0