0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

تاثیر گذاری خروج از برجام بر بازار فولاد تا چه حد می تواند مثبت باشد ؟

خبر مهمی که در بازار ایران طی روزهای اخیر بسیار به چشم می خورد لغو برجام توسط آمریکا بوده است و در روزهای اخیر راجع به تاثیر این تصمیم بر بازار فولاد و قیمت میلگرد و سایر محصولات فولادی و نیز بازار مسکن صحبت های زیادی صورت گرفت. در روزهای میانی هفته گذشته خبر جلسه مشترک سران قوا با رهبر انقلاب جهت بررسی عواقب خروج آمریکا از برجام رسانه ای شد. این که در این جلسه چه گذشته چندان روشن نیست  ، اما هرچه بوده خروجی آن بسیار کارامد بوده و از روز  شنبه بازار ارز و طلا و سکه در آرامش کامل است.

به نظر می رسد تفاهم کامل مسئولین وکاهش فشار گروه های تندرو و بعضی ارگان ها و نهاد ها که متهم اصلی بی ثباتی بازار ارز بودند بر دولت عامل اصلی ثبات بازار ارز است.

البته سیاست های ارزی دولت هرچند به عقیده بسیاری موجب کاهش صادرات خواهد شد اما به هر حال به عنوان سرعت گیر این بخش عمل کرده است.

نتیجه: نوسان بازار ارز و طلا به حداقل رسیده است. به روایتی حدود ۲۰۰ ملیارد دلار سرمایه در بخش خانگی دلار و سکه محبوس است و هر لحظه احتمال جابه جایی به بخش های دیگر دارد.

تاثیر صادرات بر قیمت محصولات فولادی

بازار سرمایه در دو ماه گذشته به نصف تقلیل پیدا کرده است و از رقم یک صد ملیارد دلار به پنجاه ملیارد دلار رسیده است.

پس حدود ۵۰ ملیارد دلار سرمایه به بخش های دیگر منتقل شده است.

سپرده های یک ساله سال گذشته با سود علی الحساب ۲۰ درصد در حال سر رسید شدن است. و در صورت تمدید سود آن به ۱۵درصد تقلیل پیدا می کند. پس به زودی موج جدید نقدینگی وارد بازار خواهد شد.

به روایتی رقمی در حدود ۲۰۰ ملیارد دلار سپرده بانکی در بانک های کشور محبوس است و دولت از بابت سود بانکی سالی حدودا  ۴۰ تا ۵۰ ملیارد دلار با پرداخت می کند.

بازار مسکن و فولاد

به علاوه شایعات بسیار در مورد زیان ده بودن بانک ها اعتماد مردم به سپرده گذاری را کم کرده است.

پس جا به جایی این سرمایه به بخش های دیگر به شرطی که بار جدید تورمی ایجاد نکند  می تواند تا حدود ۵۰ ملیارد دلار در هزینه های دولت صرفه جویی ایجاد کند. با توجه به موج جدید تورم این حجم عظیم نقدینگی هر آن قابلیت جابجایی به بخش های پر سودتر را دارد.

بازار فولاد به علت احتمال کاهش صادرات در حالت خوف و رجا و بلا تکلیفی است و کارخانجات برای تعیین قیمت میلگرد و سایر محصولات با مشکلاتی مواجه شده اند.

و در صورت عدم  صادرات محصولات فولادی قیمت این محصولات از جمله قیمت میلگرد با کاهش مواجه خواهد شد.

در صورت شدیدتر شدن تحریم ها این بخش هم توجیه اقتصادی ندارد.

بخش صنعت به علت مشکلات عدیده نقدینگی و  معوقات بانکی و مالیاتی زمین گیر است. و در بسیاری از بخش های محروم از رانت توجیه اقتصادی ندارد.

نتیجه ؛ پس با شدیدتر شدن تحریم ها عملا  بخش های مهمی از اقتصاد مثل صنعت ، بورس ، بخش ارز و طلا و… با مشکلات بسیاری در گیر خواهند شد.

با کنار هم گذاشتن این موارد به چه نتیجه ای خواهید رسید؟

به راستی این حجم عظیم سرمایه در شرایطی که هیچ محل مناسبی برای سرمایه گذاری نیست به کدام سو می رود. حقیقت این است که بخش زیادی از این سرمایه ها  به مرور در حال خروج از کشور و سرمایه گذاری در کشورهای همسایه مثل گرجستان و ترکیه است .که شرایط امن اقتصادی در مقایسه با ایران را دارند.

احتمالا بخش زیادی از مردم هم هنوز سود سپرده را ترجیح می دهند.

اما آن دسته از سرمایه گذارانی که هنوز حس ناسیونالیستی شان اجازه خروج خود و سرمایه هایشان از کشور را نمی دهد به کدام سو خواهند رفت؟

 رونق نسبی مسکن در این هفته

تحقیق میدانی عباس اکبریان  به عنوان فعال بخش مسکن از صنف مشاورین املاک گویای این مطلب است که بازار واحدهای کوچک زیر  ۱۰۰ متر و ارزان قیمت در استان اصفهان به شدت رونق گرفته و شاهد جهش قیمتی تا ده درصد هم بوده است.

البته این رونق نسبی در استان تهران از چند ماه قبل اغاز شده است و با تاخیر چند ماهه  در حال سرایت به دیگر استان ها است.

به نظر می رسد با توجه به جمیع موارد فوق بازار مسکن طبق یک باور قدیمی هنوز هم مطمئن ترین گزینه برای سرمایه گذاری در شرایط فعلی است.

این که چه حجمی از این سرمایه های سرگردان قابلیت جذب در بازار مسکن را دارد جای سوال است.

و البته منظور نگارنده ایجاد تورم شدید در این بخش در چند ماه آینده نیست.

اما حقیقت این است که شرایط فعلی برای بازگشت فعالان بخش مسکن و انبوه سازان  به شغل اصلی خود و بازگشت ملیاردها دلار سرمایه به این بخش مهیاست. هم چنین کاهش قیمت مصالح ساختمانی از جمله قیمت میلگرد نیز این شرایط را بهبود بخشیده است.

این پیش زمینه تنها حمایت دولت و ایجاد انگیزه برای فعالان بخش مسکن توسط دولت در قالب وام های کم بهره یا بسته های تشویقی شهرداری و‌.. را می طلبد. تا موتور بخش مسکن به عنوان موتور محرکه اقتصاد ایران دوباره به حرکت بیافتد.

امیدواریم که این بارقه های امید به فال نیک گرفته شود و با بازگشت سرمایه ها به بخش مسکن شاهد رونق گرفتن بازار مرده چند سال گذشته باشیم تا به طبع آن دیگر رشته ها با اتکا به لوکوموتیو مسکن وارد ریل رونق اقتصادی شوند. و در ادامه نیز شاهد بهبود هر چه بیشتر قیمت مصالح ساختمانی از جمله قیمت میلگرد و تیرآهن در بازار فولاد باشیم.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0