0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

افزایش جذابیت بورس فلزات برای سرمایه گذاران

آن چه در چند هفته اخیر شاهد هستیم و بارها به آن اشاره کرده ایم هجوم حجم زیادی از نقدینگی سرگردان بازار به سمت بورس فلزات است. این محرک و باز بودن سقف رقابت در معاملات اخیر، باعث شده این عرصه نسبت به بازارهای دیگر جذابیت های بیشتری برای سرمایه گذاری داشته باشد. به علاوه حرکت دسته جمعی قیمت کامودیتی ها در چند هفته اخیر به دلایل مختلف مزید بر علت شده است. مهار بازار ارز و هم چنین اخباری که حاکی از کنترل حساب های بانکی و سپرده های بانکی است به علاوه عوامل فوق باعث ورود نقدینگی از بخش های دیگر به این بخش شده است و ظاهرا روند رو به رشد صادرات آهن آلات که دلیل منطقی و معقول رشد قیمت ها در داخل است. با توجه به عوامل فوق انتظار کاهش قیمت ها از سطوح فعلی در روزهای پیش رو بعید به نظر می رسد هر چند هنوز خبری از افزایش تقاضا نیست.

گرچه هفته جاری مجددا بازار آشفته دیده شد، اما واقعیت حاکم بر فضای بازار، حکایت از این موضوع دارد که نفسی هم برای تقاضای داخلی باقی نمانده است. بسیاری از تجار فعال در زنجیره تامین، از نقطه شروع تا پایان؛ کوچک و بزرگ؛ پیش تر و طی هفته های اخیر؛ تقریبا هر آن چه که نقدینگی در جیب داشتند، خرید کردند؛ خیلی از مصرف کنندگان نهایی هم که حالا هر کدام آن ها تبدیل به یک کارشناس اقتصادی شده ‌اند، عمده خریدهای اسفند و فروردین را پیش خرید نموده اند.

عمده تقاضاهای موجود بیشتر مربوط است به برخی از جایگزین نمودن های فروش انباری و البته برخی از افرادی که از اقبال بد و پیش تر، فروش مدت دار انجام داده بوده‌ و اکنون با سر رسید وصول چک های دریافتی مشتری، تنها طی دو ماه اخیر با کاهش ۳۰ تا ۵۰ درصدی کاهش سرمایه مواجه شده و در حال حاضر مغبون و مغموم هستند؛ این عده ممکن است به ناچار جهت تجدید موجودی مجددا وارد بازار شوند، این گروه از تجار که در واقع بیشترین همکاری را با پیمانکاران و چرخه مثبت اقتصادی کشور داشته اند، در واقع در این شرایط نابسمان و ملتهب بیشترین ضرر و زیان را متحمل شده اند.

فروش آهن آلات

نقشه راه مبهم بازار فولاد در هوای گرگ و میش و بارانی

برخی از بازارهای کالایی کشور هفته جاری متاثر از انتشار خبر استعفای وزیر خارجه، کمی نگران و البته مجددا ملتهب گردید به طوری که در حوزه آهن آلات مجددا شاهد برخی رفتارهای هیجانی و تلاطمات قیمتی برخی محصولات در برخی از مبادی این بازار بودیم؛ البته روشن است که هیجانات مرسوم و سنتی هر ساله بازار شب عید هم مزید علت این التهابات گردیده است. همان طوری که پیش تر هم عنوان شد؛ روزهای پایانی سال، روز به روز آبستن تحولات غیر قابل پیش بینی و نوسانات قیمتی گاها غیر منطقی و صعودی گردیده است.

در هر صورت مردم شریف کشور ما روزهایی به مراتب سخت تر و چالشی تر از این روزها را هم پشت سر گذاشته اند و امید آن می رود که این روزهای ملتهب پایانی سال نیز به سر آمده و مجددا بازار آهن آلات رنگ روزهای آرامش را به خود ببیند.

گزارش امروز متال بولتن از آخرین وضعیت بازار صادراتی شمش فولادی ایران

آن چه که از این گزارش استنباط می شود؛ تولیدکنندگان شمش فولادی ایران در حالی که فروش صادراتی خود برای تحویل ماه مارس [تا اواسط فروردین ۹۸] را تکمیل نموده اند؛ در حال رایزنی و پیش فروش تولیدات خود برای تحویل ماه های آوریل و می هستند که در واقع مصادف با اواخر اردیبهشت ماه ۹۸ خواهد بود.  مقاصد صادراتی ایران بنا بر این گزارش عمدتا تایلند؛ اندونزی؛ خاورمیانه و منطقه شمال آفریقا اعلام شده است.

دامنه نرخ صادراتی شمش فولادی تامین کنندگان ایران، که مورد معامله واقع گردیده، بنابر این گزارش در محدوده ۳۹۰ الی ۴۱۰ دلار به ازای هر تن فوب خلیج فارس گزارش شده است.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری